От коя приказка беше това: “Аршин нашир, аршин надлъж”

  • 2 222
  • 33
Вчера гледахме с дъщеря ми "Стани богат" и зададоха въпрос кой мярка е равна на аршин - лакът, крина, шиник и четвъртата отново беше за вместимост.
Та се сетих приказката за шивача, който мерил: Аршин нашир, аршин надлъж. Спомняте ли си коя беше приказката?
Виж целия пост
# 1
Е ти щом си се сетила, ние какво да се сещаме? newsm78
Не е от Пепеляжка със сигурност Peace
Виж целия пост
# 2
Не е ли от "Храбрият шивач"?  Thinking
Виж целия пост
# 3
то от шивача по-характерно като израз е "Седем с един удар"
но май наистина става въпрос за тази приказка. Peace
Виж целия пост
# 4
Двама млади се  взели,но булчето било мързеливо.И младоженеца все поръчвал на одеалото ли бе,килима ли,рогозката ли да изчисти,сготви,че и на нивата да занесе.А вечер го мятал на гърба на милото и го биел:
-Аршин нашир, аршин надлъж.
Това преди феминизацията.
Виж целия пост
# 5
Двама млади се  взели,но булчето било мързеливо.И младоженеца все поръчвал на одеалото ли бе,килима ли,рогозката ли да изчисти,сготви,че и на нивата да занесе.А вечер го мятал на гърба на милото и го биел:
-Аршин нашир, аршин надлъж.
Това преди феминизацията.
ауу вярно. Изверг, по-лош и от Синята брада даже.
Подпис:
Мамина Богданка Heart Eyes
Виж целия пост
# 6
Не, не е от "Мамина Богданка". Ще помисля и пак ще се включа.
Виж целия пост
# 7
Не, не е от "Мамина Богданка". Ще помисля и пак ще се включа.
аз не казвам,че е от нея, просто от там се сетих и за Богданка Hug
Виж целия пост
# 8
По-скоро беше свързано наистина с шивач. Ох, ще ровя сега дълбоко във файловете. Thinking Thinking
Шивачът тупаше някого, уж мерейки. Thinking
Виж целия пост
# 9
И все пак на колко см=аршин?
Виж целия пост
# 10
И все пак на колко см=аршин?
НА един лакът.
Виж целия пост
# 11
Двама млади се  взели,но булчето било мързеливо.И младоженеца все поръчвал на одеалото ли бе,килима ли,рогозката ли да изчисти,сготви,че и на нивата да занесе.А вечер го мятал на гърба на милото и го биел:
-Аршин нашир, аршин надлъж.
Това преди феминизацията.
Това е приказката "Галената дъщеря" ,но там няма такава фраза: "Аршин нашир, аршин надлъж"

На другия ден младият мъж се вдигна в зори и почна да поръчва на постелката, върху която лежеше гладната му невеста:

- Слушай, постелко - рече той, - аз отивам да ора, а ти наготви обяд, половината остави на жена ми, а другата половина донеси на нивата. Само гледай да не закъснееш, защото ще играе тоягата по гърба ти.

Замина орачът на работа, а жена му си остана да лежи там, където я беше оставил. Като наближи обяд, тя се обърна към постелката:

- Ставай, мари постелко, не чу ли какво заръча мъжът ми? Наготви ядене, защото умирам от глад.

Постелката мълчеше.

- Мисли му, ако не сготвиш! - закани се невестата и се примъкна към огъня. Вечерта орачът се върна помръзнал, гладен.

- Ти, постелко - викна той, - защо не ми донесе днес ядене? Трябваше да и напомниш! - обърна се той с укор към жена си.

- Думах и, мъжо, но тя си прави оглушки и не ме послуша - почна да се оправдава невестата.

Тогава гладният орач сграби постелката, метна я на гърба на невестата си и почна да я налага с тоягата си.

- Олеле, мъжо - развика се невестата, - ти биеш постелката, а пък мене боли?

- Търпи, жено, търпи, аз я бия, за да те слуша - каза орачът и хубаво наложи постелката.

Виж целия пост
# 12
 Shocked и после,защо имало домашно насилие...
Виж целия пост
# 13
Щото има мързеливи невести, пък не е имало домашни помощници  Joy
Виж целия пост
# 14
Щото има мързеливи невести, пък не е имало домашни помощници  Joy
Хахах, значи спокойно можем да наричаме насилниците "овчари"
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия