Машина за хляб и рецепти

  • 15 616
  • 56
Съжалявам че отново повдигам тази тема. За първи път тук във форума чух за машината за хляб. Прочетох и препрочетох всяко едно изречение за нея. И с огромно желание отидох да си купя. За съжаление тук Метро  нямаме а в магазините за бяла техника ме гледаха така всякаш търся дефицитна стока... та се наложи да си взема една от ТСМ - евтинийка за 35 лв. с 12 програми. До тук добре. Пърата ми проба за обикновен хляб стана добре. От там нататък - ПЪЛЕН ПРОВАЛ. Всички рецепти от форума които пробвах... бяха с плачевен резултат. Особенно елзаската кифла която префтасва 4 пъти и гърмя, в резултат на което се получи нещо жилаво и съвсем невкусно "произведение" Искам да попитам, дали няма разлика в температурите и програмите , което пък ми звучи абсурдно, защото все пак това е машина от един клас или аз нещо бъркам. Всеки съвет ще ми бъде от страшна полза. Благодаря Ви.
Виж целия пост
# 1
Разбира се, че има разлика между различните марки, че и моделите от една марка са различни. Обикновено първа програма е почти еднаква - нормален хляб. Различават се по продължителност на месенето, втасването и печенето. Също и по температура.

На моята машина (FIF от ТСМ) Елзаската кифла (рецептата е от книжката за машина за хляб на Мулинекс) я правих на първа програма, но я изключих по-рано, защото щеше да изгори. Като пробваш нова рецепта, трябва да я наглеждаш първият път, за да няма големи изненади. И не е лошо да си записваш на каква програма, колко време и какво е станало накрая.

Всъщност не разбрах, как така ти е гърмяла кифлата. И на коя програма я прави?
Виж целия пост
# 2
Raya ми даде много хубави съвети, когато си взех машината. Значи много е важно да не слагаш маята и солта заедно, защото това я убива. Мое лично наблюдение е, че когато правя хляб с отложен старт, почти никога не ми става. Не знам защо така, хем продуктите не се смесват с маята.
Също е много важно каква е маята. Има една турска-"Дрожи" или нещо такова беше-отврат. Скапа ми 2 козунака #2gunfire Най-доволна съм от д-р Йоткер. Може би трябва да опишеш как точно приготвяш нещата, за да разберем къде е грешката.
Виж целия пост
# 3
Тая машина си е много хубава, поздравления за придобивката. Покрай нашата се запалиха и свекърите и отскоро и те си бръмчат точно с такава като твоята. Разгледах я доста обстойно, разликата между нея и тази на Рая (и моята) е само в капацитета. Нашата е с по-голяма вместимост. Така че ако има проблем, не е в машинката. Между другото, на мен не ми допадна рецептата за пълнозърнест и хляб с кисело мляко и яйца, та си пека хлябовете само на основната програма. С типово брашно обаче става разкошен.

А за отложения старт - наистина ако не се смесват маята със солта и захарта, няма проблеми. Ние я караме само с отложен старт, защото я зареждам вечер, а хляба става сутрин в 7 - да закусва синковеца. Ползвам само сухата мая на д-р Йоткер.
Виж целия пост
# 4
Аз също ползвах маята на Д-р Йоткер. Проблема не е в маята със сигурност. Най вероятно е в продържителността. Така си го обяснявам. Кифлата си я следих - но без да се намесвам. Просто тази програма и беше в повече втасването явно продължи много дълго затова "гърмеше" Имам в предвид ,че почти изпълваше формата, след това се пукаше и започваше да втасва отново - и така 3 пъти. От там съдя,че явно не е за програма 1 за основен хляб. Снощи  опекох основен хляб но капнах малко повече вода. Втаса си само веднъж, обече се и всички в къщи много го харесаха. Това ме навежда на мисълта че може би маята е много - 1пак-за елзаската кифла. На хляба си сложих чаена лъж. и 1/2.
Мисля да опитам кекса днес но във вашата рецепта не е посочена програма и продължителност на печене.
Виж целия пост
# 5
За кой кекс става дума? В рецептите на Emia има един, който е само тесто. Т.е. месене и втасване, а печенето е във фурна - 25 минути на 190 градуса. Обикновените кексове със сода нестават в машината - печенето им отива към два цикъла само печене (2 пъти по 60 мин.). Ако е за такова нещо - по-добре си го прави с миксера и го опечи по стандартния начин.

Който и кекс да правиш - пусни после рецептата, на коя програма го пусна и резултата.
Виж целия пост
# 6
Рецептата за кекс, която следва е на Пела и досега никак не ми се полу4ава6е, а много оби4ам този кекс.  Това е традиционния кекс, предполагам 4е пове4ето от вас знаят тази рецепта. Аз мисля 4е бърках някъде при пе4енето....но все още незнам къде.....струва ми се 4е фурната трябва да е добре загрята, понеже е така при машината за хляб.   Мноооого съм щаслива, 4е най-после успях да го направя този кекс и то то4но в машината за хляб. Само го опекох там, а го забърках с миксера. 
Ето пак рецептата:

1. 4 бр. яйца;
2. 1 чаена чаша захар;
3. 2 чаени чаши брашно / препълнени/;
4. 1 бр. бакпулвер;
5. 1 бр. ванилия;
6. 1 чаена чаша вода;
7. 1 чаена чаша олио.


Ето за този кекс говоря. Намерих я в "рецепти за машина за хляб"
Аз всъщност си го правя този кекс в обикновенната фурна. Но след като мацката споменава че го е пекла в машина за хляб ,затова ми се щеше да опитам там.
Иначе и днешният ми хляб стана добре - само дето е малко"тежък и плътен" но предполагам че неможе да стане пухкав поради липса на разни набухватели и консерванти
Виж целия пост
# 7
За маята - лично аз предпочитам сухата мая на Льо Сафр, но съм ползвала и тази на д-р Йоткер - също е добра, даже още по-"взривоопасна"))) На 0.500 кг брашно слагам не повече от 1 и 1/3 ч. л. мая, дори и това е много, но аз - за по-сигурно.
Хлябът става мек и пружиниращ като този от магазина и без подобрители, ако само се замеси и втаса в машината за хляб, а се пече в обикновена фурна - поне това показва моят скромен опит дотук с машината за хляб. Признавам си, че досега не съм събрала смелост да пробвам опцията за отложен старт))) Все пак - нова ми е кухнята Embarassed
Виж целия пост
# 8
На вниманието на заинтригуваните Simple Smile:

в последния каталог на Метро от 2.юни се предлага хлебопекарна Optimum на цена без ДДС 79.99 лв.:

600 вата
12 програми
незалепващ контейнер 1 кг
функция затопляне
функция за месене на тесто
електронен дисплей
отложен старт до 13 часа

Гаранция 2 години

При покупка получавате подарък сандвич-тостер Оптимум!
Виж целия пост
# 9
Отдавна си мисля за такава машинка (нищо, че не ям хляб Laughing)
обаче вътре, където се пече ми се вижда много тясма, пък висока Thinking
Всички ли са така???
Мислех и сладолед машина, но докато се чудя - промоцията свърши... smile3506 smile3512
Виж целия пост
# 10
Отдавна си мисля за такава машинка (нищо, че не ям хляб Laughing)
обаче вътре, където се пече ми се вижда много тясма, пък висока Thinking
Всички ли са така???
Мислех и сладолед машина, но докато се чудя - промоцията свърши... smile3506 smile3512

Mоята е на Мулинекс и също вътрешността е по-скоро тясна и дълбока
Виж целия пост
# 11
за да не отварям нова тема пак за машините за хляб - да ви запитам тук Wink

В моята досега съм опекла 3-4 хляба и един сладкиш (демек - още не сме се запознали много добре с нея;) ) Марката е Мулинекс. Пробвах се да направя тесто за пица - стана доста течно някак. Не втаса така както очаквах. Изненадата ми беше когато все пак реших да направя с него пица - стана супер блата и.
Та въпроса ми е - така по-течно ли трябва да е или при мен нещо не се получи?
Виж целия пост
# 12
Никога не съм се канила да си купувам машина за хляб, ама нещо сега като чета в този форум и почвам много да се замислям newsm78
Виж целия пост
# 13
купих си днес..ама нали съм овца, промоцията била от четвъртък..ама така или иначе днес имах възможност да стигна до метро..разминах се с тостера и се офайдих с лелеяната машина..сега като се разпека с тези хлябове, не е истина..другата седмица ще й търся място в кухнята.. Sick

ПС..Тането, благодарско за инфото
Виж целия пост
# 14
купих си днес..ама нали съм овца, промоцията била от четвъртък..ама така или иначе днес имах възможност да стигна до метро..разминах се с тостера и се офайдих с лелеяната машина..сега като се разпека с тези хлябове, не е истина..другата седмица ще й търся място в кухнята.. Sick

ПС..Тането, благодарско за инфото
Това с промоциите на МЕТРО е фалшива история - ние така искахме да купим един телевизор - голям, и да получим друг - по-малък, като подарък - това беше условието на промоцията. Ама познай - като отидохме в ДЕНЯ на промоцията, се оказа, че били МНОГО МАЛКО телевизорите в промоция и вече свършили. Ха-ха-ха!
А за машината за хляб - честито, със здраве да я ползвате. Аз своята много си я харесвам и чудесна работа ми върши.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия