А има ли мами,родили с....

  • 1 155
  • 7
Има ли някоя мама,която да е  `пробвала` водно раждане?Много ми е любопитно дали наистина не е чак толкова болезнено,както  при вагиналното раждане.Иска ми се  да родя второто си дете чрез този метод,но знам ,че има определени изисквания за да може дадена жена да роди във вана,а аз знам със сигорност ,че не тоговарям на тях.Много моля,ако има мами,които да са родили чрез този метод,да разкажат как е!
Виж целия пост
# 1
Ето тук една тема, но е от миналата година....

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=238884.0
Виж целия пост
# 2
Аз родих във вода второто си момиченце. Не ми е известно да има каквито и да било изисквания, освен нормално протичащи бременност и родилен процес.

Моето раждане беше в т.нар. родилен це … 90;ър: само с акушерки (на мен ми помагаше единственият акушер в центъра), без обезболяващи, само естествено раждане при "домашни" условия. Сама си избираш как да застанеш, докато раждаш и дали да си във ваната. Прибираш се още същия ден; престоят ти в Центъра е около 5 часа след раждането. Пускат те, когато са сигурни, че и майка, и бебе са добре. На следващия ден идват за преглед в дома ти.

Твърди се, че лежането в топлата вода на джакузито ускорява родилния процес, но при мен беше обратното. Затова се разхождах, докато не започна т.нар. "изгонване". Не мога да преценя дали заради повишеното ниво на ендорфина или заради водата, но болка почти не усетих. Бети излезе за няма 5 минути, след 4 напъна.

Твърди се също така, че  стресът за бебето по-малък при водно раждане. Възможно е. Според мен най-решаващият фактор за спокойствието на бебето след раждането е, че не го отделиха от мен за повече от 10 мин - само да го измерят и облекат. Дори затова я взеха около 30 мин след като излязохме от ваната.  Бети засука на 2-рата минута след раждането си (отне около минутка за изтеглят с помпичка останалата околоплодна течност от ноздрите на бебето).

Като сравня раждането в Центъра с първото ми (което беше с епидурална, във ВИП зала и с ВИП стая в "Св. София"), определено предпочитам второто. Стресът в болницата е несравнимо по-голям за всички: баща, майка, бебе, роднини. Самата мисъл за "болница" предполага неприятни асоциации - критични състояния, рискове, интензивно... След раждането не докосваш детето си с часове. Нямаш и минута покой заради визитации, лелки с парцали, прегледи, хигиена и прочее. Кога да си събереш мислите, да се почувстваш майка, да осъзнаеш промятана, настъпила в живота ти? Нямаш контрол нито над себе си, нито над бебето, нито над обстановката.

А какво да кажем за бебето, което не стига, че попада в непозната и потенциално враждебна среда (с непостоянна температура, много шум, светлина и с непредсказуеми изисквания за адаптация), но на всичкото отгоре е така далеч от единствените звуци, с които е свикнало: гласа и сърцебиенето на майката.

Ще дойде време, когато и в България на бременността и раждането ще се гледа не като на заболяване, а като на естествен процес. Чакам този момент с нетърпение заради всички бъдещи майки и техните деца.

П.П. Прочетох разказа на Ива Драганова (от препратката към миналогодишната тема) - изключително информиращ и сърдечен. Препоръчвам го!
Виж целия пост
# 3
Така както ми разказваш изглежда ,че е супер лесно и приятно,обаче аз съм сигурна за себе си ,че няма да мога да го пробвам.Първия път родих със секцио-и аз в Света София,а това беше на 12.06.2007г.и имам прекрасна дъщеря,а сега съм бременна вече в 5 месец,т.е. забременях 6 месеца след секциото и нали се досещаш,че никой нямя да се навие да ме изражда,живот и здраве през септември,по друг начин,освен пак със секцио.А за изискванията за водно раждане съм чула и чела ,че искат да си имала вече едно нормално,вагинално раждане,коекто да е протекло нормално,искат и настоящата бременност да е нормално протичаща,да започне нормално родилния прцес,да имаш определено разкритие,с бебето да е всичко наред,т.е. да има добри тонове и с родилката всичко да е наред,т.е. да не се появви някякъв проблем на момента.Аз не отговарям на нитто едно от тези неща.И все пак ,ще си потоворя с моя лекар,на когото имам страшно доверие,какви шансове имам за да родя и аз с водно раждане.
Виж целия пост
# 4
а на мен "водното раждане"изобщо не ми вдъхва доверие и не бих се решила да родя така.разбира се,всеки знае за себе си и знае как би се чувствал най-удобно.но за мен това определено не е добър избор.гледала съм по телевизията и съм чела информация за такъв вид раждане и просто не проумявам как би било по-безболезнено,на мен даже ми се струва по-страшничко и по-неудобно.
наскоро кумата ми сподели,че нейна позната е раждала така,в чужбина,и определено не е било така,както го е очаквала.. Crossing Arms
Виж целия пост
# 5
Да има, пусни "търсачка" Peace
Виж целия пост
# 6
Дендини, поздравления за втората ти бременност! Дори да нямаш възможност да пробваш нормално раждане във вода, не го мисли. Истината е, че имам топли спомени и от двете раждания, защото са свързани с появата на най-обичните ми хора в света. Това и фактът, че и двете са живи и здрави (слава Богу!) са единстветното, което има смисъл в процеса на превръщането ми от жена в майка.
Виж целия пост
# 7
и тук има разкази              http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=203163.msg4348640#msg4348640
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия