Проблеми при бебета с ХИПОТРОФИЯ?

  • 7 643
  • 9
Моето бебе се роди с ниско тегло 2,310 g 3 седмици преди термина. И срещаме проблеми от типа - бавно наддаване (650,500,300,280 г), злоядо е, но поне пълни памперсите редовно. На 4 месеца е, гука рядко, не е много активен, най-много шава, когато го преобличам, иначе си кротува, освен ако не плаче разбира се.
Още не си вдига главата, когато е по корем, но ако го сложа по корем върху мен тогава поне леко я повдига.

Та как са вашите хипотрофни бебета, мами на такива бебета, как наддават, как са в двигателно отношение?
Виж целия пост
# 1
Забравих да допълня (да не би някоя мама да се обиди), че въпросът ми е само към мамите на хипотрофни бебета, при които има проблеми и някакво забавяне на развитието. Затова пуснах темата в този форум. Знам много добре, че има и хипотрофни бебета, които след раждането се развиват съвсем във норма и без проблеми.
Виж целия пост
# 2
Здравей теди_61 , относно двигателното развитие , правилили сте консултация със невролог.Ако не, е добре да направите, може да се наложи да правите масажи и по-специална гимнастика.За наддаването ние до ден днешен (2г.8м.)продължаваме едвам-едвам да надаваме и съвет не мога да дам, тъй като и при нас е проблем.Ако се кърмите е добре да продължите.
Виж целия пост
# 3
Здравей теди_61 и моето бебе е с хипотрофия, но тя някак си е следствие от останалите сериозни проблеми, които имаме и лекарите не обръщат внимание, а от както се е родила храненето и наддаването е проблем, който не ми дава покой. Поведението и е същото каквото описваш, но при нас се обяснява с ДЦП. Нежеланието да се храни пък се обяснява със сериозен проблем със сетивността в устата. Повръщането обясняват с рефлукс и в крайна сметка описват детето хипотрофно. Вече е на 10 месеца, а тежи 6кг. При условие, че при вас няма никакви други съпътстващи проблеми забавянето на детето можеш да си обясниш с факта,че не приема разнообразна храна, а тя все пак е храна за мозъка, но вярвам че просто трябва да се въоръжиш с търпение и нещата ще се израстнат с времето. Децата бързо наваксват изоставането. Диспансеризирано е моето дете при гастроентеролог, който ми изписа един много хубав витаминен сироп ИНФАНТ ФОРМУЛА. Във Варна не го намерих че го поръчвах от София, но е точно за бебета и съм много доволна, не толкова за храненето колкото за подсилване на имунната система, зимата изкарахме само с две хреми. Има и още нещо незнам до колко ще ти е от полза, но логопед също може да се произнесе за храненето. Те си имат разни приоми с които да накарат детето да приема храненето за игра. Повече храна , повече енергия, повече ритници от малкия юнак  newsm10
Виж целия пост
# 4
Деси сина и щерката бяха слаби поради лошо захранване на плацентата ми и вис кръвно в края на бремеността ми
сина се роди с форцепс и имаше проблеми с двигателното развитие, които аз счетох за нужно да подпомогна чрез рехабилитация в Красна поляна
щерката се роди 2.5кг на 8 септември, при термин 28 септември, че и по-късен от някои доктори
бавно наддаваше, първия ден нямаше смукателен рефлекс и според мен си се развиваше по-бавно почти с около месец спрямо товма, което сина ми правеше
хранеше се много лошо с фонтанно повръщанве докато бе на мляко - когато захраних в края на 4-ти месец това повръщане спря и малката почна да наддава по-добре
до към 1г изоставаше според мен, после почна физически да наваксва, а психически според мен винаги е вървяла по-бързо но защото има породен брат
Виж целия пост
# 5
Здравей!
Моята дъщеря се роди на границата на хипотрофията / 2,550 кг. на термин, като от 18-20 г.с. започна прогресивно да изостава , без обаче да се намери конкретна причина/.
Първите месеци наддаваше сравнително добре, но от 3-4 до към 7-8 мес. доста изостана - по около 200 гр. на месец.
Освен това бе открита и хипотония/понижен мускулен тонус/, за съжаление късничко. 
Оказа са ,че има генетично заболяване. И после, като се зцачетох в интернет, се оказа, че хипотрофията и хипотонията са при повечето деца с генетични заболявания.
Надявам се при вас всичко да е наред и преодолимо  Hug
Виж целия пост
# 6
От различните мнения се вижда, че случаите са доста индивидуални. Моята дъщеря се роди 4 седмици по-рано с тегло 1400 гр. Хипотроф, та дрънка (всъщност не ми е много смешно, но е факт, че ретардацията беше голяма). В интерес на истината наддаваше по 800-900 грама в началните месеци, т.е. колкото всяко навременно родено и износено дете. И се хранеше много добре. И не е повръщала. И "голямата нужда" й беше редовна. И не съм я кърмила, беше на адаптирано мляко.  След шестия месец забави темповете и на година беше 8200. Сега е на 1 година и 8 месеца и е 10700 с дрехите. Обаче яде повече от мен и какво ли не. Не мисля че има еднозначен отговор как растат и защо така. По-важно ми се струва цялостното психомоторно развитие да е в норми. Дъщеря ми имаше големи проблеми с двигателното развитие, но с много и постоянни усилия сега е дете, грабещо от света с пълни шепи.
Правих амниоцентеза поради изоставане още в ранните месеци, заключението беше "нормален женски кариотип, 46 ХХ", т.е. в моя случай хипотрифията очевидно се дължеше не на генетичен проблем.

Сигурна съм, че се грижите за децата си по най-добрия начин и по този повод мога да кажа онази стара максима: "Правете каквото трябва, пък да става каквото ще."  Peace
Виж целия пост
# 7
Момичета, благодаря ви за отговорите!   bouquet
Явно нещата с хипотрофията са доста индивидуални.
Иначе и при нас имаше съмнение за генетично заболяване. Слава богу, оказа се, че няма такова.

По-важно ми се струва цялостното психомоторно развитие да е в норми. Дъщеря ми имаше големи проблеми с двигателното развитие, но с много и постоянни усилия сега е дете, грабещо от света с пълни шепи.


Марлела, браво на вас, а как успяхте да постигнете този успех - с рехабилитация ли, и гимнастика ? Детенцето сега има ли някакви проблеми в психомоторно отношение?
Виж целия пост
# 8
Теди ,моята дъщеря се роди 2500 и 44см , 9 дни преди термин. Има малформации(на бял дроб и отделителна с-ма), но те не могат да са обеснение  ,че много бавно наддава. Първият месец 800, после 400, 200, 150. Сега е 8300 , 74 см. Не откриха генетичен синдром, поне на хромозомно ниво.  Нямаше проблем с вдигането на главата и обръщането, но много късно започна да сяда и да се изправя сама- на година и 2 месеца. Иначе като я сложехме седнала или изправена до леглото си седеше спокойно. От 11-месечна се мъчеше да ходи, стана едва на година и 3 месеца. Сега бяга и се катери ,както връсниците си, но не знам дали не се дължи и на постоянните масажи ,гимнастика и плуване ,на които я водим. Няма как да знам какво би било без тях. Дано нещата са въпрос на време при вас, а не на сериозен проблем.
Виж целия пост
# 9
Да, теди_61, с продължителна и постоянна рехабилитация нещата добиха днешния си вид. Както desi_jul е написала, и аз не зная как щяха да се развият нещата без нея, но ... благодаря всеки ден (на кой ли не) за състоянието й. Имало е моменти, в които ми е идвало до гуша, уморявах се от ежедневните усилия, но си струваха. И на мен ми се искаше да изляза с майките от блока в парка и да разходим децата, но часът за гимнастиките ми все наближаваше (защото не бяха по веднъж на ден). Сега малката е все още груба и непохватна в някои отношения (фината моторика й куца), мисля че се движи малко тромаво, говори с отделни срички от думите и то наборът от думи не е много голям, но като цяло е с почти незабележими остатъци от проблемите. Аз въпреки това продължавам да се вглеждам повече от необходимото в нея, но се надявам да е до време.
На вас стискам палци всичко да остане само лош спомен!   Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия