Опитайте! Вкусно е!

  • 1 416 239
  • 358
# 60
КЕКС В ДВА ВАРИАНТА




І-ви вариант:

2 яйца
100 гр размекнато краве масло /става и с маргарин/
¾ ч.ч.захар
½ ч.ч. айрян /кис.мляко + вода в равни количества до половин чаша/
½ ч.ч. стафиди
2 ч.ч. брашно
1 ч л ванилия
1 бакпулвер

С миксер се разбиват маслото, захарта и яйцата. Добавя се айрянчето. Добавят се и сухите съставки – брашното + бакпулвера и хубаво се разбърква с миксера. Слага се ванилията и накрая стафидите. Пече се при 160-170 градуса в намазана и набрашнена форма.

ІІ-ри вариант: - същият състав без стафидите. Нужни са още 1 портокал и 150 гр натурален шоколад. В тестото се слага настърганата кора на портокала. След като се опече и изстине хубаво, кексът се разрязва внимателно с остър нож по дължина на 4 части. Прави се сироп от от 4 с.л. ликьор и сока от портокала, с който се напръскват "филиите".  Може и от топла вода, нес кафе, захар и някакъв ликьор, изобщо търпи импровизации. "Филиите" кекс се мажат с разтопения шоколад, кексът се сглобява внимателно, завива се в домакинско фолио и се оставя известно време така 2-3 часа, ако ви стигне търпението.

В оригиналната рецепта кексът се прави с 1/2 ч.ч. кефир, при мен е побългарен вариант с айрян. И тъй като не винаги имам шоколад вкъщи, най-често го правя със сливов мармалад, страшно ми е вкусно, става и с ягодов и т.н. Кексчето е с много нежна структура и не съхне. Не че се задържа много вкъщи, но, когато има още сладкиши, се е случвало да остане за три дни, това е най-дългото. Много сполучлива и бърза рецепта.

източник

Виж целия пост
# 61
МЛЕЧНИ БИСКВИТКИ



     

•   500 гр брашно
•   200 гр захар
•   1 пак. ванилова захар
•   100 гр маргарин
•   половин яйце /разбива се и се взема половината/ (аз слагам малко цяло)
•   80 мл прясно мляко
•   6 гр бакпулвер

Млякото се нагрява и в него се разтваря захарта, оставя се да се охлади до стайна температура. Добавят се ванилията, яйцето, размекнатия маргарин и бакпулвера, разбърква се хубаво с вилица или тел. Изсипва се  брашното и се замесва гладко тесто. Разточва се върху набрашнена повърхност, не много тънко. Ако ще се режат по-големи кръгчета или правоъгълничета, може и дебело около сантиметър. Аз разточвам с дебелина около 0.5-0.7мм и изрязвам фигурки с формички.  Бисквитките се пекат в тава на хартия за печене /аз пека в алуминиеви и тефлонови тави, леко намаслени/. Пекат се при 200 град. най-много 10-ина мин. на предпоследното ниво на фурната. Трябва да си останат бели и меки. Ако ги печете повече, се получават пак вкусни, но хрупкави бисквитки. Поднасят се с кафе, а дечицата ги хрупкат с удоволствие с чаша мляко.
На мен ми харесват по-дебело разточените - около сантиметър, пекат се 7 мин и се изваждат от фурната. Стават по-меки и пръхкави.
 

източник

Виж целия пост
# 62

ШОКОЛАДОВИ ПАЛАЧИНКИ



Продукти:
2 с.л какао
150 гр брашно
1 ч.л. бакпулвер
2 с.л. захар /аз слагам 3/
1 яйце
250 мл пресно мляко
30 гр масло /може и маргарин/

Приготвяне:
- Смесваме брашното, какото, бакпулвера и захарта.
- Добавяме млякото и разбитото яйце.
- Добавяме 30 гр разтопено масло.
- Разбъркваме хубаво и оставяме сместта да почине 15-20 мин.

Пържим в тефлонов тиган, аз намазах дъното му с олио само преди първата палачинка. Получават се вкусни, пухкави и не съхнещи палачинки /поне до вечерта! Grinning/. В момента на изваждането ръбчетата са трошливи, но като постоят малко, и те омекват. Плънката по желание, на мен са ми любими с вишнево сладко.

източник: http://povary.ru/

Виж целия пост
# 63
МНОГО ВКУСНА ТОРТА  по рецепта на Нелка



   

Тази торта на Нелка по норвежка рецепта съвсем случайно видях в руски форум. Беше написала, че в Норвегия я наричали „най-хубавата торта на света”. Наистина е една лека и доста вкусна торта с превъзходни блатове.

Продукти:
 
100 гр краве масло
100 гр захар
4 жълтъка
100 гр брашно
3-4 с. л. Прясно мляко
бакпулвер
ванилия
________________
4 белтъка
200 гр захар
________________
________________
800_900 гр ябълки (Грант Смит) /вероятно Грейн Смит/
1- 2 с.л. захар
60 - 70 гр стафиди
настъргана кора от лимон
канела

330 мл сладкарска сметана (38%)
начукани бадеми

_________________

Разбиват се маслото и захарта.
Добавят се жълтъците един по един.
Добавят се брашното, млякото, бакпулверът и ванилията.
Равномерно се разпредебя тестото в две форми, дъната на които са обвити с алуминиево фолио.

Разбиват се белтъците на сняг, като постепенно се добавя захарта.
Полученият сняг се разделя на две и се разпределя върху жълтъчната смес в двете форми.

Във фурната печем на 175 град около 30 мин.

Оставяме блатовете да изстинат. Алуминиевото фолио се сваля по-лесно от блатовете, когато со студени и затова оставете за известно време блатовете в хладилник и след това махнете фолиото.

През това време изчистете и нарежете ябълките, добавете захарта, канелата и настърганата лимонова кора. Поставете на бавен огън, без да добавяте вода. Разбърквайте често. Когато ябълките станат "Аl dente", свалете от огъня. Не ги правете на каша. Затова предлагам сорта "Грани" /вероятно Грейн Смит/, защото имат твърда сърцевина и не се разкашкват.
Оставете ябълките да се охладят добре, ако има сок на дъното на съда, го отделете, не е нужен.


Във форма за торта сложете единия блат с целувчената страна надолу.  
Сложете половината от разбитата сметана.
Поръсете с бадемите, сложете ябълките и върху тях другата половина от сметановия крем.
Върху крема сложете втория блат с целувчения слой нагоре.
(езползвам 2 форми с диаметър 24 см, или една 24 и еднa 22 см в диаметър.)

Моите забележки:

Използвах орехи вместо бадеми. Не намерих ябълки от посочения сорт, а взех каквито имаше в магазина, внимавах да останат леко твърди при варенето и да не се разкашкат. Не бяха едри, затова обелих, изчистих и ги нарязах на четири резенчета, а всяко резенче на 4 парченца. Понеже имам само една форма с диам.24 см, пекох блатовете на два пъти. Когато се сипва жълтъчната смес, се получава много малък слой, буквално милиметърчета. Това да не ви притеснява, при печенето се надига достатъчно. Белтъчният пласт при печенето изпълва формата почти догоре, след изваждането спада и става равен. За моята фурна пекох на 150-160 град 25 мин. Хубаво е да използвате животинска сметана с по-голяма масленост. Украсата по желание, при мен с наличните в момента вкъщи продукти. Тортичката е много приятна, аз лично не обичам сладкарска сметана и почти не я използвам, но съчететанието и с ароматните ябълкови парченца и ядките и чудесните блатове страшно ми допадна. Блатовете са превъзходни, сега се чудя с какъв друг крем бих могла да ги слепя.

Виж целия пост
# 64
ТОРТА „Горещ шоколад”

(в оригинал: Тортик «Шоколад на кипятке»)


image hosting site
 


3 ч.ч. брашно
2 ч.ч. захар
1,5 ч.л негасена сода,
1пакетче бакпулвер,
4-6 с.л.какао
2 яйца
1ч.ч. пресно мляко,
1/3-1/2 ч.ч. олио или разтопен и охладен маргарин /става наполовина и с двете, т.е. смесено олио и маргарин (ако сложите 4 с.л. какао, слагате 1/3 ч.ч. мазнина, за 6 с.л. какао – ½ ч.ч. )
1ч.ч. кипяща (вряща) вода.

Включвате фурната на 180 град.
Смесвате сухите продукти в купа.
Разбивате яйцата с миксер, добавяте мазнината и още малко разбивате.
Сипвате от млякото и от сухата смес в яйчено-маслената, като редувате мляко – брашно на два-три пъти. Разбивате хубаво с миксера. Трябва да се получи гъсто тесто.
В него изливате 1 ч.ч. кипяща вода и пак разбивате с миксера за да се получи гладка маса.
Изливате сместта в намаслена и набрашнена форма за торти, моята е с диам.26 см, и слагате в нагрятата фурна. По рецептата се пече 25-30 мин, но в моята фурна се пече 45 мин. Готовността се проверява с пръчица, клечица, като кекс.
Готовата тортичка може да се поръси с пудра захар, да се разреже на два или три блата и да се намаже с крем. Кремът може да е варен /яйца, мляко, брашно, масло – кой както си го прави/,може да е от варена сгущенка с масло, може да е от заквасена сметана. На мен този вариант ми харесва най-много. Тази на снимката е с крем от течна подсладена сметана и кисело мляко /това имаше вкъщи/ -  смесих, разбърках с лъжица, кремчето леко се сгъстява, вероятно от течната сметана. На вкус го докарах леко киселко, като заквасена сметана. Сложих и вишнички от сладко в крема.

Моите забележки: рецептата ми е малко сборна, както написах, тортата е популярна. В някои рецепти брашното е две чаши, но на мен не ми се получи добре с това количество брашно първия път, когато я правих, въпреки, че във форумите е пълно със сполучливи торти с 2 чаши брашно. Аз слагам три. Така че – както решите. Когато нямам прясно мляко, а кутия подсладена сладкарска сметана в хладилника – сипвам малко повече от половин чаша сметана и доливам със студена вода – върши работа вместо прясното мляко.Чашата, която използвам е 250 мл. Може да се опече и в кексова форма. Не знам на какво се дължи, но понякога се получава равен блат, понякога се надига, като купол - днешният стана такъв, затова и тортичката е куполообразна. Но това не пречи да се разреже и оформи. Разрязвате блата, когато е изстинал.

източник
Виж целия пост
# 65

ЛИВАНСКИ СФУФ
(вкусен сладкиш с грис)



1,5 ч.ч. грис,
0,5 ч.ч. брашно,
1 бакпулвер,
1  ванилова захар,
1 ч.л. куркума, / и без нея става, тя придава жълт цвят на сладкиша/
1 ч.ч. захар,
1 ч.ч. прясно мляко,
0,5 ч.ч. олио.

Млякото се загрява леко и захарта се разтваря в него. Смесват се сухите съставки в купата на миксера, добавя се млякото със захарта. Бие се с миксер не по-малко от 5-7 мин. задължително. Така грисът набухва и тестото став като гъста сметана. В тестото по желание може да се сложат орехи, портокалови корички, стафиди.
Форма с диаметър 22-24 см се намазва с мазнина и се ръси с брашно. Сместта се излива във формата, отгоре може да се посипе с кокосови стърготини или орехи. Поставя се в загрята до 180 град фурна, пече се около 40 мин, първите 25 мин фурната не се отваря. Проверява се дали е готов като кекс – с пръчица или клечка за зъби.
Всъщност нещо като кекс е, много е ароматно и приятно, с обикновени продукти и лесен за приготвяне.
Има едни руски сладкиши манники, които много обичам, този сфуф е нещо подобно.
Реже се след като изстине, иначе малко се мачка от ножа, но аз обикновено нямам търпение.

източник
Виж целия пост
# 66
ДАТСКИ КОЗУНАК
(Бърз, икономичен, страшно ароматен и вкусен!)




Продукти:

100 гр сушени плодове,
5 c. л. ром,
500 гр брашно,
20 гр мая,
250 мл топло мляко,
80 гр захар,
1 ч. л. настъргана кора от лимон,
1/2 ч. л. канела,
1/4 ч. л. джинджифил,
1/4 ч. л. кориандър,
щипка карамфил / на прах/,
щипка сол,
2 яйца,
100 гр меко краве масло.

Освен това:

100 гр галета,
250 гр пудра захар,
4 c. л. лимонов сок.

Приготвяне:

Сушените плодове се нарязват на парченца и се заливат с рома. Хубаво е да постоят около час.
От брашното, маята, млякото, захарта, лимоновата кора, подправките, солта и яйцата се замесва тесто. Добавят се изцедените и поръсени с брашно сухи плодове.
Кръгла форма за кекс се намазва хубаво с краве масло, посипва се с галета и се слага тестото.
Формата се слага в студена фурна. Фурната се включва на 200 град. Козунакът се пече около 45 мин, отчитани след като фурната е достигнала 200 град.
Ако печете в газова фурна, оставете тестото да втаса, като го поставите на топло място. И после печете на 200 град приблизително 45 мин. Опеченият козунак оставете още 5 мин в изгасената фурна и тогава извадете. Охладете на решетка.
За глазурата: Пресятата пудра захар разтворете в лимоновия сок и залейте козунака с получената глазура още топъл. Оставете го да изстине напълно.

Моите забележки:
Спазих точно зададените продукти, от брашното добавих още около половин чаша, мая сложих 2/3 от кубчето. Сложих всичките подправки, вкъщи имах сушени ягоди, стафиди и лешникови ядки. Залях плодовете с коняк Наполеон, ром нямах. Омесих тестото и го сложих във формата. Намазах я само с олио, тя е силиконова, но все пак. Пекох 45 на 180 град(отчитано след достигане на градусите), в моята фурна на 200 всичко гори. После изгасих и оставих още 10-ина мин. във фурната.
източник
Виж целия пост
# 67
МНОГО ВКУСНА И АРОМАТНА МАНДЖА СЪС СКУМРИЯ



Продукти:
2 скумрии (още по-добре с филе от скумрия)
2 глави лук
1 морковче
350 мл доматен сос, (може и кетчуп или пюре, разредено с малко вода)
сварен боб или грах
магданоз, дивисил, джоджен, чер пипер, кимион – слагам го, когато използвам дом.пюре или сок, сол
зехтин или олио

Скумриите се изчистват, нарязват се на парчета, ръсят се със сол и черен пипер. Нарязаните на тънко лук /на полукръгчета/ и морков/на кръгчета/ се запържват леко, добавят се парчетата риба, пържат се по 1-2 мин от двете страни, заливат се с доматения сос и подправките, добавя се боба или граха. Всичкото това се захлупва и се оставя да къкри на тих огън 25-30 мин. Получава се много вкусна и уханна манджичка. Heart Eyes
Виж целия пост
# 68
МАННИК
(сладкиш с грис, много мек, въздушен, нежен и ароматен)




Тесто:

1) 2 ч.ч. грис се заливат с ½ литър кефир и се оставя около 2 часа./може повече, може и по-малко време/ Понеже кефир трудно намирам, използвам кисело мляко, разредено с вода. Колкото е по-вкиснато, толкова по-добре.
2) 2 яйца се разбиват на пяна с 1 ч.ч. захар, щипка сол и ванилия.
3) 100 гр маргарин (може и краве масло) се разтопява.
4) 2 ч.ч. брашно се смесват с един бакпулвер.
5) сушени плодове, ядки, ванилия, настъргана лимонова или портокалова кора

Разтопеният (но не горещ) маргарин се прибавя в яйчената смес и сместа се изсипва при набухналата грис, след  нея и брашното с бакпулвера. Всичко се разбърква добре. В сместта настъргвам лимонова кора, слагам натрошени орехи, бадеми или лешници, нарязани сушени ягоди, сушен ананас, сушени кайсии и каквито още имам сушени плодове, стафиди винаги. Разбърквам добре и изсипвам в намаслена и набрашнена тавичка или форма за торта с диам 26 см. Пече се в умерена загрята фурна, аз я включвам, когато слагам плодовете и ядките на 150-160 град. За около 30-35 мин (според печката) е готово, проверява се с клечица, както кекс.

Отгоре може да се залее с глазура от:

100 гр краве масло, 5 с.л. пресно мляко, 4 с.л. какао, 7 с.л. захар – всичките продукти се слагат на огъня, и се бъркат горе долу около 3-4 мин.

Може с любимо сладко или топинг, със заквасена сметана, разбита с малко захар – изобщо кой както иска. Хубав е и без украса – много вкусен, мек, въздушен и нежен.

Забележка: На снимките е половин доза, печена в тавичка с диам.24 см. С цялата доза продукти става по-дебел.

Източникът е руски.
Виж целия пост
# 69

ПРЕВЪЗХОДНИ МЪФИНИ С ВИШНИ
              (наистина превъзходни! Heart Eyes)







1 компот от вишни
1 яйце
120 гр захар
1пак. ванилова захар
80 мл олио
250 мл прясно мляко
250 гр брашно
1 пак. бакпулвер (2 ч.л)
щипка сол

3 с.л какао
2 с.л пресно мляко


Разбиваме с миксер яйцето, захарта, ваниловата захар. Добавяме олиото и малко от прясното мляко. Пресятото брашно с бакпулвера и щипката сол добавям на части, като редувам с прясното мляко до изчерпване на количествата (за да не ми пръска миксерът, който си бие в това време).  Може да изсипем и наведнъж брашното и млякото и да разбием добре. Половината тесто разсипваме във формичките, отгоре слагаме по3-4 изцедени от компота и изчистени от костилката вишни. В останалото тесто добавяме 3 с.л. какао и 2 с.л. прясно мляко, разбъркваме хубаво и разсипваме сместта върху вишните. Печем в загрята на 170-180 град фурна 20-ина мин.

Моите забележки: Мъфините са много меки, въздушни и вкусни.С вишни са най-вкусни, но може да се сложат и сушени вишни, череши, ягоди. Предполагам и с други плодове ще станат. Отгоре може да се намажат с шоколадова глазура, да се поръсят с пудра захар или да им спретнете каквато желаете украса. Много хубаво се надуват, стават доста големи шапчици. Когато нямам ванилова захар, използвам течната ванилия на Йоткер. Много приятно сладки са, т.е. не са много сладки, а точно, колкото е нужно според мен. В моята фурна ги пека на второ ниво отдолу нагоре (предпоследното). На 170 град стават готови точно за 20 мин.

източник
Виж целия пост
# 70

НЕЩО КАТО ГВИНИОТ
( без мая, но също доста вкусно и много лесно за правене)


   



За тестото:
1ч.л сол
1 пак.ванилова захар
250 гр извара
12 с.л прясно мляко
5 с.л пудра захар
настъргана лимонова кора
2 яйца
12 с.л олио
600 гр брашно
2 бакпулвера

От изброените продукти замесвате тесто и го оставяте в хладилника.

За пълнежа:
500 гр извара
2 яйца
1 ванилова захар
60 гр стафиди
100 гр масло или маргарин
120 гр захар (може повече или по-малко на вкус)
 2 с.л нишесте

Маслото/маргаринът се разбиват със захарта, добавят се яйцата, пак се разбива, добавят се останалите продукти и всичко добре се обърква.
Тестото от хладилника се разточва, нарязва се на квадратчета, слага се пълнеж с лъжица, загъват се крайчетата. Намазват се с разбито яйце и се пекат в нагрята фурна на 180 град 20-25 мин. по желание след изваждането се наръсват с пудра захар.

Моите бележки: Много бързи и лесни за правене (меки, ароматни и вкусни), пък за ядене..........още повече!  Grinning  Аз използвам ванилия на Йоткер вместо ванилова захар, не винаги имам вкъщи. Брашното не слагайте наведнъж всичкото, да не се окаже повече, брашната са различни. Месете до средно меко, но не лепнещо по ръцете тесто. Плънката бъркам с вилица, лъжица, бързо става. За моята фурна пека на 170 град, точно за 20 мин са готови и зачервени. Пека на предпоследното ниво на фурната. Правя половината доза, излизат две тави.

източник
Виж целия пост
# 71
ШВЕДСКИ ХЛЯБ С КРЕМА СИРЕНЕ И КОПЪР



втасал изпечен  разрез

Описание и рецепта от авторката ::
Идеален хляб за сандвичи с риба и шунка.

•   3 1/2 ч.ч. (500г) брашно
•   2 ч.л. суха мая (може и ½ пакетче жива)
•   1 ч.л. сол
•   2 с..л. ситно нарязан копър
•   150г крема сирене със стайна температура
•   2 с.л. размекнато краве масло
•   1 яйце
•   100мл вода (използвах газирана мин.вода, отидоха 200мл – от авторката)


1. Ако използвате суха мая, разтворете я с топла вода и оставете 10-ина мин. да постои. Ако използвате жива, смесете всички продукти и замесете меко еднородно тесто, ако е нужно добавете вода. След 10-ина мин тестото е готово, става меко и еластично.

2. Сложете тестото в чист съд, покрийте го с фолио или кърпа и оставете да увеличи двойно обема си.(около чос и половина, зависи от маята).

3. Намажете с мазнина форма (22см х 12см х 7см). Сложете тестото на набрашнена повърхност  и го разточете на правоътълник с дебелина малко повече от сантиметър. Загънете дългите страни навътре, малко да се застъпват, а от към късата страна навийте руло.
(понеже сайта изисква регистрация, ето снимки на оформянето. Снимките са авторски, от сайта с рецептата)


4. Сложете рулото във формата, така, че да има малко разстояние между него и стените на формата и оставете да втаса, докато изпълни формата и се вдигне над нея с около 1 сантиметър, около 45 минути.

5. Сложете формата в нагрята фурна - 175С (350F) и печете 45-60 минути. Извадете опечения хляб, сложете на решетка да се охлади. Докато още е горещ, може да го намажете с масло отгоре. Аз не го правя, намазвам само с прясно мляко преди печене.

6. И, както вече писах, това е идеалният хляб за сандвичи със сьомга.

Моите бележки: Не спазвам съвсем рецептата, замесвам тестото, оформям го по начина на авторката, слагам във формата, в която ще пека и втасвам в леко загрята фурна. Като се вдигне малко над формата, намазвам с прясно мляко и слагам в загрятата фурна. Като течност използвам 1 ч.ч. вода и 1 ч.ч. прясно мляко, леко загрято, в което разтварям живата мая. Когато нямам хубаво масло, слагам две с.л. олио или  зехтин, добавям и нарязания копър, слагам повече от 2 с.л. Използвала съм крема сирене различно, когато няма, става и със 100-150 грама сирене, което разбивам с олиото с вилица. Добавям сол, захар и брашно, до получаване на средно меко еластично тесто. Пека в продълговата  форма за кекс с размери на дъното - 27 на 8, височина 8, при температура за моята фурна 160 град., както си пека питките. Хлебечето действително е много вкусно и ароматно. Понякога в течната част слагам и чесън, преди да замеся. За сандвичи с пушена риба, шунка, салам, кашкавал е разкошно, също и намазано с масло и шарена сол.

източник


Виж целия пост
# 72
МНОГО ВКУСНИ ПИТКИ С КАЙМА
(всъщност тестото е много вкусно, пълнежът може да и друг)




Продукти:
1/2 ч.ч.топла вода
1 3/4 ч.ч.брашно
5 с..л. зехтин (или олио)
1/2 ч.л. суха мая (аз ги правя с жива мая)
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол

Приготвяне:
В топлата вода размачквам маята, добавям мазнината, солта, захарта и разбърквам до хомогенна смес. Слагам брашно и замесвам средно меко тесто. Брашното е различно, може да ви отиде повече, може и по-малко. Затова слагайте постепенно, а не наведнъж. Оставям тестото да втаса, докато удвои обема си.

За плънката:
250 гр кайма
1-2 домата
магданоз, чер пипер, бахар, кимион, чубрица – подправките на вкус

Нарязвам на кубченца доматите, гледам да не са много меки, за да не пускат вода или използвам без средата им. Слагам подправките и обърквам с каймата.
От втасалото тесто правя топчета, размачквам ги на кръгчета, с чаша правя вдлъбнатина в средата и слагам кайма. Оставям да втасат10-15 мин и пека в загрята на 200 гр. фурна 10-12 мин. до зачервяване. Тестото може да се намаже с жълтък, да се поръси със сусам или мак, а може и направо да се пекат, без нищо. Изстуждат се на решетка. Тестото е много вкусно. Меко, въздушно.

Винаги правя двойна доза. Получават ми се около 12 питки, които пека на два пъти по 6 в тава.

Рецептата е от форума на Карина, срещана и в други форуми и леко побългарена от мен.
Виж целия пост
# 73
ШОКОЛАДОВ СЛАДКИШ С ЧЕРЕШИ



Продукти:
1 (1 ½ ч.ч. брашно-ако се използва разредено с вода кис.мляко) (използвам чаша 250 мл)
1 ч.ч. захар, може и малко по-мъничко
1 ч.ч. кисело мляко (ако ми е малко млякото, разреждам с газирана напитка или вода до пълна чаша)
1 яйце
1,5 ч л сода
щипка сол
1 с.л масло (краве, маргарин или олио)
2 с.л какао

Смесваме всичко, изливаме в намаслена и набрашнена форма с диам.24 - 25см и печем в умерена фурна.

Глазура:
3 с.л какао
3 с.л захар
2 с.л сметана или гъсто кисело мляко
Смесваме на огъня и като се охлади, заливаме изстиналия кекс.

Рецептата всъщност е за един много непретенциозен по отношение на продукти кекс (и мъфинки стават), който става бързо, когато на човек му се прияде нещо сладичко. Върху тестото редя половинки череши, може орехови ядки да се наръсят, стафиди да се сложат в тестото, предполагам и с други плодове ще стане.
Виж целия пост
# 74
ВКУСНО БЪРЗО РУЛО С ПЪЛНЕЖ ОТ СУШЕНИ КАЙСИИ



Рулото наистина е бързо и много вкусно с оригиналния пълнеж, но когато бързам слагам сладко – в случая от кайсии.

За пълнежа – 150 гр сушени кайсии. Слагат се в съд с вода, да покрива кайсиите и се вари на бавен огън 10-15 мин. Докато се пече блатът, изцедени се пюрират в блендер или с пасатор.

Продукти за тестото:

1 ч.ч. брашно
1 яйце
1ч.ч. захар
1 ч.ч. сметана/кисело мляко
непълна ч.л. сода

Брашното се пресява.
1 яйце се слага с 1 ч.ч. захар в миксера и се разбива.
От 1ч.ч. сметана заквасена или кисело мляко се изсипва половината при яйчената смес и се разбива още 2-3 мин. В останалата сметана/мляко се слага непълна чаена лъж. сода. В яйчената смес се изсипва брашното, разбърква се хубаво, правя го с тел или с миксера, добавя се и другата половина от сметаната/млякото – шупнала (аз слагам и малко оцет на содата, за да шупне, защото не във всички млека се получава).
Получената смес се изсипва в намаслена и набрашнена тавичка, като включвам фурната, когато започна да смесвам яйчената смес с брашното. Сместта е за тавичка 32 на 24, в моята фурна пека на предпоследното ниво докато стане златисто – при мен за 15 мин на 170 град. Може да се пробва с клечица. Като извадя тавата, с лопатка леко повдигам блата от всички страни, обикновено не залепва, но за всеки случай, мажа със сладкото и веднага завивам на руло. Отгоре ръся пудра захар смесена с канела, а може да се украсява и с крем, глазура и др.


източник
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия