За домашната помощница и как тя си върши работата

  • 6 299
  • 80
Ситуацията е следната: ползвам домашна помощница от година и половина, отначало започна много ентусиазирано, взимаше работата си присърце. Лятото и вдигнах заплащането, но вместо да продължи със същото темпо, тя взе да претупва нещата. Преди не работеше, а от скоро започна да ходи на работа по половин ден и идва следобед вкъщи Вместо за 4 часа, свършва работата за 3 часа и все бърза...забелязвам все повече неоправени неща, неизбърсан прах и т.н.
Чудя се как по-тактично да и кажа, че не съм доволна от работата и. Тя е леля на моя добра приятелка и някак си ми е неудобно, но все пак си плащам - не ми работи заради сините очи.
Вие имали ли сте такъв проблем и как сте постъпили?
Виж целия пост
# 1
Имах такъв проблем с предишната помощница. Започна на 20 лв., чистеше невероятно, изненадваше ме приятно с простряна пералня например. После скочихме директно на 30 лв., аз се бях зарибила вече и не можех и да си помисля да я освободя. На по-високото заплащане обаче позанижи качеството. Много се чудех как да постъпя, хем не бях доволна, хем не исках да я освободя, че не ми се занимаваше да търся нова жена, хем и някакво неудобство изпитвах. Така се случи, че почна да ми обяснява колко е натоварена и трябва да напусне някои адреси, трябваше уж сама да се сетя да й кача парите, но аз не подех и тя напусна. Сегашната е на 20 лв., но не мога да кажа, че съм много доволна, справя се задоволително. Аз съм в цайтнот, не само нямам време да чистя, но вече и физически не мога да се справя, имам си болежки, които не се разбират с прахосмукачката  Confused
Виж целия пост
# 2
Абе тя и мойта ми прави намеци, че е натоварена и трябвало да избира някои адреси, но е избрала и мен, и аз не и вдигнах отново парите, понеже не мисля, че и за тези които и давам върши работа. А все ми обяснява кой колко и давал и че аз и давам най-малко Shocked
Виж целия пост
# 3
Момичета,да се включа и аз в темата.От седем години не съм чистила вкъщи и смених 4-5 домашни помощници.Само от една бях доволна и тя се задържа най-дълго - 3 години.Все пак беше млада жена /на 35/ и си намери работа.Сега съм с една баба на 59 и не съм доволна,но я търпя,защото не съм добре здравословно ,а трудно се намират такива жени.На всичкото отгоре са и с големи претенции за заплащане ,все едно са взели професура по домашно чистене.Отскоро се запалих по идеята да си взема домашна помощница от Ливан.Имаме приятел ливанец,който в момента си строи къща /2000 кв.м./и той обясни ,че камериерката му ще е от там.При това на символичната цена от 150 долара.И както се изрази той с акцент-"с договор и 3 години не излиза от къщи!".И тъй като в момента строим къща съвсем сериозно се замислих за една стая за прислужницата.И мъжът ми е навит , защото бг "камериерките" му излизат скъпо!Иначе съм с двете ръце "за" помощница.Има я психологическата бариера с "ровенето",но се свиква. 
Виж целия пост
# 4
От известно време ми се налага-по здравословни причини -да се пазя от физически натоварвания а и мога да си го позволя да наема помощница,на наистина я има бариерата.Колко пъти седмично ползвате такава жена?По-горе споменатото заплащане  20-30 лв. за колко часа е?Давате и ключ или сте си в къщи когато тя е там.Но то в такъв случай няма смисъл.Пък и работя.Просто не мога да го измисля.А и наистина трудно се намира.
Споделете,моля.
Виж целия пост
# 5
Jutoo, аз не съм особено тактична и си казвам каквото има. Плащам 15лв за свършена работа, за около 3:30-4 часа ако се чисти без помотаване. Понякога свършва за толкова, понякога за повече - мен това не ме касае. На твое място бих НАПИСАЛА на един лист какво очаквам да се свърши. Да няма - ама аз не разбрах, аз забравих. И слагаш листа на хладилника или на вратата на шкафа с препаратите. Обясняваш, че това очакваш да се върши всеки път.
Виж целия пост
# 6
ами аз на моята в момента й плащам доста символична цена и точно заради това я търпя.идва един път в седмицата за 4 часа и на повикване за гладенето-плащам й по 12 лв на идване.само,че тя никога преди не се е занимавала с такава работа/да чисти по чужди къщи/ и затова предполагам се съгласи на тази цена.по здравословни причини аз постоянно съм си вкъщи ,така че няма нужда от ключ.на предишната бях дала,но й имах пълно доверие-работи при нас 3 години.бях и най-доволна от нея-не се налагаше да й казвам какво да прави,сещаше се за всичко сама-оправяше леглата,переше,проскаше,прибираше прането,сгъваше,подреждаше,гладеше и т.н. изобщо беше мн.добра,но всички хубави неща си имат край. Sad но доволна,недоволна в момента няма да се откажа от помощница - правя забележки,повтарям,горе-долу се справя жената.
Виж целия пост
# 7
Ами аз отначало като я взех ходих на работа и и оставях така лист с какво искам да свърши, ама сега съм си в нас с бебето или поне се засичаме де като излизам на разходка...ще взема май другия път да и оставя бележка и да излезем навън пък тя да се оправя. Уф, много неприятна ситуация...
Виж целия пост
# 8
Преди не работеше, а от скоро започна да ходи на работа по половин ден и идва следобед вкъщи Вместо за 4 часа, свършва работата за 3 часа и все бърза...забелязвам все повече неоправени неща, неизбърсан прах и т.н.

Jutoo ето тези изречения обясняват всичко за мен.Явно като си намерят работа,с която се чувстват по-сигурни и започват да претупват останалите ангажименти.А и явно умората си казва думата.Твоята жена май не беше много млада.Аз поне така си го обяснявам.
Защо не опиташ да говориш с приятелката си?Ако разбира се смяташ,че това е удачен вариант.Така или иначе заради нея ти е неудобно да направиш забележка на жената.
Виж целия пост
# 9
първата която взех преди 7 години и тя беше не знам си каква/не помня вече/на моя приятелка.не ме питай как я изгоних!тази жена направо ме разори-не стига,че седеше по 8 часа в къщи/не е искала допълнително заплащане/ами си и мислеше , че като имаме възможност за дом.помощница , значи сме милионери.в задълженията й влизаше и да готви и така и не успях да я убедя,че ядем и боб чорба примерно.поднасяше ми първо,второ и трето украсени като в ресторант.лошо няма ама не можех да си видя хладилника пълен повече от 2 дена.и при това съпругът ми тогава работеше в София и се прибираше в за уикенда.да не говорим,че в чистенето изобщо я нямаше.май наблягаше на готвенето,защото си взимаше и за в къщи.а бе изводът е -никакви познати.да нямаш скрупули да я изхвърлиш като не си доволна.
Виж целия пост
# 10
За работата на друго место - тя започна, защото има още малко до пенсия - по-малко от година и искаше някъде да си натрупа стажа. Ама наистина се изморява там, после не е достатъчно ефективна...все повече се замислям дали да не и кажа като спре да работи на другото место тогава да се върне при мен.
Иначе да кажа на приятелката ми...може би е вариант, но пък от друга страна не се знае тя как ще и поднесе нещата и може повече да се засегне жената.
Виж целия пост
# 11
Момичета,да се включа и аз в темата.От седем години не съм чистила вкъщи и смених 4-5 домашни помощници.Само от една бях доволна и тя се задържа най-дълго - 3 години.Все пак беше млада жена /на 35/ и си намери работа.Сега съм с една баба на 59 и не съм доволна,но я търпя,защото не съм добре здравословно ,а трудно се намират такива жени.На всичкото отгоре са и с големи претенции за заплащане ,все едно са взели професура по домашно чистене.Отскоро се запалих по идеята да си взема домашна помощница от Ливан.Имаме приятел ливанец,който в момента си строи къща /2000 кв.м./и той обясни ,че камериерката му ще е от там.При това на символичната цена от 150 долара.И както се изрази той с акцент-"с договор и 3 години не излиза от къщи!".И тъй като в момента строим къща съвсем сериозно се замислих за една стая за прислужницата.И мъжът ми е навит , защото бг "камериерките" му излизат скъпо!Иначе съм с двете ръце "за" помощница.Има я психологическата бариера с "ровенето",но се свиква. 

Аз се свързах с една фондация и намерих едно момиче от дом за сираци, живее при мен, в една стаядо кухнята, но понякога зимата си мести леглото в кухнята защото там има камина- за мен е все тая, защото аз там вече почти не стъпвам.  Laughing Laughing От 3 години и съм много доволна. както я научиш така прави нещата, баба ми дойде лятото и за 3 месеца я научи и да готви.
Когато искаш нещо което не се купува с пари- да разчиташ на някого, трябва да дадеш не само заплата а и нещо което не се купува с пари.
ТОВА МОМИЧЕ ОСТАВАШЕ НА УЛИЦАТА, дадохме й дом и сигурност и закрила. Готви, чисти, давам й пари да пазарува, гласувам й доверие, което тя се старае да оправдава. живее при нас , сметки и храна не плаща, яде каквото и колкото иска. Давам й и джобни.
А и да й хареса нещо... къде да го отнесе... иначе за по-важните неща си има сейф вграден и това е.
През деня си ходи на друга работа - аз й го препоръчах за да сиима колеги, нормален живот и да не сечувстваизцяло зависма от мене- да си има самочувствие.
Не ми е казала нещо на въпреки, ако нещо нее направила като хората никога не съм й се карала- просто й показвам й казвам че то тука е "забравила" и това е.

мисля че е еза предпочитане пред ливанката пък и правиш едно добро дело, от което и двете страни печелят точо това което им е най-ценно.

Виж целия пост
# 12
Ще следя темата.
Виж целия пост
# 13
Коя е фондацията?!?  Shocked
Виж целия пост
# 14
Готви, чисти, давам й пари да пазарува, гласувам й доверие, което тя се старае да оправдава. живее при нас , сметки и храна не плаща, яде каквото и колкото иска. Давам й и джобни.


Ха! На това не му ли казват експлоатация? Домашна прислужница срещу покрив, храна и джобни?  newsm78
Че я прати и да работи...  Sick
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия