Внимание - токсични бебешки бутилки!

  • 6 750
  • 66
На 18 април 2008г. Канада официално призна Bisphenol A (или BPA) за токсична химична съставка.  ВРА е съставка в поликарбонатната пластмаса, от която се правят множество продукти за домакинството, както и БЕБЕШКИ БУТИЛКИ!
Канада засега е първата държава в света, която, въз основа на конкретни изследвания, забранява този токсин.

Кои бутилки съдържат ВРА?
В Канада са изследвани главно 3 марки (AVENT, GERBER, PLAYTEX), но всички поликарбонатни пластмасови бутилки с номер 7 в триъгълника за рециклиране съдържат ВРА.

Какво е влиянието на ВРА?
Според редица изследвания,този токсин се свързва с повишаване на риска от развиване на рак на гърдата, рак на яйчниците, преждевременна менструация при момичетата, проблеми с паметта и способността за учене.

Защо пластмасата, съдържаща ВРА е токсична?
ВРА се отделя в течността, която се съхранява в тези пластмасови продукти, като отделянето е многократно (около 50 пъти повече) увеличено при нагряване (например при изваряване/стерилизиране на бебешките бутилки).

Как да разпознаем дали една бутилка съдържа ВРА:
ВРА се съдържа в поликарбонатните пластмасови продукти - това основно са прозрачните твърди бутилки, имитиращи стъкло (не само бебешки бутилки, но и бутилки за вода например). Всеки пластмасов продукт има малко триъгълниче на дъното. Ако цифрата изписана вътре в триъгълника е 7, този продукт определено съдържа ВРА и съответно е токсичен.

Какви са алтернативите?
- стъклени бутилки
- бутилки от друг вид пластмаси - например #2, #4, #5. Бутилки с #1 са само за еднократна употреба!

Източници на споделената информация:

http://www.hc-sc.gc.ca/ahc-asc/media/nr-cp/2008/2008_59_e.html   официалното съобщение за медиите от страна на канадското министерство на здравето

http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/challenge-defi/bisphenol-a_e.html
http://www.greenmom.ca/glife/0408BPA.html

Разбира се в интернет пространството има още доста информация.

Виж целия пост
# 1
 Shockedнямам думи ooooh!
Виж целия пост
# 2
Сега видях, че на едно от шишетата пише 7. На другите няма такова триъгълниче с цифра.
Виж целия пост
# 3
И аз имам едно такова шише - на Дисни, за вода. Добре че Габи още не е пила от него! Confused
На шишетата на Авент, които имаме, няма триъгълник отдолу. Thinking
Виж целия пост
# 4
Темата вече е дъвкана и предъвквана  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233992.0
Виж целия пост
# 5


Да, вече се разискваше, според ЕС тези бутилки са безопасни, отговарят на необходимите стандарти за качество.
Виж целия пост
# 6


Да, вече се разискваше, според ЕС тези бутилки са безопасни, отговарят на необходимите стандарти за качество.

А за по-любопитните -  http://www.bisphenol-a.org/whatsNew/20060505.html
Виж целия пост
# 7
Сигурна съм, че темата не е нова, просто исках да споделя с вас последните новости. Да, ЕС все още смята бисфеносът за ОК, но доколкото знам псоледните изявления ( и изследвания може би) са от 2004г.

Бутилките на Авент действително нямат триъгълниче. Аз отидох на страницата на АВЕНТ и там официално се казва, че ДА, бутилките (тези твърдите, прозразчните) съдържат бисфенол А. Имат други серии бебешки продукти - тези за еднократна употреба и от серията VIA, които  НЕ съдържат бисфенол А.

В крайна сметка всеки решава за себе си.
Виж целия пост
# 8
Въпрос на време е и  в ЕС да се признае бисфенолът за опасен.
Виж целия пост
# 9
още когато видях статията преди време издирих фирмата пиджин и от нея си купувам всичко ,шишетата са уникални и са 2-ка, особено с биберона който се разтяга като майчиното зърно когато бебето суче и не се отбива от гърди ако понякога се налага да пие от шише,прахове за пране -уникални ,всичко е много хубаво ,вече има и японски памперси....
Виж целия пост
# 10
За Pigeon - и аз им бях хвърлила око, защото за разлика от BFree нямат една камара тръбички и клапички, но какво бе очудването ми, като си ги поръчах и на опаковката им пишеше, че са именно от поликарбонат  Whistling
За момента единствените на бг пазара без бисфенол са BFree, но не ме устройват с хилядите им джаджи, стъклените пък изобщо не са вариант - евентуалните поразии, които биха могли да направят са по-страшни от тези на бисфенола. За момента разчитам на отговарящите на европейските стандарти AVENT, пък ще видим.
Виж целия пост
# 11
Peace
Виж целия пост
# 12
Айде, пак се лепнахме за противоречивия спор!

Не шашкайте новите майки с тези твърдения! Ножът е дървен и е по-вероятно маркетингова война!
Виж целия пост
# 13
Затова си купувайте B free , за да ви е мирна главата.
Вярно, че има доста джаджи по тях, ама здраве да е, нали така Whistling
А тук от предната тема линкче към най-често срещаните съкращения и номерца по бутилките.......на който му се чете:
цък
Виж целия пост
# 14
========== по-вероятно маркетингова война!

 И на мен по-скоро ми се струва маркетингова война. А и не е ли с всичко така, нещо което уж много полезно, безвредно, след веме се оказва абсолютно отричано. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия