Не така!!!

  • 3 176
  • 49
Дъщеря ми е на 1.5 год и е във фазата, в която пипа навсякъде; опитва се да се налага и успява да постигне всичко, което иска с викане. Понякогя ми идва да се  #2gunfire по хиляди пъти "НЕ" там ; не може,  не така...
Споделете моля как налагате вашия авторитет над децата си?
Виж целия пост
# 1
еми не знам при нас тати вкара ред - синът ни е доста палав и хич не слушаше... той от малък започна да го строява и когато не слушаше го пращаше до стената наказан .... естествено той плачеше а на мен сърцето ми се късаше... на няколко пъти го освобождавах за което доста се карахме... но явно неговата тактика беше по-добра... е после го подкрепих и почнах когато е лош да го строявам и наказвам...сега съм му благодарна, защото сега единствено хората които слуша сме аз и съпругът ми...а бабите и дядовците ги прави сами да си говорят... Само да кажа, че има деца и деца... моят е от палавите...доста палав  Grinning
Виж целия пост
# 2
В къщи съм свела възможностите за НЕ-тата до минимум - разбирай, че всичко е прибрано и обезопасено.
На вън изкушенията са по-големи, та там НЕ се чува по-често от моята уста. Старая се да не прекалявам, че то си е досадно. Примирила съм се цапане, въргаляне и т.н. Но съм категорична към лапане на боклуци, или пък застрашаващи сигурността му действия.
Виж целия пост
# 3
Когато синът ми беше на тази възраст, реших за себе си, че категоричното НЕ е за нещата, които могат да  наранят него или да наранят някого друг. Най-важно за мен беше безопасността по отношение на контакти и пипане на печка. Но моето НЕ винаги беше свързано с обяснение, защо всъщност няма достъп до тези неща. Всичко останало му показвах, давах да пипне, обяснявах...
Същото правеха и близките ми. В резултат на това на 2 години той вече например без проблем различаваше зеге от флекса, тъй като баща ми отдели много време да му показва тези инструменти. Виждал е и случайно забравени лекарства на масата. Отваряла съм кутийката, за да види как са подредени вътре, какъв цвят са, каква форма; обяснявам за какво служат и поради каква причина трябва да ги прибера след това. Това стана практика и като иска нещо - казва: само да го видя, моля. Покажи ми! Всъщност детското любопитство е просто опознаване на света и е добре да имаме времето да задоволяваме това любопитсво. Сега, когато е на три години това се появява по отношение на думите: какво значи тази дума, обясни ми, мамо!
Виж целия пост
# 4
опитай освен "не така" да казваш и "ето така" Wink
забранявай определени неща (било то опасни или по друга причина), но винаги обяснявай защо и давай алтернатива на нещо позволено
например - не може да въртиш копчето на печката, защото ще стане топло и ще се изгориш, но можеш да отвърташ и завърташ тази капачка (измислям си в момента Simple Smile )
малко изобретателност и в повечето случаи работи  Wink
Виж целия пост
# 5
Преместваш я от мястото, където ръчка.
Виж целия пост
# 6
Не знам. И ние вече имаме този проблем  Tired Навсякъде ръчка, по цял ден само НЕ НЕ НЕ се чува. И посяга примерно към някой кабел и ме поглежда едно хитро и ухилено - значи знае, че не трябва, ама пак ходи.
Виж целия пост
# 7
Ами местила съм го, опитвала съм да му отвлека вниманието към друго нещо, но постепенно с годините се учат. За съжаление по бавно, от колкото на нас ни се иска.
На 4 все още прави бели и пипа където не трябва, но все пак е наясно с основни опасности.
Виж целия пост
# 8
...Споделете моля как налагате вашия авторитет над децата си?

Авторитет не се налага.  Naughty В случая обаче е друго - просто правиш средата достъпна за детето си, вместо да правиш детето си удобно за средата.
Капаци на контактите и да ги пипа колкото си иска. Стопери на вратата и няма проблем да я блъска... Оставих дъщеря ми да се прещипе веднъж на чекмеджето и й беше за последно - опита учи. Всичко ценно, чупливо и прочие - пробрано. Това, че махна едно копче на уредбата - не го приех за фатално...

И изобщо - почти не съм казвала "не, не пипай, махни се..." съответно дъщеря ми беше спокойна, забраните не събуждаха интереса й и вещите си бяха цели.
Виж целия пост
# 9
Дребчовците на тази невръстна възраст не са толкова напред в развитието си, за да схванат и запомнят "не". По-удачно би било, да им се покаже кое как действа.(Естествено само незастрашаващи здравето и живота неща). Постоянното "Не" само къса мамешките нерви  Wink и става толкова досадно за децата, че те в един момент го игнорират.  Peace
Виж целия пост
# 10
Добре, за пипането съм съгласна, прибираш, обезопасяваш и т.н., но ние пък сме на етап да се катерим навсякаде ooooh!. Качва се от дивана та 4ак на перваза на прозореца, стои и гледа навън. Като я питам "мамо защо си се качила там?" и съответно обяснявам колко е опасно и как ще падне и т. н., тя ми отговаря "Бубка геда колите" ooooh!. После започна да се беси с ръцете на дръжката на фурната, при което аз и показах как може да се отвори вратата и да я удари, но то детето решава че трябва да види дали верно, и един ден излизаики от тоалетната с бясна скорост я заварих вече под вратата на същата тази фурна Shocked. Искам да кажа, че тя все още се катери до перваза и по някога виси на дръжката на фурната, скача по дивана и тича по него, съответно веднъж падна, но тези неща не я спират. Детето си го намира за забавно, а на мене толкова ми е писнало да повтарям всяка минута едно и също, че вече просто гледам да съм близо до нея в такива моменти Whistling, но въпреки всичко я свалям от там кадето се е качила Naughty. Моя мъж също взе да я наказва и определено има ефект, а аз стискам зъби и мълча, а тя плаче от стената и вика "мамо ля" (ела) Cry. И ето такива ми ти работи, не е лесно да си родител ама хич. Просто намирам вече начини така да се гледаме, че хем аз да не викам много по нея, хем тя така не се изнервя пък от моите викове, което успешно бях постигнала по едно време Embarassed.
 Желая ти успех и здрави нерви Peace.
Виж целия пост
# 11
lida, да си търси белята е в кръвта на всяко хлапе... Минават всички през период, в който се имат за безсмъртни. Аз оставях моята дъщеря да се катери - тя има перфектна координация и никога не е падала от диваните, но въпреки че се страхувах, преглъщах го в името на това детето да осъзнае само границите на възможностите си.
Една цицина повече - не е фатално.
Не бих я наказвала за това, че е дете.  Peace
Виж целия пост
# 12
И ние сме в тази фаза, когато карина пипа навсякъде. Опитахме се да обезопасим дома ни колкото е възможно. Ако тръгне да пипа там, където не трябва казвам "не" и я премествам от там. Но наистина забелязвам, че знае къде не трябва да пипа и ме гледа с лукав поглед като тръгне натам  Simple Smile
Виж целия пост
# 13
В къщи съм свела възможностите за НЕ-тата до минимум - разбирай, че всичко е прибрано и обезопасено.
На вън изкушенията са по-големи, та там НЕ се чува по-често от моята уста. Старая се да не прекалявам, че то си е досадно. Примирила съм се цапане, въргаляне и т.н. Но съм категорична към лапане на боклуци, или пък застрашаващи сигурността му действия.
И при нас е така. Peace
Виж целия пост
# 14
Мъничка е още дъщеря ти, опознава света. При мен работи следния принцип, когато забранявам нещо, винаги предлагам безобидна близка алтернатива. Не може всичко да е НЕ! Примерно, като беше по-малък сина ми, много се радваше, ако ме уцели с играчка  Confused, предложих му да ме замеря с гъбата-пате за баня и в резултат се сдобихме с нова забавна игра. Признавам, че в една книжка го прочетох, но поне при нас действа и до ден днешен във всякакви вариации.

Edit: T o n i го е написала вече, явно и при нея работи  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия