Клебсиела окситока

  • 6 143
  • 3
Здравейте, д-р Слънчева!
Имам син на 7 месеца (роден е в средата на октомври 2007 г.). От средата на януари започна промяна в изпражненията – станаха по-редки и зеленикави, повече на брой (до 6-7 за денонощие). Понякога бебето се будеше ½-1 час след хранене със силни писъци. Първоначално педиатърката се насочи към зъбките. Но акитата се влошаваха – появи се слуз, а после и кръв. Установиха рагади на ануса, които лекувахме и кръвта изчезна. Междувременно давахме Ентерол.  Пуснахме микробиология, с която не се установи проблем. Бебето беше изцяло на кърма и аз спрях за 10 дена консумацията на млечни продукти, след което започнах постепенно да включвам сирене и кашкавал. Промяна, обаче, нямаше.  С навършване на 6 месеца започнахме захранване с картофено пюре, но на петия ден след обилно повръщане постъпихме в инфекциозно отделение. На следващата сутрин памперсът беше пълен с белезникава слуз. След нова микробиология на изпражненията установиха наличие на голямо количество клебсиела окситока.  Изписаха ни след 7-дневно лечение с антибиотик (Абрицеф) и Хидрасек. След седмица на контролен преглед лекарите прецениха състоянието на детето като добро, а акитата (които все още бяха доста редки и слузести и броят им варираше между 2 и 5 за денонощие), като приемливи за изцяло кърмено бебе. Пуснаха нова микробиология, която излезе добра. Тъй като детето имаше и лек рахит, започнахме отново да даваме по 3 капки Вигантол, който бяхме спряли заради диарията. Давахме и капки БиоГайя. Два дена след прегледа, след като през нощта детето се будеше през час със силен рев, отново постъпихме в болницата със същите оплаквания, този път комбинирани и с леко зачервено гърло. След 4-дневно лечение с Амикацин, Хидрасек и Смекта, ни изписаха. Изпражненията бяха станали гъсти. В къщи продължихме още 5 дена антибиотично лечение със Суметролим. Започнахме да даваме и прахчета Саностол. Изпражненията, обаче, отново станаха редки и слузести, периодично се появява и малко кръв. Четири дена след като приключихме антибиотика пуснахме нова микробиология, с която отново се установи наличието на клебсиела окситока. Вече сме много притеснени. Моля Ви за съвет!
Виж целия пост
# 1
Антибиотичното лечение променя чревната флора и активизира клебсиелата. Добре е да започнете да давате нормофлор, лечебно мляко вместо АМ и храна предимно картофи, моркови, ориз, чай от шипки, попара със сирене и изобщо такава която има запичащ ефект. Изключете от храненето цитросови плодове, пюрета от кайсии, праскови , тиква, овесени каши, риба, жълтък и зеленчуци като броколи, карфиол, грах. Диетата трябва да продължи поне 10 дни съчетана с нормофлор и лечебното мляко. Ако няма подобрение е добре да се консултирате с детски инфекционист.
Виж целия пост
# 2
Благодаря Ви за отговора, д-р Слънчева!

От провинцията сме и все по-сериозно се замисляме за консултация със специалист в София - бихте ли ни препоръчали някой детски инфекционист.

А иначе детето все още е само на кърма - посъветваха ни да изчакаме със захранването, докато проблемите поотшумят. Има ли смисъл да заменям кърмата с лечебно мляко?

Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 3
Не, но във Вашия случай е добре да се отхвърли непоносимост към лактозата. Ако се касае за такава(в кърмата има лактоза( то тогава е необходимо хранене с по-специални млека. Ако има такава би могла да обясни тези непрекъснати диарии започнали още на 2 месец от раждането до този момент. Кърмата и стандартните АМ  имат лактоза.
Мисля, че подходяща консултация с гастроенеролог- напр. доц. Маринова от Института по педиатрия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия