Кой каза, че любовта трае три години?

  • 4 917
  • 31
прочетох една статия и реших да я споделя с вас  Grinning кажете си мнението  Thinking

Преди няколко години френският автор Фредерик Бегбеде публикува книгата „Любовта трае три години”. Хиляди двойки по света се спогледаха и се запитаха – „Колко ни остава?”


И така схващането, че ни е генетично заложено да обичаме половинката си само три години завладя света до такава степен, че много хора реално повярваха в тази максима. Толкова силно повярваха, че дори започнаха тълкуват несполучливите си връзки и бракове с мистичното: „Любовта трае три години...”

Теорията се обяснява със следния процес: Срещате човека, който ви се струва, че цял живот сте чакали. Нещата потръгват, понякога не толкова безоблачно, но вече сте двойка и това ви прави безкрайно щастливи.

През първата година се чувствате превъзбудени, окрилени и сякаш поглеждате на света с други очи. За вас животът има едно лице – това на любимия човек. Прекарвате безсънни нощи, за да се наслаждавате един на друг.
През втората година се чувствате стабилни, уверени, че до вас стои човекът, с който искате да прекарате остатъка от дните си. Говорите по-малко, но това не ви притеснява, защото вече се разбирате само с поглед. Дори сексът е по-хубав от всякога. Абсолютното съвършенство!
На третата година обаче не говорите, защото няма какво да си кажете.
Излизате по-често, за да не прекарвате цялото си време заедно. Предпочитате да заспите, отколкото да правите секс. Навлизат скуката, самотата и въпросът – това ли ме чака до края на живота?

 На следващата година... На следващата година всичко започва от начало. Но вече с друг човек!

Според тази покъртителна теория всички връзки са обречени на провал. Обречени сме да достигнем до необратимия момент един ден любовта ни да се изчерпи и да не я изпитаме никога повече към човека, който до преди няколко месеца е означавал всичко за нас. И никога не можем да се предпазим, защото когато сме влюбени, си мислим, че сме изключение от правилото.

Още по-застрашително звучат думите на невролозите, които твърдят, че любовта е заложена в мозъка ни и ние се влюбваме с единствената цел да създадем потомство. След три години се очаква, че двойката е създала дете, то малко е поотрастнало и двамата партньори нямат реална генетична нужда един от друг. Да не забравяме и факта, че когато сме влюбени отделяме ендрофин, окситоцин и други разни хормони, които ако са ни в повечко, може да останем по-дълго време с партньора. Ако не, сме обречени на тригодишни връзки цял живот.

Всички тези психолози и невролози обаче май забравиха, че освен същества с гени, ние сме преди всичко хора. Хора, които се смеят, плачат, обичат и страдат по причини, които не са само „генетично” заложени.

Любовта трае толкова, колкото й позволим да остане. Понякога може да сте влюбени само три дни, друг път три месеца, три години и дори цял живот. Всичко зависи от това дали сте срещнали правилния човек и ако не – след колко време ще го осъзнаете и ще се разделите.

Някои жени имат способността да се влюбват по-често от други и в това няма нищо страшно. Щом съумеят да разберат навреме, че партньорът им не е мъжът с главно „М”, е абсолютно нормално да потърсят щастието отново.

Съществуват и други случаи, когато хората изпитват необходимост да сменят партньорите си периодично, това е така наречената „серийна моногамия”. Тук дори рядко присъства любовта. Тези хора просто се страхуват да бъдат сами и затова започват връзки, които с времето се оказват обречени.

 Има обаче едно универсално правило – когато любовта си отиде по естествен начин, значи човекът до вас не е голямата ви любов!
Колкото и изпепеляващо да е било всичко в началото, щом с времето чувствата си заминават, охладняват и се отдалечавате постепенно един от друг, приемете истината философски. И тъй като голям процент от хората разбират, че са се лъгали за чувствата към половинката си някъде около третата година след началото на връзката, от тук идва и сентенцията „Любовта трае три години”. Това е нещо като естесвен житейски праг в любовните отношения, след който една връзка още повече се засилва емоционално или се разпада.

А всъщност любовта трае толкова дълго, колкото съумем да я задържим в живота си. Тя е в усмивката след тежкия работен ден, в поднасянето на кафето сутрин, в увяхващото цвете до леглото ви, в ръката, която неволно хващате, в спокойните неделни следобеди, в плача на едно дете. Защото всичко води към него – мъжът, който обичате.

Мъжът, който обичате след еуфорията на влюбването, след скандалите и проблемите, след всичко, което сте преживели заедно. Това е любовта, от която всяка жена има нужда. Реално погледнато любовта, която „трае”, не е любов.

И запомнете - Любовта не умира с ежедневието. А ежедневието се преобразява с нея. А това може да „трае” цял един живот.
Виж целия пост
# 1
На четвъртата откривате Дом и Семейство.
Честито!
Виж целия пост
# 2
Прочети и книгата все пак. Накрая излиза, че не е като в заглавието. Поне това помня като мое усещане от книгата.
Виж целия пост
# 3
Хубави думи, мила. Но в неподходящ подфорум..
Все пак благодарности за усилията, на мен ми беше приятно да чета, но не мога да кажа дали съм съгласна - нямаме 3 години..  Laughing
Виж целия пост
# 4
Имаме 16, но на коя година точно си е отишла или трансформирала не помня. newsm78
Със сигурност до към петата шестата го гледах в очите и не забелязвах много света около мен.
Виж целия пост
# 5
Ние сме женени от 5 години и все още съм влюбена в съпруга ми така както беше в началото. Hug
Дано и за напред бъдем влюбени и любовта не си отиде
Виж целия пост
# 6
От баба зная, че любовта трае седем години.
От там насетне......
Виж целия пост
# 7
едва ли тези клишета са приложими за действителността
не може всичко да се сложи под общ знаменател
при едни любовта трае вечно, при други 2 уикенда
Виж целия пост
# 8
истинската любов трае вечно,просто след години се трансформира.но.. пак в любов,просто като че ли е по-зряла,по-тиха..което не я прави по-малко Любов.
Виж целия пост
# 9
От баба зная, че любовта трае седем години.
От там насетне......
И аз съм чувала,че седмата година е критична в брака
Виж целия пост
# 10
едва ли тези клишета са приложими за действителността
не може всичко да се сложи под общ знаменател
при едни любовта трае вечно, при други 2 уикенда
Добре казано.
Виж целия пост
# 11
На четвъртата откривате Дом и Семейство.
Честито!

   Joy Joy
Виж целия пост
# 12
истинската любов трае вечно,просто след години се трансформира.но.. пак в любов,просто като че ли е по-зряла,по-тиха..което не я прави по-малко Любов.




 Да точно така   Peace  loveuuu kiss  remybussi  jumpuu
Виж целия пост
# 13
Кой каза, че любовта трае три години?

е, как кой!?! един от любимите ми автори...
Виж целия пост
# 14
Ммм, не мисля. Ние сме заедно от повече от 10 години, а съвместния ни живот е вече 7 години и половина. Да вече не сме заслепени един от друг, както в началото - аз усещам мириса на чорапите му, а той вижда новата пъпка на лицето ми, но се обичаме. Преди не виждахме недостатъците си толкова добре, бяхме влюбени, а сега ги виждаме, но ги приемаме и се обичаме въпреки тях. Така, че според мен има разлика между това да си влюбен и това да обичаш. Поне за мен. Някак обичта е по.... не знам как да го кажа ..... по-уравновесената и зряла версия на влюбеността.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия