Говор - кога е нормално да започнат да прозинасят срички бебетата?

  • 6 426
  • 31
здравейте, момичета!
живеем в чужбина и вчера бяхме на нещо като общ преглед на способностите на дъщеря ми. след 10 дни ще е на 9 месеца и фелдшерката каза, че вече би трябвало да прави опити да говори, т.е. да изговаря срички като "да-да", "ма-ма", "та-та" и т.н. при нас няма това не се случва, дори "агу" не съм я чула да казва откакто е родена. със слуха няма проблеми, издава звуци и писка иначе, но не и срички ... не помня кога прогвори първородния ми син и се тревожа.
моля за мнения и инфо, имали ли сте деца, които не са говорили в началото и след това всичко е било ок. струва ми се доста мъничка да я водя на логопед.
благодаря!
Виж целия пост
# 1
Всяко дете се развива различно. Дияна започна да изговаря срички към 6-7 месец.
Виж целия пост
# 2
Малката започна да казва Ма-Ма на 7месеца  Peace
Виж целия пост
# 3
Всяко дете се развива различно. Дияна започна да изговаря срички към 6-7 месец.
Така е , няма нищо притеснително . А и има нещо друго : момченцата се развиват малко по - бавно по отношение на проговарянето и съзряването . Няма страшно - и ще проговори , и ще проходи, и въобще всичко останало . Hug
Виж целия пост
# 4
Мога да ти кажа, че при нас Криси по-рано започна да произнася срички, така, че бих поспорила дали момченцата се развиват по-бавно. Всяко дете си е индивидуално и не мисля, че има място за притеснение.
И какво значи трябва да прави еди-какво си???  newsm78
Виж целия пост
# 5

И какво значи трябва да прави еди-какво си???  newsm78

Peace Да и аз направо полудявам като ми кажат ТРЯБВА, моето дете го правеше, детето на комшийката ....  #Cussing out

Децата са различни.Не всички вадят зъби по лекарските таблици, не растът еднакво, не се равиват еднакво...
Виж целия пост
# 6
Всяко бебе/дете е строго индивидуално, аз съм започвала да говоря на 3г направо цели думи и изречения.
Иначе моите щерки и двете около 1г и половина.
Виж целия пост
# 7
Смята се, че обикновено бебетата започват да казват срички, когато са на възраст седем или осем месеца. Някои го правят по-рано, други по-късно.
Виж целия пост
# 8
А вие и двамата с таткото ли сте българи? Чувала съм, че децата на двуезични родители -проговарят по късно-при това и на двата езика Hug
Момченцето, което се роди заедно с Криската (майката е рускиня) все още не говори -издава откъсначни срички, а нашата вече прави сложни изречения...Майката е логопед и въпреки това се тревожи, че не гоорят, но всичко си е наред...
Ще проговорите - не бой се  bouquet
Виж целия пост
# 9
Не може да има правила за проговаряне, прохождне и т.н.Синът ми проговори рано, но пък проходи след годинка, така че всичко е много индивидуално.
Виж целия пост
# 10
Всяко дете е индивидуално. Такова понятие като трябва не съществува Peace
Виж целия пост
# 11
благодаря за отговорите!
всичко това ми е известно, но все пак има някакви граници, като например, ако не може да прави прости изречения след 3-тата година е необходимо да се потърси помощта на специалист, ако не ходи до 1г. 1/2 - също ... съвсем ясно е, че всяко дете е индивидуално, но все пак ...
синът ми започна да говори нормално на 2г. и 9 месеца, до този момент речникът му се свеждаше само до отделни думички, а сега повтаря всичко и бърбори по цял ден без да спре. и аз мислех, че момиченцата се развиват по-рано, но явно в някои случаи не е така. пуснах темата, защото тук не комуникирам с много майки, както правех в бг и съм изгубила реална представа за бебетата на възрастта на дъщеричката ми, а и това, че фелдшерката ми обърна специално внимание, че е трябвало да започне със сричките на около 7 месечна възраст ме притесни ... нормално е да се тревожим, когато ни питат прави ли детенце това и това, а то не е започнало, нали?
все пак се обнадеждих от вашите постинги, защото е ясно, че тя чува, обръща се при най-макия шум, издава си разните бебешки звуци и когато баткото и говори тя писука от радост и въобще прави всичко освен сричките ...
Виж целия пост
# 12
ние сме на 7м. и сега започнахме да казваме-дада,дядя..
но за двуезичните наистина по-бавно стават нещата
Виж целия пост
# 13
Имам познати ,на които дечицата започнаха да  казват срички "дя дя" ,"та- та" и т.н. след година и няколко месеца .
Сега си говорят съвсем нормално .
Мисля ,че е от значение и дали говориш често с детето.
Повтаряй му  срички  по твой избор ,напр. "та та" и ще видиш ,че скоро и детето ще ги произнесе."Ма- ма" е по-трудно за произнасяне ,забелязала съм ,че бебетата предпочитат " ти- ти ","та- та", "де - де" ....
Виж целия пост
# 14
Здравей миличка,
Не се притеснявай - развитието на всяко дете е строго индивидуално. Детето ти е все още твърде малко, за да някой си позволява да прави прогнози, че и да те тревожи отгоре на всичко. Особено говорно - комуникативните способности са толкова специфични за всяко дете. Сега може да не изговаря срички, но пък след няколко месеца е възможно така да проговори, че да учуди всички. По принцип до края на първата годинка детето се предполага, че би трябвало да може да изговаря прости срички - но това в никакъв случай не е правило. И нещо любопитно - някои гениални деца са мълчали до късна възраст - проговаряйки, хората около тях установяват, че те говорят правилно и изключително богато за възрастта си - просто са слушали и са се учили  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия