Сценичната треска – как я преодоляхте?

  • 4 898
  • 31
Този вид треска ме тресе от известно време. До скоро не ми се беше случвало да се изявявам пред големи аудитории. Но това ще бъде неизменна част от работата ми за в бъдеще. Последно трябваше да чета доклад и да правя изказване на един форум. Никак не харесах представянето си. Трудно овладявах гласа си, дланите ми се запотяваха, предполагам и нервниченето не остана незабелязано. Яд ме е за това, че съм се подготвила перфектно, може би съм най-добре запозната от всички присъстващи за материята, която коментираме и пак се панирах.
Кажете – как я преодоляхте тази гадна треска? Знам, някои от вас ще кажат с опит. Сигурна съм, че след години ще гледам с насмешка върху сегашните си сценични вълнение, но на мен ми е нужен съвет сега.
Виж целия пост
# 1
Представяй си, че аудиторията се състои  от твои приятели.
Виж целия пост
# 2
Знам, някои от вас ще кажат с опит. Сигурна съм, че след години ще гледам с насмешка върху сегашните си сценични вълнение...

  Е тъй де... Това е отговорът. Другите отговори са в менделеевата таблица. Алкохол...,  нещо по-силно от алкохол.
Виж целия пост
# 3
има си техники.
аз ходех на специален курс, в който ни учиха как да презентираме и как да участваме в преговори.
една част от курса беше с акцент точно на това как да избегнеш страха от хората, които те зяпат или как да се справяш с досадници които ти задават тъпи въпроси или се опитват да те закопаят (killer phrases)...

погледни в нета. търси реторика.
с материали не мога да ти помогна, защото не са на български Peace

успех занапред  Hug
Виж целия пост
# 4
1. На първо място - желанието да кажеш нещо важно на тези хора
2. Желанието да им помогнеш с тази информация.
Ако тръгнеш с такава мотивация, а не все едно си на изпит, е по-лесно.
Виж целия пост
# 5
Учили са ме, че трябва да си представям тълпата като едно цяло. Не се взирам в нечие лице, а гледам около 3 пръста над главите на аудиторията, централно. За по-срамежливите - взирайте се в прожектора, след 10 секунди на където и да погледнете - все тая! Mr. Green


Да си кажа честно.. не съм я преодоляла треската. Само я владея..доколкото мога.
Виж целия пост
# 6
Никога не успях да я преодолея. Панирам се невероятно. След доста опит с подобна работа и презентации пред аудитория реших че не е за мен това, не ми е нужен излишен адреналин, имам си го в живота предостатъчно. Confused
Виж целия пост
# 7
Не се притеснявай, повечето хора страдат от това. Много от големите звезди се страхуват или са се страхували от сцената. Елвис Пресли и Майкъл Джексън са изпадали в ужас и паника преди концерти. Чърчил също е страдал доста от подобни страхове.
Единствения съвет, който мога да ти дам е, да търсиш приятни лица сред публиката и да ги гледаш докато говориш. Това ще ти вдъхва сигурност и ще те успокоява. Не трябва да зяпаш някъде извън аудиторията, защото така няма да успееш да създадеш интерес.
Виж целия пост
# 8
В началото треперех отвътре, бърках думите, смущавах се - първите 5 минути, после минава. Отданва не ми се е случвало, но скоро се наложи не да говоря, а да изпея песен - и пак така Crazy
Няма лек, само ще мине.
Чувала съм за трик да си представиш хората голи, но аз не съм посмяла да го пробвам Mr. Green
Виж целия пост
# 9
Учили са ме, че трябва да си представям тълпата като едно цяло. Не се взирам в нечие лице, а гледам около 3 пръста над главите на аудиторията, централно. За по-срамежливите - взирайте се в прожектора, след 10 секунди на където и да погледнете - все тая! Mr. Green

при презентиране най-важен е визуалния контакт.
да гледаш над главите на хората или в прожектора е неуважение към слушателя. Peace
по-срамежливите или неопитните обикновено си набелязват някой слушател и все него фиксират.
при презентиране трябва да се осъществява визуален контакс с цялата аудитория! да се гледа и към хората на първия ред, към тези, които стоят по настрани, да се обхване с поглед цялата аудитория!

визуален контакт под 3 сек. не се разпознава като такъв! т.е. трябва по-дълго да се задържа погледа.
може да се комбинира с логически паузи, тогава има по-голямо въздействие.

текста се учи наизуст. четеното от листчета издава несигурност.
ако текста е дълъг се изгражда логическа структура, за да се запомнян основните точки в него и ключовите думи.

в ръцете не се държи нищо (химикал, показалка и пр.), защото при нерност много често несъзнателно презентиращия започва да си играе с тях.
това също издава нервност.

основното е: ти трябва да водиш публиката през твоята тема като водач, ти определяш пътя, ти определяш темпото. за да те следва публиката трябва да си логичен и да излъчваш сигурност.

има още много такива правилца, които трябва да се спазват Peace
Виж целия пост
# 10
При мен такава в самото начало изобщо не съществуваше. С възрастта се влошиха нещата обаче. Thinking Аз много повече се притеснявам от познати хора. Колкото по-голяма е аудиторията, толкова ми е по-лесно. Но в твоя случай,след като си убедена в перфектните си познания пред материята,може би лесно ще преодолееш притеснението. Опитай се да изнесеш същия доклад пред приятели,все едно им разказваш за нещо,което ти се е случило през деня. Или просто си го изрепетирай така и после се опитай със същата напринуденост да излезеш пред въпросната аудитория.
Виж целия пост
# 11
Аз много бързо я преодолявам. В първите две-три минути се стъписвам, но после стабилизирам гласа си (а много обичам да се слушам), изпъчвам се и се изявявам без проблем, аудиторията мълчи и всичко е ок. Мисля, че за да си успешен в подобна дейност не е излишен малко нарцисизъм.  Twisted Evil
Виж целия пост
# 12
Благодаря на всички за съветите.
Минзухар, да си представя публиката като мои приятели не върви, защото в повечето случаи част от въпросната публика е негативно настроена към мен /нищо лично разбира се/. От там още повече ми е притеснено.
Зелен Фасул, ще излъжа ако кажа, че не ми е идвала и тази идея. Една чашка за кураж, две чашки и не знам дали няма да му изтърва края от престараване.
Evanescent, Бу, а вие от колко време се борите с треската? И само не ме отчайвате с отговори от порядъка на две, три ... години.
Пепеляжка, огледалото в къщи вече е научило всичките ми речи, с точките и запетайките. Помага ми до толкова, че да не си забравям текста или изказването.
Прекрасна, виж как знаеш само. Ако бях нарцис нямаше и помен да има от тези ми радини вълнения. 
И още нещо да попитам. Според вас към какъв специалист е подходящо да се обърна за помощ? Близо до дома ми има театрална школа. Мисля да се консултирам с преподавателите там. Не съм сигурна, че ще има полза от уроците / или каквато там форма на обучение предлагат/, но и няма да ми навредят.
Вие какво мислите или предлагате?
Виж целия пост
# 13
Аз си имам изпитан номер - ако в залата има мои колеги или приятели, гледам тях, усмихвам се, говоря основно на тях /т.е. изключвам непознатите/ и основно гледам някъде над залата /все едно всички, но без да ги виждам/; друг номер е да си харесам някой непознат симпатяга и да правя презентацията само за него - много е по-лесно...
Виж целия пост
# 14
Учили са ме, че трябва да си представям тълпата като едно цяло. Не се взирам в нечие лице, а гледам около 3 пръста над главите на аудиторията, централно. За по-срамежливите - взирайте се в прожектора, след 10 секунди на където и да погледнете - все тая! Mr. Green

Мен пък са ме учили тъкмо обратното. Хубаво е да си набележиш двама-трима от
аудиторията за съюзници. Хубаво е чат-пат да вкарваш някоя и друга закачка,
гледайки тези двама-трима. Винаги, като влизаш нейде, се вижда кой става за съюзник.
Ако се чудиш къде да си държиш ръцете, хвани химикалка или молив, или нещо
друго за подпора. Вкъщи репетирай пред огледало. Ако имаш камера, се запиши и
анализирай после поведението си. Винаги гледай хората! ВИНАГИ!!! В очите! За да ти
повярват, каквото и както и да ги лъжеш. Ако те притеснява, почни с хората в транспорта.
Опитай се те първи да си отклонят погледа, не ти. И, както казах, репетиции. Не е нужно
само да си наясно с материята на речта си, трябва да знаеш наизуст, или почти наизуст,
цялата реч, ако ли не, поне преходите между фолията. Ако сбъркаш, не се спирай или
извинявай, слушателят е нормално да си помисли, че той самият нещо е недочул, а не,
че грешката е в теб. Помощните ти листчета да са формат А5, не по-големи. Разбира се,
ако си на сцена пред огрооооомна аудитория, може и на А4, шрифтът да е поне 18 пункта,
за да не се взираш и да търсиш буквите, като те заслепи прожекторът. И тренировки,
както казах, пред огледало и видеокамера (по възможност). Може и да си преразкажеш речта
на някого три-четири пъти. Тогава си подготвена. Успех. Ако още нещо се сетя, ще пиша.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия