Какъв е срока за внасяне на болничния в НОИ?

  • 2 732
  • 5
Искам да питам запознатите по въпроса, след като се даде болничния/45 дни преди раждане/ на счетоводството, до колко време след това трябва да се внесе в НОИ?
И ако не се внесе до този определен срок , какво се случва?
Ще съм Ви благодарна да ми отговорите, защото ми е спешно
Виж целия пост
# 1
Ами не си получаваш парите навреме. има срок (не го помня какъв е), но съм носела и с доста голямо закъснение болничен в НОИ (не е лесно да се втърнеш от болницата в НОИ  Laughing), нямаше проблем.
Виж целия пост
# 2
Бави ти се плащането.Но не вярвам да го забавят повече от месец ( не, че е успокоение).Могат да го предадат заедно с бумагите за СО.На мен едно лице от работата ми, ми забави предаването в НОИ на болничен с месец, защото то предполагало, че от НОИ би било възможно да го върнат заради вероятна грешка.Но на хора с диагноза аз не се сърдя.
Виж целия пост
# 3
Сега проверих има промени от 11.03.08

Срока за предаване на болничен от работодателя до НОИ е до 2 дни след изплащане на заплатите.


I. ПРОМЕНИ В СИЛА ОТ 11.03.2008 г.

1. Болничните листове и молби-декларациите за изплащане на паричните обезщетения се представят от осигурителите в ТП на НОИ след подаване на данните с декларация обр. № 1 по Наредба Н-8 от 2005 г. на МФ в ТД на НАП, в следните срокове:

- ако възнагражденията или част от тях са изплатени - не по-късно от 2 дни след деня на изплащането;

- ако възнагражденията са начислени, но не са изплатени – не по-късно от 2 дни след последния ден на месеца, през който е извършено начисляването;

Самоосигуряващите се лица представят болничните листове и молби-декларациите за изплащане на паричните обезщетения в ТП на НОИ не по-късно от 11 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски за съответния месец.

2. Болничните листове за временна неработоспособност, настъпила в двумесечен срок от прекратяване на правоотношението или осигуряването, се представят в ТП на НОИ до 5 работни дни след представянето им на осигурителя.

Виж целия пост
# 4
Мерси, че ми отговорихте
На мен още не ми е внесен първия болничен, който е 45дни преди раждане, който е издаден на 19.12.2007...поради причини, които няма да споделя тук...и аз взех да търся да видя, какво ще намеря по въпроса....
Има ли вероятност да не се приеме болничния от НОИ, като се има предвид, че са мина 3 месеца и нещо..?
Виж целия пост
# 5
Ако вината не е в теб,а е в работодателя,би следвало да го санкционират,но не знам дали ще ти направят проблем за забавянето от 3 месеца. ConfusedСпоред мен-не се бави и не чакай на работодателя си,а още утре иди до НОИ и ги попитай.УСПЕХ!!!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия