Почерпката за 40 ден на бебето

  • 2 816
  • 16
Какво се правеше на 40 ден на бебето? Имаше теми, но не се справих с търсачката Sad
Виж целия пост
# 1
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/155/0/
Виж целия пост
# 2
Точно на 40-тия ден майката и бебето трябва да идат да им се чете молитва за здраве. Не се носи нищо - само на място се купува свещ и (по желание) оставяш като дарение за църквата (трябва да има специална кутия) колкото пари решиш (1-2-5 лв.).
После не бива да се прибирате направо вкъщи, а да отидете на гости у някои близки (едно време се е правило, за да се представи бебето на роднините - нали родилката и детето не са излизали до 40-тия ден, но е останало като традиция).
Виж целия пост
# 3
само да допълня, че нищо не се изнася от къщи и гостите не се изпращат.Освен това трябва да си тръгнат преди залез слънце.
Виж целия пост
# 4
гостите трябва да са само жени и момичета, а също и пита над главите на майката и бебето се разчупва   Peace
Виж целия пост
# 5
какво се прави ли?Ами каквото вие си решите,че искате да направите.На 40-я ден от раждането на моето момче ние не правихме нищо кой знае какво,понеже беше работен ден.С майка ми разчупихме питка над него и тя му пожела разни неща.После в почивния ден събрахме роднините /само жени/ на питка и сладки,те донесоха за него подаръци,а за мен по нещо сладичко и толкова.
Виж целия пост
# 6
Да на погачата е хубаво госите да си тръгнат преди залез слънце и да не се изнася нищо!
Нашата погача беше неделята преди 40 дни,а за църквата баш на 40 ия ден Peace  
Виж целия пост
# 7
освен това която от гостенките си тръгне първа, е следващата бременна  Wink
при мен се получи Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Каквото и на 39-тия и на 41-вия. Щом задаваш този въпрос, значи не си особено... ами, религиозна, поне не и с религия, имаща отношение към тази възраст. Значи - радвай се на детето и не се чуди с какво още да се натовариш.
Виж целия пост
# 9
Ние питата не я правихме на 40-я ден, но е така както са ти обяснили момичетата. Peace
Виж целия пост
# 10
Почти нищо не спазих... на църква не ходих (по принцип не ходя), поканихме и мъже, всички си тръгнаха след залез слънце, щото то рано залязваше тогава..... и така.... добре си изкарахме, нищо ни няма...  Peace
Виж целия пост
# 11
Каквото и на 39-тия и на 41-вия. Щом задаваш този въпрос, значи не си особено... ами, религиозна, поне не и с религия, имаща отношение към тази възраст. Значи - радвай се на детето и не се чуди с какво още да се натовариш.

Съгласна съм  Peace Аз не съм канила гости, не съм правила питки, почерпки и т.н.
Виж целия пост
# 12
Аз също нищо не съм правила. Peace
Виж целия пост
# 13
Нищо не съм правила. Сори ама на мен "какво се прави на 40-тия ден" ми звучи като помен. Не визирам заглавието на твоята тема а традицията. Едно време се правело, защото до 40 дни майката и бебето не са излизали от къщи. А ти си излизала, значи се губи всякакъв смисъл. Нито съм черпила,нито питки съм месила, нито гости съм събирала.
Виж целия пост
# 14
С първото дете отидох на църква, с второто - нищо не направих. След няколко дни направих погачата.  Не обичам да спазвам строго такива неща, взимам от традициите това, което ми харесва, другото като инато магаре никой не може да ме накара да го спазя.  Crossing Arms
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия