колко глутен на ден

  • 4 213
  • 16
Та въпросът ми е такъв:
На девет месеца, изключително кърмен до 5 месеца. В послествие минахме на смесено хранене до към 6-ия месец и оттам - само АМ. Ядем зеленчуци, плодове, месо, захранен с глутен.

Въпросът ми е - колко като количество е трябва да бъде глутена на ден. Нашето примерно меню:
1. Сутрин АМ - Милумил;
2. Обед - зеленчуково пюре с месо или жълтък, прибени сухар/глутенова каша /средно 50 грама/;
3. Следобед - безглутенова каша с плодово пюре;
4. Вечер АМ.
Понеже ич не хо долюбва тва АМ - яде около 120мл, но за тази разлика пюретата са от 220 до 260 мл, та се питах не мога ли да включа нещо като глутенова закуска - каша, попара?
Виж целия пост
# 1
Не мисля, че е фатално количеството глутен след като вече е захранено с него детенцето. Стига да му хареса попарата можеш да му даваш за сутрешна закуска. Глутена се въвежда малко по-късно за да се предотвратят евентуални алергични реакции при по-малките с все още незряла храносмилателна система (липсващи ензими и т.н.)
Виж целия пост
# 2
След въвеждане и при липса на реакция няма ограничения в количеството.
Виж целия пост
# 3
След въвеждане и при липса на реакция няма ограничения в количеството.

А затлъстяването и нарушение на обмена на веществата - де отидоха? Съжденията са си лично мои, не се базират на нещо конкретно прочетено тук.
Виж целия пост
# 4
А затлъстяването и нарушение на обмена на веществата - де отидоха? Съжденията са си лично мои, не се базират на нещо конкретно прочетено тук.

Не виждам връзка между нещата.  Simple Smile
Виж целия пост
# 5
След въвеждане и при липса на реакция няма ограничения в количеството.

А затлъстяването и нарушение на обмена на веществата - де отидоха? Съжденията са си лично мои, не се базират на нещо конкретно прочетено тук.
Аз също не виждам връзка! newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 6
не съм се замисляла досега, но ми се струва че щом е захранено няма проблем с количеството.
Виж целия пост
# 7
не съм се замисляла досега, но ми се струва че щом е захранено няма проблем с количеството.

и аз така мисля  Peace
Виж целия пост
# 8
На вашата възраст,Кристиян ядеше попара от цели 2 месеца....
Спокойно си му давай на детето.
Виж целия пост
# 9
Чакайте сега, май не сте ме разбрали.
Понеже според мен не е едно и също да изядеш три фили хляб дневно и да си отупаш един цял хляб, та за това питам за количеството.
Виж целия пост
# 10
Чакайте сега, май не сте ме разбрали.

Разбрали сме те. Няма ограничения. Което не означава да изпадаш в крайности и да й даваш по три хляба на ден или кило овесени ядки  Wink
Шегувам се.  Peace Няма проблем. Яйца например е добре да се дават два пъти седмично. За глутена няма такива ограничения.  Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Чакайте сега, май не сте ме разбрали.

Разбрали сме те. Няма ограничения. Което не означава да изпадаш в крайности и да й даваш по три хляба на ден или кило овесени ядки  Wink
Шегувам се.  Peace Няма проблем. Яйца например е добре да се дават два пъти седмично. За глутена няма такива ограничения.  Simple Smile

Разбрах. Колкото до овесените ядки днеска за сефте дадох овесена каша и не я залюби, щото после я повърна .
Виж целия пост
# 12
Колкото до овесените ядки днеска за сефте дадох овесена каша и не я залюби, щото после я повърна .

И моят не я яде  Confused
Виж целия пост
# 13
Аз съм 4ела разли4ни неща , но във всеки слу4ай  коли4еството има зна4ение. Новите изследвания препоръ4ват глутенът да не се въвежда прекалено късно, защото тогава децата изяждат по-големи коли4ества храна и е по-вероятно да се развие непоносимост. Непоносимостта може да се прояви веднага, след седмици или дори след месеци. Препоръ4ва се въвеждането да става бавно и постепенно.
От друга страна, на много места пише, 4е веднъж въведен глутенът  трябва да се дава редовно в нормални коли4ества, за да се види ако има реакция. Ако един ден се ядат глутенови храни, а на следващия не, има опасност да не може веднага да се открие цьолиакията.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4554661.stm
http://www.homemade-baby-food-recipes.com/wheat.html
Според мен спокойно може да въведеш глутенова закуска.
Виж целия пост
# 14

Глутенът се въвежда постепенно. Веднъж въведен, не означава успешно въведен:

- симптомите за непоносимост към глутена се проявяват най-често между първата и втората година
- важно е да се предлага редовно (всеки ден)
- късното въвеждане може да бъде по-рисково: ако за кратко време в менюто се включи по-голямо количество (което е типично за деца над 8-9 м.)

==> Ако глутенът е предлаган 1 път дневно в продължение на месец или повече, може да се включи и втори прием в менюто. Количеството отново се увеличава постепенно.


Цитат
Количеството има определяща роля, не толкова възрастта.

"Децата с цьолиакия са приемали по-голямо количество глутен при въвеждането му, отколкото децата без цьолиакия." [Ivarsson A, et al. Am. J. Clin. Nutr. 2002;75:914–21]

"Деца, на които са предложени зърнени глутенови храни след 7-ми месец или по-късно, са приемали дневно 1 или повече от една порция в рамките на първия месец от захранването с глутен." [Clemente MG, et al. Gut. 2003;52: 218-223]

Цитат
Начин на въвеждане: в малко количество. На 8-10 месеца дечицата вече поемат по-голямо количество храна, а въвеждането на нова храна е по класическата схема: в минимално количество т.е. много малка част от общото.

Цитат
Симптомите се проявяват на възраст 6-24 месеца. Първоначално те могат да липсват и да се проявяват след няколко седмици или няколко месеца т.е. с увеличаване на глутена в храната. 

/Кърменето има защитен ефект. Ако въвеждането на глутена е след и най-вече по време на период на кърмене, тогава рисковете могат да бъдат още по-малки./






Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия