Hirschsprung disease - как да помогна?

  • 3 732
  • 14
Дреди 2 дена диагностицираха сина на приятелка с това заболяване - Hirschsprung disease.
Не знам еквивалента на български. Това което успях да разбера е че нещо с червата не е на ред и до колкото успях да попрочета от тук от там, май дебелото черво не контрактира.

Искам да намеря методи и наични на лечение на това заболяване. Може би ще се наложи операция. Дали има други алтернативи? Дали има някакво друго лечение, нещо което да помогне на детето?
Виж целия пост
# 1
Колко голямо е детето? Къде е поставена диагнозата?
Ако има тази болест, лекува се оперативно - това правим в Клиниката по детска хирургия в София. Може да ме потърсите
на 952 21 37.
За сведение: тази болест се проявява предимно в ранната бебешка възраст и често операцията се прави по спешност. Основната проява е невъзможност до се отделят изпражненията, което води до сериозни усложнения.
При по-големите деца основният въпрос е дали има заболяване на дебелото черво или запекът е функционален.
Виж целия пост
# 2
Много благодаря за отговора.

Детето е на 8 години.  Според майката още от както е роден, в родилното е имал проблеми, не е пишкал и акал (извинявам се за образните думи) с дни и коремчето му било подуто. До ден днешен детето приема редовно слабителни и е ниско на ръст - колкото 5, 6 годишно.
Незнайно защо никой не е предположил някакво заболяване, може би от немърливост или некомпетентност.
Миналата седмица детето е прегледано от американски педиатър който казва и диагнозата (това са лекари на добра воля, които пътуват из държавите и безплатно преглеждат ). Знам, че ще се правят лабораторни изследвания за потвърждение и ако се наложи детето ще бъде изпратено за операция в САЩ.

За съжеление не става въпрос за български граждани и няма как да ви посетиме за лична консултация.

Исках да поразпитам из форума за това какво друго може да се направи, дали операцията е изхода, дали майката по някакъв начин може да помогне на сина си с храни и медикаменти. Може би някаква специална диета ще е от полза, знам ли  Thinking
Знаете, че винаги е добре да имаме няколко мнения по даден въпрос, особено ако се касазе за операция.
Виж целия пост
# 3
Здравейте, интересно ми е как е поставена въпросната диагноза-хичспрунг. Моля, дайте повече подробности и какви проблеми е имало детето. Моят син също е роден в Америка и до 3 годищна възраст беше напълно нормално дете, но едно лято получи тежък запек и ходеше по голяма нужда със страх. От тогава започна да се задържа и да се цапа. В момента живеем в България и за съжаления, все още се цапа, а е на почти 10 години. Казва, че понякога не се усеща и създава впечатление на непукист, но един ден призна, че се притеснява от този проблем. Много ще съм ви благодарна ако споделите какви симптоми е имало това дете.
Виж целия пост
# 4
До колкото знам симптомите са още от раждане.

Защо не заведете детето на лекар за конкретна диагноза?

При нас са направени ехография, ренген, лабораторни тестове...  Но и детето си е със симптоми - изостанал растеж и други които са описани в нета. Потърси в гугъл  Peace
Виж целия пост
# 5
От тогава започна да се задържа и да се цапа.

Симптомите наистина се проявяват след раждането. Те биха могли да са дискретни и след преминаване към твърда храна да се оформи типичната картина - запек за периоди от 5 -7 - 10 дни. След това се появява зацапването, което се дължи на дразнене на лигавицата от твърдите изпражнения и изтичане на слузни секрети оцветени кафяво.
Друг вариант е хроничен запек, като една от основните причини може да бъде стрес. Има и други причини, които са много специфични и неразбираеми за неподготвения.
Изследванията са - контрастна рентгенография на дебелото черво, вземане на проба (биопсия) от лигавицата, манометрия.
Виж целия пост
# 6
И аз щах да предположа някакъв вид психически стрес, но не посмях. Сега след намесата на лекар си признавам, че първата мисъл която ми мина беше стрес от нещо или някой.
Виж целия пост
# 7
 И аз мисля, че е най-добре да се направят изследвания, но мъжът ми не дава и да се спомене, че детето има проблем. Моят син в никакъв случай не е със забавено развитие  и не е имал никакви симптоми след ражадането, за подобно заболяване. Доста форуми съм изчела за деца с енкопреза и се учудвам, че в Америка е доста често срещано явление. Има дни в които, ако го наблюдаваш и му кажеш предварително да седне на тоалетната, няма проблем и не се цапа, но когато си играе с деца се унася и подозирам, че когато му се ходи на тоалетна просто се стиска. Изпускане по малка нужда никога не е имал, като в много случй се споменава, че енкопрезата е придружена с енуреза. Незнам, все се надявах, че ще отмине, но ето ни вече почти на 10 и все още има този проблем.
Виж целия пост
# 8
И аз мисля, че е най-добре да се направят изследвания, но мъжът ми не дава и да се спомене, че детето има проблем.

Я му тегли една .... на мъжа ти и заведи детето на лекар. Какви са тези глупости? Само щото на него не му е кеф, да оставите детето в това положение  Naughty
Представи си че е нещо поправимо, но продължи ли по-дълго стане хронично!
Помисли си колко нездравословно е това детето да се стиска и цялата тази отрова да остава в него!
Няма каквод а го наблюдаваш, веднага го заведи на специалист. Аз бих добавила и психолог понеже съм си малко параноик.
Виж целия пост
# 9
Благодаря ти, наистина мисля да го заведа и на психолог. Моят съсед, който е гастроентеролог ми препоръча един детски психолог в София. Той смята, че не е хичспрунг или някакво друго заболяване и смята, че е по-скоро нещо, като лош навик. Но трябва да изключим всичко.
Виж целия пост
# 10
здравейте аз съм нова във форума но пък с проблем на детето ми енкопреза Той е на 9г и това заболяване е от доста време може би 5г Ходили сме при доста лекари но резултат няма както и не ни съветват за операция Нямало нужда Когато следя дали ходи до тоалетна наистина няма проблем но аз няма да бъда постоянно до него кой тогава ще го подсеща Как ще свикне как ще ходи по лагери- екскурзии Незнам кам кого да се обърнем вече Моля ви за съвет
Виж целия пост
# 11
Здравейте, видях, че вече никой не пише в тази тема. Ще се радвам, ако споделяте какво се е случили с децата страдащи от енкопреза. Моят син все още има изпускания и ако някой е чул за лечение или някакво облекчение, моля нека да сподели.
Виж целия пост
# 12
Ако наистина става дума за ЕНКОПРЕЗА, това е късен симптом на хроничен запек или вероятно лека форма на Хиршпрунг.
Този термин обозначава задръжка на твърди изпражнения, покрай които излизат течни кафеникави материи поради дразнене на червото. Ако е така, трябва да дойдете при нас в детска хирургия на "Пирогов". Прави се клизма за да се почисти дебелото черво и тогава се извършва контрастна рентгенография през ануса (иригография) за да се види какво е неговото състоянието.
Виж целия пост
# 13
Много Ви благодаря д-р Оги. Мисля, че наистина е карайно време да взема мерки, независимо, че мъжът ми си мисли, че детето няма проблем. Тази година ще навърши 10 години и е доста притеснително това изпускане. Неговите изпражнения наистина са с доста голям размер и го улавям на моменти как се стиска. Може ли, ако е хичспрунг да се излекува напълно и само оперативно ли може? Благодаря Ви отново.
Виж целия пост
# 14
повдигам темата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия