Казвате ли, че кърмите?

  • 4 014
  • 90
Как се справяте с общественото неодобрение относно кърменето на деца след 6месеца?
Вчера свеки ме пита на колко съм отбила и излъгах, че на 1 годинка, а тя се изсмя и каза ехидно Крали Марко. Като бяхме в България предния път малката беше на 6месеца и още тогава ми казваха да я отбивам. Сега вече е много по-голяма и се кърмим вечер и нощем, но почти на никой не съм казала. Дори на майка ми казах, че я кърмя ако много плаче през нощта и то от дъжд на вятър. То пък се оказа, че баба ми има готова версия и затова и веднага се включи, че не било хубаво да се прекъсва, защото кърмата ставала вредна. Това така ли е?
 Аз естесвено кърмя всяка вечер, защото детето не заспива по друг начин. Знам, че ще кажете да не обръщам внимание, но мен това обществено неодобрение ме потиска, а от друга страна това криене е голяма тъпотия. Да не говорим, че когато малката е болна отказва друга храна и за 1-2дена суче и през деня.
Виж целия пост
# 1
Казвам и го показвам без да ми пука.
Кърменето е нещо естествено, а не срамно, че да се крия и лъжа. Майка ми се опита навремето да дава акъл и я прекъснах с репликата, че относно кърмене и некърмене приемам съвети само от кърмили по-дълго от мен. Crossing Arms
Виж целия пост
# 2
Казвам - разбира се.  Не виждам , защо да го крия, но и близките ми ме подкрепят и насърчават. Големия го кърмих 10-11 месеца. Може би с малкия няма да имам този късмет, но колкото повече толкова и по добре Wink Успех и прави това, което смяташ за добро за СВОЕТО дете  bouquet
Виж целия пост
# 3
И при мен има атака относно нашето "безобразно и срамно дълго кърмене". Хич не ми дреме. Кърмя, та пушек се вдига Simple Smile))
Не крия от никой.
Преди 2-3 дни на заведение сме и една мама на 4 месечно бебенце ме пита до кога съм кърмила. Казвам и, че все още кърмя. Е, не бях виждала толкова очудена и смаяна физиономия! Мацката само ме гледа със зяпнала уста и повтаря "Още се кърмите"  hahaha
Виж целия пост
# 4
... Мацката само ме гледа със зяпнала уста и повтаря "Още се кърмите"  hahaha

 Joy

Напоследък рядко споделям, че кърмя. Ако ме попитат, казвам си с гордост, но ако не се интересуват, давам си пас, защото ми писна от горните озъбено-учудени физиономии..  bowuu
Виж целия пост
# 5
Не го афиширам, но не го и крия. Но категорично не позволявам на роднини и близки да ме поучават по въпроса.
Виж целия пост
# 6
Казвам - разбира се.  Не виждам , защо да го крия, но и близките ми ме подкрепят и насърчават. Големия го кърмих 10-11 месеца. Може би с малкия няма да имам този късмет, но колкото повече толкова и по добре Wink Успех и прави това, което смяташ за добро за СВОЕТО дете  bouquet
все пак е различно преди годинка. Някакси по-приемливо. Поне за повечето хора. А ние вече сме по-големи.

Знам, че трябва да не ми дреме, но като ми кажат, че е вредно и аз започвам да се паля и да обяснявам. А всъщност такива хора не можеш да ги убедиш с нищо, защото те просто си знаят своето и не слушат какво им приказваш.
Виж целия пост
# 7
Казвам - разбира се.  Не виждам , защо да го крия, но и близките ми ме подкрепят и насърчават. Големия го кърмих 10-11 месеца. Може би с малкия няма да имам този късмет, но колкото повече толкова и по добре Wink Успех и прави това, което смяташ за добро за СВОЕТО дете  bouquet
все пак е различно преди годинка. Някакси по-приемливо. Поне за повечето хора. А ние вече сме по-големи.

Знам, че трябва да не ми дреме, но като ми кажат, че е вредно и аз започвам да се паля и да обяснявам. А всъщност такива хора не можеш да ги убедиш с нищо, защото те просто си знаят своето и не слушат какво им приказваш.
Вредно??? Че било неприлично, че щели да имат спомени и т.н. съм чувала, но пък вредно...
Виж целия пост
# 8
Аз нито крия, нито пък държа да го кажа... Просто ако стане дума или ме питат го казвам. И ако се учудят обяснявам, че така ми е много лесно и удобно, малкия се чувства добре и нямам намерение да го отбивам скоро. Странно, но явно съм убедителна (или пък си казват "тая е прекалено луда, няма смисъл да спорим" Mr. Green), защото никой не се е опитвал да ми говори глупости. Ако пък ми кажат плахо, че са чували че кърмата е вредна след годинката просто посочвам малкия и заявявам-"ето го, нищо му няма" Laughing По принцип общувам с много хора, имам приятелки, с които сме си говорили и за тях самите кърменето след годинката е неприемливо. Което не ни пречи да си пием кафето заедно и да ни е приятно да си говорим или дори да обсъждаме темата.
Виж целия пост
# 9

Теми за кърменето не подхващам аз. Ако ме питат директно - казвам, че кърмя. Обяснения не давам. Нито се оправдавам, нито чета лекции за ползи и подобни.
Така се е случвало, че големият ми син си е искал докато си говоря с нашите по скайпа, с видео, аз не се притеснявам и съм си кърмила в ефир. Mr. Green Чувам приказки за Крали Марко, но тонът е съвсем добронамерен, шеговит. С майка ми сме си говорили преди и знам, че намира нещата за ок. Пред родителите на съпруга ми е малко по-така. Честно казано не знам защо - не са ми давали някакъв конкретен повод или намек на неодобрение, може би съм по-предпазлива, защото не са ми толкова близки. Отдавна не е ставало дума за кърменето на големия ми син. Струва ми се, мислят си, че вече е отбит. Сега обаче лятото 1 месец ще сме у тях и така или иначе ще стане ясно, че кърмя още. Баба ми, милата, отдавна се тормози и почти не минава телефонен разговор, без да ми каже, че се притеснява за здравето ми понеже кърмя двама. Обяснявам аз, че лекарите знаят, проблем няма, взимам витамини и т.н., ама все тая. Това за отношението на родата. Като си отидем лятото в Бг ще видим кой как ще реагира на живо.  Grinning
Виж целия пост
# 10
По-близките ми приятелки тук знаят, че още кърмя големия. Всички, които имат деца, са отбили преди годинката. Мненията си за нормално и ненормално не са ми давали, нито са ми правили намеци, с изключение на една, която няма деца и съвсем чистосърдечно си каза веднъж, че за първи път вижда толкова голямо дете да суче и й изглежда странно. Разбирам я.
Виж целия пост
# 11
Казвам, но не и без причина. А поучения не съм давала отдавна /в своя защита/ - вече не се хабя:)
За себе си съм си изяснила до кога и защо искам да кърмя и това ми стига.
Но и аз като тебе съм минала през тези съмнения и чувства.
Явно съм го надживяла някак.
Да не ти пука - малко тийн философия, ама в крайна сметка по-хубаво ли е да си изнервена, притеснена и това да влияе зле на теб и детето?

Ако някой все пак се опита да ме засегне, цитирам "след годинката кърменето е от любов Simple Smile" - много го харесвам...и усещам!
Виж целия пост
# 12
Само ако ме питат. Иначе си трая, и не го кърмя вече пред хора, защото не ми се обяснява и не обичам да ме гледат странно.
Виж целия пост
# 13
В света има толкова много предразсъдъци, мнения и "моди", колкото са и хората. Разбирам те, и на мен ми е неприятно, когато някой коментира, но убеждението, че това, което правя за детето е най-доброто, е много по-силно!
Аз също не парадирам с кърменето, но, когато се наложи да кажа, не крия. Понякога се възмущавам, че една майка трябва да се срамува от това, че прави най- естественото за детето си!
Представи си, че след няколко години ние станем мнозинство и всички се опулват, когато някой каже,че храни изкуствено или ако някоя майка извади шише с адапте в парка, всички да я гледат накриво  Mr. Green
Виж целия пост
# 14
Пред големи не знам, но пред деца вече внимавам като кърмя  Grinning Преди време бях на гости на приятелка. Дъщеря ми се удари и цокна "да мине". Детето на приятелката ми като видя, започна да иска да си цокне и то. Изцедих му малко в една чашка, нямаше начин. Сега колкото пъти ида у тях, малката вади чаша и ме преследва  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия