Права на инвалид ІІ-ра група

  • 56 602
  • 8
Здравейте,

пускам темата, провокирана от от въпросите, на които баща ми не е получил отговор в ТЕЛК!

Вчера са му дали втора група инвалиднст - 74% непрудоспособност, и би следвало от това да произтекат и някои права, но не са му разяснили.

Порових се, но не открих нищо. Можете ли да ми споделите опит, или лични наблюдения?

Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Има 2 вида помощи за инвалиди - за интеграция и помощи. Просто по закон са 2 различни заповеди, вече не помня номерата, но можеш да потърсиш във форума Деца с увреждания и хронични заболявания.
По едната заповед се отпуска някаква помощ с неясно предназначение, по другата се прави социална оценка и се отпускат помощи за транспорт, обучения, лекарства и разни други неща в зависимост от заболяването.
Най добре питайте в социалните по местоживеене.
Виж целия пост
# 2
Действително питайте социалните по местоживеене. На майка ми й бяха определили първа група, което беше свързано и с помощ за придружител. Тогава ходих веднъж в общината (предполагам, че вас това не ви касае) и втори път в социалните. Там има формуляри, които се попълват на място и в които се заявява какво би желал да ползваш от услугите им според полагащото ти се. Доколкото помня имаше опции за телефон, транспорт, храна, лекарства, санаториуми и т.н.
Ако живееш във Възраждане мога да ти кажа къде се намират.
Виж целия пост
# 3
Стън, благодаря   bouquet

Соларис, благодаря и на теб, обаче сме в Средец.

А какви са евентуално тези помощи  newsm78  докато чакали пред ТЕЛК, някой му казал на баща ми, че имал право на винетка, та тази винетка е породила и други разни въпроси.

Защото при 1-ва група са по-широките правомощията, което е и напълно нормално, а допускам, че при втора са силно ограничени, ама нищо не можах да намеря из нета.

Благодаря ми отново момичета, незаменими сте!
Виж целия пост
# 4
Винетката е само ако автомобилът се води на негово име. Мисля, че винетка се полага за втора група (мъжът на една бивша колежка беше получил такава, а със сигурност не е бил чак първа група инвалидност). Имаше май вариант и за карта за градски транспорт,  поименна и със снимка.

Отидете в социалните. Гугълът ми вади за Средец
3-та Столична общинска служба за социално подпомагане   
адрес: София, Средец, ул. Съборна №5
тел: 986-69-79 / 987-64-83
 
 
Виж целия пост
# 5
Да, автомобила си е негов, ама си купи миналия месец винетката  Mr. Green

Нищо, за догодина  Grinning

А градски транспорт не ползва.

Благодаря ти и за адреса!
Виж целия пост
# 6
Има право да получава инвалидна пенсия, ако не е пенсионер все още.
Останалите привилегии зависят от заболяването - 
може да си направи социална оценка и според точките, които е успял да събере в тази оценка да получава определена сума всеки месец /малка е, но все е нещо/ ,
безплатно пътуване с влак отидаване и връщане веднъж или два пъти годишно,
ако е сляп или глух около 50 лв годишно за придружител или преводач,
безплата винетка, ако колата е негова и има платена затраховка,
малка отстъпка от данъка за имот, който е основно жилище,
ако има фирмау, в която работи със собствен труд - 50% намален патент,
ако работи - удвоен необлагаем минимум, удължена отпуска и
разни други нещица в зависимост от заболяването.

Погледни закона за интеграция на хората с увреждания:
http://www.bcnl.org/doc.php?DID=340

Правилника за прилагане закона за интеграция на хората с увреждания
http://www.horizonti.bg/document/pravilnik.htm

Конкретни въпоси могат да се задават в агенцията за хоата с уввреждания
http://ahu.mlsp.government.bg/
Виж целия пост
# 7
Аз съм такава група. в социалните има право да поиска за транспорт, и една друга - попълва анкета за соц. оценка , вади някъв документ от джи пи-то и с него -  обратно в соц.Взима си от тях готовата оценка и - 8 или 16 лв соц. интеграция / мес.Пак там за винетка - може и за кола, която е съпружеска собственост, но до определени параметри на колата - на мен ми отказаха.Ако има право на пенсия за инвалидност, като получи разпореждането за нея, може да кандидатства за карта за гр. транспорт.Може би има право и на лепенка, за да паркира на места за инвалиди.
Има право да не плаща ДОД до определен размер
Виж целия пост
# 8
Благодаря ви още веднъж момичета, за вниманието което ми отделихте!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия