Как да разнообразя менюто на 11 м. бебе

  • 1 476
  • 15
моля помогнете със съвет!

Претеснявам се че вече почти 2 месеца, моето бебе се храни много еднообразно.

в 7 часа - попара със сирене, кр.масло, пълнозърнест хляб- 200 г
в 9 часа - ябълка, киви или комбинация
в 12 часа - месно пюре - ХИП - 220 г
в 16 00 часа - кисело мляко с банан или извара - 200 г
в 19 00 часа - зеленчуково пюре с хляб - 200 г
в 21 00 часа - 150 г адаптирано мляко.

Опитвала съм сама да приготвя зеленчуково или месно пюре или супа, но нищо не се получава.  Аз готвя добре, но тези чудесии стават едни блудкави и безвкусни. Принудена съм да давам пюретата на ХИП.
бих искала да разнообразя и закуската, макар че тя много обича попара. Thinking
Виж целия пост
# 1
Сутрин можеш да даваш овесени ядки или мляко с бисквити (виждам, че си въвела кисло мляко), елда или някакви други ядки пак като попарка.

На обед - аз давам домашни пюрета с месо или с жълтък, супи (от тези, които готвя за нас преди да сложа подправки). В яслите му дават различни пюрета и супи от детската кухня. Нормално е да ти се стуват безвкусни, защото сол и захар не им се слага, но мога да ти кажа, че Йоан много ги харесва и яде с удоволствие.

В 16:00 давам или плодово пюре с каша, или само каша (на Слънчо), кисел можеш да даваш също, както и мляко с ориз (то киселът така или иначе съдържа прясно мляко....)

На Йоан последното хранене му е към 20:00 и е адаптирано мляко - 180 - 200 мл плюс бисквитка (яде я заедно с нас - т.е. докато ние вечеряме). Струва ми се малко млякото, което даваш  newsm78. Не се сърди, но знам, че е хубаво повече да пият. Аз на бебето му давам и рано сутрин мляко - в 7 часа при първото хранене и попарата е след около 2 часа и половина.
Виж целия пост
# 2
Местя темата в Изкуствено хранене, там ще получиш повече отговори, предполагам  Wink.
Весел ден  Grinning
Виж целия пост
# 3
Пробвай с най-близката до вас "детска млечна кухня" Laughing обикновено мамите са очаровани от нея...
Виж целия пост
# 4

Опитвала съм сама да приготвя зеленчуково или месно пюре или супа, но нищо не се получава.  Аз готвя добре, но тези чудесии стават едни блудкави и безвкусни. Принудена съм да давам пюретата на ХИП.
бих искала да разнообразя и закуската, макар че тя много обича попара. Thinking

Първо да ти кажа, че е добре да са безвкусни за теб нещата, но е важно бебо да ги яде. Аз готвя /или бавачката де/ за Дариа без сол и захар и подправки и всичко е безвкусно - аз даже и не ги близвам нейните буламачи, но детето си ги хапва без всякакъв проблем.

Дариа е почти на годинка и за закуска освен попара /аз я правя с ръжени сухари, сирене и мляко/ й давам кус-кус на Плазмон със сирене и мляко, може и с плодово пюре или овесени /имаше и едни други/ ядки предварително смлени в блендер пак със мляко и сирене или плодово пюре.

За втората закуска яде на Хипп десертите с извара или Йогурт или някакво плодово кисело мляко с пшеничен зарадиш.

На обед яде някакво зеленчуково пюре /главно приготвено в микровълновата/ + месо без сол, веднъж яде и розова леща.

Следобед в 5 яде каша с плод или банан с авокадо и мляко или грис или нишесте/последното по-рядко, че нашата бавачка много инатливо иска да й набута захар вътре/

За сън - пие мляко.

Дано ти е дошла някаква идея от нашето меню.

П.С. Всичкото мляко е адаптирано - още сме на Милумил3
Виж целия пост
# 5
Ние сме на детска кухня, но на обяд преди манджичката и давам таратор без вода с краставичка настъргана на най-ситното ренде, олио, сол и копър - много и харесва и мисля че е полезно. Пробвала съм и "шопска" салатка пак с настъргани зеленчуци и сиренце / можеш да сложиш и жълтък/. Давам да "гризка" краставичка и домат / сега пробиват първите ни резци Grinning/. Всеки ден плодове - сега е топло и за следобедна закуска на Калина са и достатъчни намачкан банан, настъргана ябълка , ягодка и малко кисело мляко, ако все пак не и стигне. Вечер избира измежду нашето ядене, нейната супичка от кухнята, "гризкаме" това-онова и след баня задължително мляко пък ако ще и 30мл. Rolling Eyes
Но и аз се чудя как да разнообразя менюто и -  сега е сезонът на зеленчуците и плодовете и мисля да наблег на тях в сурово състояние.
Виж целия пост
# 6
благодаря Ви мами!

Наистина ми допаднаха много идеи, особенно тази с шопската салатка и таратора.   
 макар ,че сега е сезонът на плодовете и зеленчуците, те все още са оранжерийни или пък кой знае от къде внесени. Незнам в София, но във Варна, морковите са кухи, пресните картофи позеленяват на минутата, плодовете ако не се продават известно време, моментално стават - български-.
чувала съм че не трябва да се дава домат преди годинката, още по-малко ягоди.
бих искала да Ви попитам и за чайчетата. Давате ли и какви?
Виж целия пост
# 7
Пробвай с най-близката до вас "детска млечна кухня" Laughing обикновено мамите са очаровани от нея...

о да! Laughingподкрепям emi_bademi напълно,ние сме от 2 седмици на кухня и определено съм много доволна Laughing
Виж целия пост
# 8
Ние сме на детска кухня, но на обяд преди манджичката и давам таратор без вода с краставичка настъргана на най-ситното ренде, олио, сол и копър - много и харесва и мисля че е полезно.

Сол не е полезно да се дава изобщо до 1 година - натоварва бъбреците...
благодаря Ви мами!

Наистина ми допаднаха много идеи, особенно тази с шопската салатка и таратора.
 макар ,че сега е сезонът на плодовете и зеленчуците, те все още са оранжерийни или пък кой знае от къде внесени. Незнам в София, но във Варна, морковите са кухи, пресните картофи позеленяват на минутата, плодовете ако не се продават известно време, моментално стават - български-.
чувала съм че не трябва да се дава домат преди годинката, още по-малко ягоди.
бих искала да Ви попитам и за чайчетата. Давате ли и какви?

Аз давам чай от шипки предимно. Иначе за зеленчуците - Слава Богу си имам познати на пазара и избираме заедно зеленчуците за бебето. Не съм имала проблеми с тях. Ягоди не давам-ще ги пробва другата година. Дадох няколко череши на детето както и малко кайсия. По-нататък ще пробвам да му дам голи праскови (все пак ще е над годинка).
Виж целия пост
# 9
  Уточнение:
   1. Ягоди се дават обикновенно след годинка, като принципът е колкото по-късно - толкова по-добре. Аз дадох на 11м. 1/4 обелена ягода, на следващия ден-1/2 и така до 1 ягодка на ден. Нямахме алергична реакция, но бебка не прояви особен интерес към тях и за това повече не съм давала, а ми се искаше да опита когато им е сезонът.
   2. Домат също се дава след годинката при същия принцип, но аз и дадох по-рано и страшно много и хареса, така че сега си гризка без проблеми доматче. И не си мислете че изяжда кой знае колко или че аз и правя салата с цял домат.
   3. За солта - от 9-я месец и слагах по мъничко сол в домашното пюре. на детската кухня манджичките са по-добре овкусени - може би защото аз готвя безсолно. Калина вече опитва и нашето ядене, т.е. правим нещо като плавен преход към обща храна. Освен това не мога да обезсоля сиренето за попарката и до степен "без сол", нито хляба или сухарите, с които и я приготвям, или които тя гризка.
   4. За захарта - аз използвам плодове като естествен заместител на захарта, но в детската кухня не правят така.
   5. А за зеленчуците и плодовете на пазара - ами ние и за нас гледаме да си купим "най-качественото", на детската кухня също готвят с "най-качествените" продукти, и пюретата ги правят с "най-качествените продукти", въпреки че аз предпочитам тези от градинката на мама - не за друго, но са ми най-сладки.

  За чайчетата - ние от доста време пием само вода и нищо друго и то в незадоволително количество. ЗНАМ ЧЕ И ТОВА НАТОВАРВА БЪБРЕЦИТЕ, но не мога да я насилвам, както майките на бебчетата които пият много вода, не могат насила да ги ограничат. А чайчета има много и различни - когато Калина беше доста по-малка пиеше чай от шипка и от лайка, но аз много харесвам и чая от липа.

  И още нещо  - не се доверявайте сляпо на постингите в този форум. В Интернет има достатъчно информация, в книгите също, а най-добрият консултант, поне за мен е личният лекар на детето ми, който го познава най-добре след мен, а и има повече опит. И все пак - всичко прекалено е вредно.........но  и  това е мое мнение.
Виж целия пост
# 10
    И още нещо  - не се доверявайте сляпо на постингите в този форум. В Интернет има достатъчно информация, в книгите също, а най-добрият консултант, поне за мен е личният лекар на детето ми, който го познава най-добре след мен, а и има повече опит. И все пак - всичко прекалено е вредно.........но  и  това е мое мнение.

Явно си се засегнала, за което съжалявам! За доверието няма да коментирам.
  bouquet
Всеки гледа детето си както пожелае и сметне за добре.
Виж целия пост
# 11
Здравей!
Ето и моето предложение.
Закуска: кус-кус, попари с чай или млеко, може и с бисквити "Закуска" или обикновенни, ако дъвчете добре може да пробваш и филийка със сиренце и масло.Също и овесени ядки с малко захар и отгоре наситнено плодче. Аз слагам бана.
Обяд: Лично аз готвих на Сиси от 10 м. Давах и от нашата храна като избягвам фасул, свинско, люто,солено,пикантно. Сега е лято пробвай рецепти с тиквички - супа или на фурна. Може и риба, но филе. Разни манджи с пилешко и телешко.
Следобедна закудка: кремчета от различни видове нишесте, грис, може в кремчето да сложиш и някоя бисквитка - като торта.
Вечеря: супичка, кисело мляко с бисквити, фрикасе, може и картофено пюренце.
Плод между някое хранене: банан, киви, фреш сок от портокал или ябълка, може и черешки, но без костилката.
За киселото мляко педиатърката ми каза да ползвам "Фибела" 2%, прясното трябва да е с най-ниската масленост.Аз взимам от това в пликовете - 1,5%.
Дано съм ти била полезна.
Виж целия пост
# 12
благодаря Ви още веднъж за добрите идеи1 newsm10

Имам още един въпрос, относно -рибата- Кога и как да я включим в менюто?
Каква риба е подходяща за малките съкровища? feeding preggo
Виж целия пост
# 13
Eто теми за рибата, които ще ти бъде интересно да прочетеш, надявам се:

Риба
Каква риба да давам?
Пъстърва за 10 месечно?
Виж целия пост
# 14
Днес ядохме на закуска сандвич с масло, сирене и печена червена чушка. А вчера - запечен сандвич с домат и кашкавал.
Може да пробвате и вие Grinning!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия