едно предложение за нашите депутати

  • 772
  • 9
Надявам се да четат и те този форум Simple Smile Мъчи ме отдавна мисълта че в България няма закон който да задължава фирмите да оповестяват всички съставки в продуктите си.. в България всеки 1 на 300 човека(най-вече деца) страда от Целиакия(непоносимост към глутена в брашното)...итези хора могат да купуват само храна на която е обозначено със знак(задраскан клас жито) че няма глутен, но ето тук идва уловката- фирмите за да получат този сертификат- те трябва да заплатят доста голяма сума и да подлежат на годишна инспекция... а на кои му се разправя с тези глупости, нали и така им се купуват продуктите Confused!!! Няма ли някакъв начин да се задължът тези фирми... аз и 1 кисело мляко несмея да си купя-защото се страхувам че е тъпкано с нишестета.. дори наскоро четох из форумите че глутен имало дори и в водата за уста(Aquafresh-или нещо подобно) Мисля че проблема е много сериозен- а никои не иска да му обърне внимание! За политиците мисля че ще доиде добре на напишат 1 такъв закон- хем ще прибират всяка година повече парички, хем ние потребителите ще сме сигурни че купуваме качествени стоки!! И не само за глутена- става на въпрос и за казеина в продуктите.. и за всички други потенциално опасни съставки съдържащи се в храните на нашия пазар!
Виж целия пост
# 1
По принцип това  е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!По принцип де!Представете си един с диабет вземайки таблетки за смучене за гърло!!!Та там има захароза!Но мисля,че това е по скоро за комисията по лекарствата!
Виж целия пост
# 2
Оставам с впечатлението, че въобще не те интересува това, което питаш  Tired
Щом отдавна те мъчи тази мисъл, значи трябва да си открила, че закон има Наредба за изискванията за етикетирането и представянето на храните, както и че не е циакрия, а Целиакия/Цьолиакия.

Конкретно за глутена, на всеки продукт си пише има или не (поне на всички, които аз съм купувала).

Ако имаш предвид определен продукт, който няма състав, кажи кой е ...



Виж целия пост
# 3
съжалявам за грешката.. писах го на бързо вчера, много от храните които съм купувала не е обзначено какво съдържат- сега ще ви дам няколко примера:
Бакпулвера- има, а не пише,
Какаото на прах- само в 1 единствено си пише че има брашно... в това на Нескуйк например не пише изобщо че има!!!
Царевичното брашно- по принцип няма локига да има в него примеси, но там където го обработват, пускат и пшеница, овес и какво ли още не, което съдържа глутен.
Киселото мляко- обясни ми как 1 К.мляко ще е годно 1 месец в хладилника(пък и извън него) и няма да се вкисне???
Сладката царевица по консервите и добавят един вид глюкоза( не си спомням точно каква беше) но четох за нея че се извлоча от пшеницата...
Ядките - за печените- няма и какво да говоря- 100% слагат брашно, а не всички го оповестяват!пример: Био продуктите! фирмата уж не слагала... но иначе как ще те заболи стомаха, ако вътре няма глутен? А суровите в които логично няма... се съхраняват на места в които преди това "Един Бог знае какво е имало"- и т тях после пак те боли!
 Списъкът е още много дълъг- но да доскучавам вече.
Никол ето ти един пример за това което говоря 2. (ДВ, 98/2004 - в сила от 25.11.2004) в храната или в нейните съставки в резултат на случайно замърсяване са попаднали продукти, получени от други генетично модифицирани организми и чието съдържание в храната не надвишава 1 на сто.  
 Дори 1 грам глутен в храната могат да направят големи бели! А да не говорим че повечето фирми не спазват и половината от закона...
Виж целия пост
# 4
За лекарствата съм сигурна че има предупреждение ако съдържат захар или фенилаланин, поне на повечето от тях го има.
За киселото мляко, има технологии с които го правят по-трайно, това не значи непременно че има нишесте, но ти ако се съмняваш пусни едно изследване и евентуално при некоректност от страна на фирмите може да се действа.
Млякото което кваси свекърва ми също издрържа много в хладилника и не вкисва, а мухлясва ама след доста време, защото е с много висока масленост предполагам.
За глутена, според мен ако изрично не е отбелязано на опаковката че не съдържа такъв, трябва да се приема че съдържа и да не се консумира от хора с целиакрия.
А за Нескуика за който пишеш - съдържа ли брашно реално, без да е упоменато на етикета?
Виж целия пост
# 5
По принцип това  е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!По принцип де!Представете си един с диабет вземайки таблетки за смучене за гърло!!!Та там има захароза!Но мисля,че това е по скоро за комисията по лекарствата!
  Peace
Виж целия пост
# 6
брашно точно не, но съдържа нишесте... то си е пак същото. ooooh!
Виж целия пост
# 7
Конкретно за глутена, на всеки продукт си пише има или не (поне на всички, които аз съм купувала).

Ако имаш предвид определен продукт, който няма състав, кажи кой е ...

Никол, не зная какво си купувала, но влез в един магазин и си избери фабрично приготвен продукт, който принципно не би трябвало да съдържа пшенични или други съставки от житни растения и те уверявам, че той ще има глутен. Какво пише в съдържанието на повечето кисели млека - прясно мляко и кисела закваска, без консерванти. Повечето, а дали не и всички съдържат разни нишестета, някои изобщо не са правени от прясно мляко а от сухо мляко, което на 100% пък съдържа глутен. Прехвалената Активия, пробвах на няколко пъти натурална и корема ме сви. Но това наистина си е чисто престъпление, ако в подобни и други продукти не е опоменато съдържанието на други консестенции
Виж целия пост
# 8
Като видя такова заглавие и ми става хем смешно, хем тъжно. Сериозно ли вярваш, че депутатите ще си вземат бележка?!
Виж целия пост
# 9
За Активията не смея и да пробвам... Разбрах от  достоверен източник, че в млякото на Пършевица 0.5% със сигурност няма примеси само добавка на калций... но и от него още не съм купувала..abigale  разбирам защо ти става смешно, но все пак Депутатите са избраници от народа и за народа- нали така се казваше някъде.... в тях ни е  единствената надежда! Пък и не мисля  че много ще ги затрудни въвеждането на по строги закони за етикетите по хранителните продукти Praynig Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия