Как да кърмим по-дълго? Опитни майки - моля споделете :)

  • 2 878
  • 22
Здравейте на вси4ки!

Аз като една нова мама (само на 3 седмици), която преодоля (за сега) проблеми с на4алото на кърменето, благодарение на ВАС опитни и просветени майки, искам да ви попитам как трябва да действаме за напред за да кърмим дълго, дълго колкото вас (имам пред вид минимум 6 месеца)???

Има ли специална тема (освен, за дълго кърмещите майки, да пообщуваме) или статии в библиотеката (прегледах, но не видях съвсем то4но такава тема)? Моля, дайте своите съвети или линкове, тъй като искам да поема този курс от рано

Благодаря ви искрено!

Поздрави txtloves
Виж целия пост
# 1
Мила etaniel,
в библиотеката има изключително много информация за всичко, свързано с кърменето, а тук ще "срещнеш" много мами, готови да споделят   bouquet
Аз ще ти напиша само едно простичко нещенце  Wink (скоро го писах в една друга тема),
дългото кърмене ми помогна да преодолея един мой страх, който ме преследваше в първите месеци след раждането. Осъзнах, че наистина кърмата не може да спре, както много мами казват "за съжаление нямах кърма или спря ми кърмата". Докато кърмиш, ще имаш и кърма, това е простият принцип на действие на млечните жлези  Grinning И аз сега те насърчавам да си кърмиш спокойно, ако имаш желание не само ще стигнеш 6 месеца, но и неусетно ще ги задминеш  Grinning  Вярно е, че понякога има и проблеми, но се преодоляват  Heart Eyes
Виж целия пост
# 2
Кърмиш на поискване, живееш безгрижно, гледаш да ти е удобно и приятно, не се тревожиш прекалено... Захранваш бавно и мързеливо...
Това е моята рецепта Grinning
Виж целия пост
# 3
Здравей и честито бебче! Да расте хубаво и умно за  радост на мама и тате!
Щом си предоляла първите дни на закърмване, си сложила едно много добро начало за детето си.
А нататък е по-лесно - просто си кърмиш. Без условности, без изкуствени схеми и без да слушаш прекалено много съвети на роднини и комшийки. Слушай единствено съвети от жени, кърмили успешно дълги месеци.

Няколко подводни камъка:
- режим не е нужен - бебетата не познават часовника, огладняват по различно време и не изсукват съвсем еднакво количество мляко на всяко хранене. Изкуствено наложеният режим при едно естествено, природно хранене само ще го обърка и затрудни. Режим е нужен на изкуствено хранените бебета.

-  не е добра идея да се дава биберон. Начинът, по който се засуква зърното е много различен от начина, по който се смуче биберон/залъгалка.  Така малкото бебче се обърква, а  ако му се предлага да суче от биберон, то свиква с по-лесното му пускане и после се затруднява със зърното на мама. Ако бебо суче често на поискване, задоволява напълно сукателния си рефлекс и няма особена нужда от допълнителни стимулации

- в повечето случаи няма никаква нужда кърмачката да се изцежда след кърмене - това може да е дори вредно. След първите 1-2 седмици на препълнени гърди и дискомфорт постепенно отделянето на кърма се регулира, гърдите стават меки, сякаш празни и млякото тече лесно и в необходимото количество, като голяма част от него се образува в момента на кърмене. Ако има препълване на гърдите, по-добре да се изцеди малко, колкото да се облегчи напрежението. Най-добре изпразва гърдите самото бебе.

- храниш се нормално и разнообразно, без да се ограничаваш особено, забранени са само цигарите и алкохола. Яж си всичко, което си яла и като бременна, наблягай на сиренето и киселото мляко, живите витамини и храни без много Е-та в състава. Ако забележиш, че дадена храна/ястие предизвиква дискомфорт на детето ти - ограничаваш само нея. При различните деца това са различни храни.
Пий повечко течности, но без прекаляване с количеството.

- носи удобни за кърмене дрехи и бельо, да са от естествени тъкани и да не са много стегнати около гърдите, без банели. Аз временно прибрах всички блузки, които не се разкопчават отпред, на други жени им е удобно друго.  Simple Smile

На прима виста се сещам за това, после може да добавя, ако не допишат и други мами.

Приятно и дълго кърмене ти пожелавам!  Hug

П.П. докато изпиша това, вече има и други отговори. Така е - колкото повече кърмиш, толкова повече има  baby_neutral
Виж целия пост
# 4
Моята простичка максима беше : "Спокойствие и силна храна". След като преодолях първоначалните проблеми с кърменето и кърмата се урегулира си повтарях това изречение, а на практика:
- детето ми е на първо място- водех се по него, обгрижвах го
- не мислех за кърменето, пиех си лактогонен чай, разходки, хапвах умерено и забравих, че кърмя. А като се концентрирах върху кърменето се притеснявах и си влияех отрицателно
- чайчета не съм предлагала, вода от време на време
- кърмя нощем
- захраних късно
- и най- важното имам желание да кърмя и кърмя все още.
Виж целия пост
# 5
Моите съвети са- кърмене на поискване, кърмене без часовник, да на се премахва нощното хранене, да не се дават добавки и сокчета Peace
Виж целия пост
# 6
Честита рожба!  bouquet

Успехът на дългото кърмене се крие в спокойствието на мама - сън, спокойствие и силна храна - когато мама е спокойна и бебо е спокоен, когато мама се храни добре и редовно -и бебо е сит Hug
и най-важното - остави детето да те води- давай да суче-когато то поиска, а не по часовник Hug

Успех  bouquet
Виж целия пост
# 7
Моят опит: зарязах "умните доброжелателни " съвети, обградих се с майки-кърмачки; прочетох достатъчно книги, за да се почувствам уверена, че върша необходимото добро за децата ми; мъжът ми ме подкрепя безусловно, дори е станал по-голям кърмачески сектант от мен  Mr. Green Кърмя на поискване и почти винаги легнала, така си почивам и аз. Кърмачетата ми спят до мен, така не се налага да ставам нощем, всички сме наспани и доволни на следващата сутрин. 
Моето мото е: Детето, а не календарът решава кое кога и как  Peace
Виж целия пост
# 8
Благодаря на вси4ки за милите отговори!

Ще се опитам да следвам вси4ки ваши съвети и напътствия и дано да успея...

Имам една приятелка с беб4е на 6 месеца и тя се вайка, 4е кърмата и намалява, просто не може да задоволи нуждите на детенцето си и се вайка, 4е не се е изцеждала през първите месеци и за това и намалявало сега кърмата...дали има нещо вярно?

Колкото до спокойствието, за сега не се справям много, тъй като сънят е блян, няма още отрегулирано нищо, бебока врещи все за нещо и не знам за какво, но дано дойде и този момент на радост и спокойствие...аз се опитвам колкото мога....

Благодаря и пак ще се обръщам към вас с въпроси и питанки, та нали вие сте нашата подкрепа (откъде другаде да я търся, свекърва, съседки или Бог знае откъде)!!!
Виж целия пост
# 9
За изцеждането прочети поста на Билка(той целия е много полезен) и по- конкретно частта касаеща въпроса ти.
На кратко казано цедене е нужно само ако гърдите са препълнени, за да може бебето да засуче.

Иначе всяка мама е казала по нещо ценно.
Аз ще повторя ... нощното кърмене е важно, защото тогава е активен хормона отговорен за производството на мялкото- пролактина. Аз не обмислям кога и как да отпадне нощното кърмене... ще реши бебка.

За спокойствието- щом правиш всичко, както трябва относно кърменето, поне за него можеш да си спокойна.
Иначе както казваш "бебока врещи все за нещо и не знам за какво" ... на този етап( и до към 3-4месец) много бебчета имат колики и плачат заради тях. Предлагай пак цицата, защото тя е не само източник на храна, а и на успокоение на безпокойство или болка и за утоляване на жаждата.
Освен това гушкай... много!
И ако пълни памерсите и изглежда добре, значи хапва достатъчно и правиш всичко необходимо.
Не се вторачвай особенно и ще си по спокойна.
Виж целия пост
# 10
etaniel, всичко написано е вярно! Непременно прочети статията, към която е дала линк Морена - страхотна е! Морена, благодаря  newsm20
Виж целия пост
# 11
Имам една приятелка с беб4е на 6 месеца и тя се вайка, 4е кърмата и намалява, просто не може да задоволи нуждите на детенцето си и се вайка, 4е не се е изцеждала през първите месеци и за това и намалявало сега кърмата...дали има нещо вярно?
Това, че не е изцеждала през първите месеци, не може да е причина кърмата да намалява в шестия месец. Предполагам, че по някаква причина тя е намалила кърменията. Това обикновено е основна причина за прогресивното намаляване на кърмата. Дали не е захранила бебето с твърди храни и е заместила някое от кърменията? Възможно е кърмата да е намаляла само временно, т.нар. лактационна криза, която се преодолява също с кърмене. Нали знаеш, че количеството на образуваната кърма се определя от количеството на изцоканата  Wink , или колкото се изпива, толкова се образува  Grinning Затова ако намалиш кърменията, намаляваш и образуваната кърма и обратно, ако бебчето изведнъж завиши нуждите си, за да наваксаш и ти и да произведеш повече, трябва да го слагаш повече на гърдата. Дали ме разбра ... newsm78
 Heart Eyes
Виж целия пост
# 12
Благодаря ви за съветите!

А исках да питам как се разреждат кърменията с времето? До кога се кърми изцяло? След като се запо4не със захранването, отпада ли по 1 кърмене? (да си призная не съм 4ела в библиотеката, защото все още нямам твърда 100%-това вяра, 4е нещата ще се задържат все така добре - или поне аз си мисля, 4е са добре)

Поздрави
Виж целия пост
# 13
Кърмиш на поискване, живееш безгрижно, гледаш да ти е удобно и приятно, не се тревожиш прекалено... Захранваш бавно и мързеливо...
Това е моята рецепта Grinning
напълно подкрепям  Peace
Виж целия пост
# 14
Имам една приятелка с беб4е на 6 месеца и тя се вайка, 4е кърмата и намалява, просто не може да задоволи нуждите на детенцето си и се вайка, 4е не се е изцеждала през първите месеци и за това и намалявало сега кърмата...дали има нещо вярно?
Това, че не е изцеждала през първите месеци, не може да е причина кърмата да намалява в шестия месец. Предполагам, че по някаква причина тя е намалила кърменията. Това обикновено е основна причина за прогресивното намаляване на кърмата. Дали не е захранила бебето с твърди храни и е заместила някое от кърменията? Възможно е кърмата да е намаляла само временно, т.нар. лактационна криза, която се преодолява също с кърмене. Нали знаеш, че количеството на образуваната кърма се определя от количеството на изцоканата  Wink , или колкото се изпива, толкова се образува  Grinning Затова ако намалиш кърменията, намаляваш и образуваната кърма и обратно, ако бебчето изведнъж завиши нуждите си, за да наваксаш и ти и да произведеш повече, трябва да го слагаш повече на гърдата. Дали ме разбра ... newsm78
 Heart Eyes

Заради недоосведомени доброжелатели(в т.ч. и педиатъра ми),стриктно си се изцеждах след всяко кърмене почти 6 месеца.  Когато се реших да спра, макар, че стана постепенно, ми понамаля наистина кърмата, но по скоро се  нагоди по нуждите на бебчо, защото преди това явно е била излишно много. Престанах да се притеснявам дали имам кърма и нещата си дойдоха на мястото. Затова моят простичък съвет е : "Кърми, кърми и пак кърми", дори да имаш някакви притеснения за лактационна криза, само така ще я преодолееш. Бъди спокойна и уверена, че ще се справиш. Приемай достатъчно течности,плюс  балансиран хранителен режим, и от  лактогонни храни даже няма да имаш нужда. Бъди спокойна и всичко ще е наред. Не бързай със захранването и заместването на хранене. Поразрови се из библиотеката когато имаш време. Приятно и дълго кърмене ти желая!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия