Колко мляко за дете на година и половина?

  • 4 701
  • 16
Здравейте,

Извинявам се, ако има някъде коментиран въпроса, но не го намерих.
Колко мляко и млечни продукти трябва да приема дете на година и половина?

Проблемът е, че детенцето ми е по-нисичко от връстниците си и мъжът ми се притеснява, че не приема достатъчно мляко, затова искам да сверя с вашия опит или някакви норми.

Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Мога да ти кажа какво давам аз на Алекс, който е на годинка и един месец. Абсолютно всяка вечер изпива по 250 мл адаптирано мляко. Почти всеки ден изяжда по половин кофичка кисело мляко следобед или бисквити с около 120 мл АМ. Всеки ден с обяда му давам бучка сирене. Слагам му и в попарата - яде попара 2-3 пъти в седмицата, отделно му давам за закуска и кус-кус със сирене.
Честно казано, не съм убедена, че височината има връзка с приема на мляко и млечни продукти. Ама знам ли..... Grinning
Виж целия пост
# 2
Високият ръст не зависи от голямо приемане на млечни продукти. За дете до 3-годишна възраст е добре да приема АМ, кисело мляко и/или други пълномаслени млечни продукти. Точно и стриктно определено количество няма. Не се притеснявайте толкова  Hug
Какво от тях и по колко хапва детенцето на този етап?  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Високият ръст не зависи от голямо приемане на млечни продукти. За дете до 3-годишна възраст е добре да приема АМ, кисело мляко и/или други пълномаслени млечни продукти. Точно и стриктно определено количество няма. Не се притеснявайте толкова  Hug
Абсолютно!  Peace
Ако това ще те успокои моят син също е по-нисък от връстниците си, но и аз не съм от най-високите, така че е нормално.
Виж целия пост
# 4
Между 450 гр. - 680 гр. консумация на млечни продукти - дневно. Това е препоръката на моите педиатри за съответната възраст.
Виж целия пост
# 5
Около 500 мл.
Виж целия пост
# 6

Мляко за възрастта между 1 и 2 години:
Около 500 мл.

Препоръките варират от 450 до 650 мл в различни схеми на хранене.
Най-често срещаните са 500 мл или поне 500 мл.
Определено има смисъл от препоръките – както от долните граници, така и от горните.


В това общо количество мляко за деня се включват всички приемани млечни продукти - директно и в състава на храната под формата на застройки, супи, кремове, десерти и др.
За сравнение:
200 мл прясно мляко = 150 г кисело мляко = 40 г сирене


Млечните продукти трябват да бъдат пълномаслени (над 3% масленост) и разнообразни в рамките на деня. Съотношението на млечните продукти зависи от детенцето и традициите.
Например за деня са достатъчни:
* 200-250 мл прясно мляко/АМ + 120-150 г кисело мляко + 40 г сирене/кашкавал/пълномаслена извара
* 350-400 мл прясно мляко/АМ + 50-75 г йогурт + 30 сирене

Виж целия пост
# 7
В момента около 500-600 мл на ден.
Виж целия пост
# 8
Момиченцата по принцип са си по-нисички и особено ако и вие с бащата не сте от най-едрите, няма защо да се безпокоиш. Консултирай се с педиатъра си по въпроса за ръста, ако е значително по-малък от този за възрастта, но това най-вероятно не е свързано с приема на мляко и млечни продукти.
Това, което и аз съм чела за млякото, е приблизително същото, което ти е препоръчала Косе Босе - около 500мл дневно, като до 1/3 от това количество може да се замени с млечни продукти - сирене, кашкавал, извара. Освен това знам, че до навършване на 2 години продуктите задължително трябва да са пълномаслени, а след това постепенно се преминава към обезмаслени.
Виж целия пост
# 9
Според моя педиатър 400 мл АМ на ден Laughing
Виж целия пост
# 10
Благодаря на всички за отговорите!  Hug
Значи аз не съм висока, обаче таткото е доста висок.  Simple Smile
Аз по принцип я кърмя, но предполагам, че никак не е много на тази възраст и особено откакто отказа нощното кърмене.
Сутрин гледам закуската да е или със сирене, или с АМ. През деня каквото мляко са сложили в менюто на детската кухня, ама не вярвам да е много. Вечер давам АМ около 80-100 мл, ама със зор  - понякога го изпива, понякога - не.
Днес питах педиатърката по този въпрос, каза 400 мл било необходимото количество като кърмата се брояла за 200, ама аз се съмнявам да има толкова.
Та в крайна сметка мисля, че повече трябва да давам отколкото досега, може би по-редовно кисело мляко и сирене през деня или АМ за пиене сутрин преди закуската.  Thinking
Виж целия пост
# 11
Ако нямаш възможност да си я кърмиш по-честичко през деня (ние сме така, ама то иначе НЕ заспиваме и често сам идва да го взема за кърмене), то може на следобедна закуска да не даваш кремчетата, а млечна каша (поне знаеш колко лъжички АМ има или слагаш в нея, а и не е само нишесте, а пълнозърнеста), в обедното ядене можеш да слагаш към 30 гр. сиренце през ден (ако редуваш с яйчен жълтък), вечер може да даваш и малко кисело млекце за десерт, щом не иска да пие АМ.
Успех и спокойно - госпожиците може и да са малко по-ниски, за мъжете е по-кофти Wink
Виж целия пост
# 12
Днес питах педиатърката по този въпрос, каза 400 мл било необходимото количество като кърмата се брояла за 200

Я па тая  Shocked Shocked Shocked Това как го изчисли  Confused
Аз също още кърмя - имаме си поне 10тина на денонощие..
+ това яде по 1/2-1 кофичка кисело мляко на ден + 100 гр. сирене и/или кашкавал .. Прясно не съм давала, не правя кремчета. Ам също не.
За височината.. мойто пък е доста по-високо от връстниците си (98 см е), ама не съм си мислила, че е заради млякото  Crazy
Виж целия пост
# 13
Я па тая  Shocked Shocked Shocked Това как го изчисли  Confused
Хихи, интересен въпрос. Laughing

За височината.. мойто пък е доста по-високо от връстниците си (98 см е), ама не съм си мислила, че е заради млякото  Crazy
Явно не си гледала колкото мъжа ми научнопопулярни филми за хора, дето ги пращат на острови с ограничени ресурси и за сравнително кратък период им намалява ръста.  Laughing Wink И за хормона на растежа също... Абе вкарва ми драми, ще видим доколко са основателни.
Сега, ако вземе да се източи като тополка щерката, ще ви информирам. Wink
Виж целия пост
# 14

Ръстът
На тази възраст децата растат на приливи и отливи. Между 1.5 и 2 год. може да израсте с по-бързи темпове отколкото досега. По-важна е пропорцията между ръст и кг.
Възрастните са друга история: до 3-тата година детето не е умален модел на възрастния, то има специфични нужди по отношение на растежа, храненето, здравето и енергийния разход (специфичен метаболизъм, мускулна активност, синтез на тъкани и т.н.).

Сирене - всеки ден
Най-лесният начин да се балансира млечният режим е със сирене. Около 1.5 год. е добре да се предлага всеки ден, до 40 г. Едва ли е проблем да се включи и повече от това количество - освен ако не засища детенцето за сметка на друга храна, не е тежко за стомахчето (зависи с какво се комбинира) и не запича.

Кисело мляко - десерт и допълнение
Може да се включи около 70-100 г кисело мляко като десерт след обедното хранене, независимо дали е било месно или постно. Или да се добави малко към друга храна - например елда със сирене и кисело мляко е чудесна закуска.
Киселото мляко е чудесен млечен продукт за 1.5 год. и може да се включи по-осезаемо. Има доста схеми на хранене, в които прясното мляко и/или АМ се основният млечен продукт, но тук в голяма степен е въпрос и на традиция, и на хубаво кисело мялко.

АМ преди закуска
Може да доведе до ефект на заместване на друга храна с мляко – особено ако се предлага пълнозърнеста закуска, която е важна откъм минерален и енергиен принос, плюс В-витамините. Но също е вариант.

Кърмене
Дори детенцето да суче кратко и примерно 2-3 пъти за деня, все пак на тази възраст дечицата сучат бързо и силно. Ти си я познаваш най-добре, зависи какви са навиците й, защо и кога я кърмиш и т.н.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия