Живея в чужбина, майчинство в България

  • 20 478
  • 73
Здравейте мамчета в чужбина! Пиша ви с молба за помощ, тъй като зная, че вие сигурно ще ми дадете най-точната информация. Преди време намерих подобна тема, но сега не мога да я открия.

Наскоро се преместихме да живеем в Англия. Доскоро работех в смесена фирма и съм се осигурявала в България за майчинство. Тук няма да вземам майчинство тъй като не съм работила. На теория зная, че е възможно да получавам майчинството, което ми се полага в БГ, дори и да родя в чужбина.


Обадих се в НОИ, но получих следната противоречива информация:

1. Да действам по българската процедура с 3-те болнични, но те трябва да са издадени в България, което не е възможно, тъй като това означава да се върна, да стоя 45 дни до термина и да родя там, а в момента семейните ми обстоятелства не ми позволяват това.

2. Говорих с един друг служител, който не беше много заинтересован, но това което успях да разбера е, че не е необходим вариант 1. Имало някакъв регламент на ЕС 1408, според който след като родя в Англия, ще ми издадат формуляр E 115, E 116, които трябва да занеса в тукашното "НОИ". Не знам даже как се казва на английски тези институция, след което да го представя на българското НОИ за да започнат да ми изплащат майчинските.

Някоя от вас минала ли е по този път?(Бях писала на една форумка, но явно като съм си разчиствала личните, съм изтрила отговора и).

Моля ви да ми помогнете с информация как да постъпя.

Благодаря ви!

Виж целия пост
# 1
Aко в момента на раждането или малко преди това се водиш на работа в България  можеш да получаваш майчинство, което се плаща от работодателя. Но да живееш в чужбина и да получаваш   майчинство от социалните ни на теория, ни на практика е възможно. Можеш само като родиш да си вземеш еднократната помощ от 200 лв.
А това с формуляра е само ако родиш в чужбина, но се върнеш да живееш в България.
Сори, ама какво е това осигуряване по майчинство в България? За първи път чувам да има отделно осигуряване.
Виж целия пост
# 2
Прегледай тази тема. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=104443 Имаше и други подобни теми,но сега не мога да ги открия.
Виж целия пост
# 3
Aко в момента на раждането или малко преди това се водиш на работа в България  можеш да получаваш майчинство, което се плаща от работодателя. Но да живееш в чужбина и да получаваш   майчинство от социалните ни на теория, ни на практика е възможно. Можеш само като родиш да си вземеш еднократната помощ от 200 лв.
А това с формуляра е само ако родиш в чужбина, но се върнеш да живееш в България.
Сори, ама какво е това осигуряване по майчинство в България? За първи път чувам да има отделно осигуряване.


Няма отделно осигуряване за майчинство. Има един нисък праг, който самоосигуряващите се осигуряват и висок (за болнични и майчинство). Ще ти пиша на лични.


Eclat, благодаря!
Виж целия пост
# 4
Здравей, аз съм в твойта ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!
Виж целия пост
# 5
Black Mamba, благодаря ти че откликна. Наистина ситуацията е малко по-необичайна и се радвам, че се намери кой да ми даде насока.

По отношение на болничния от България, това болничния, който се издава 45 дни преди термина ли е?

След като ми го издадат веднага ли се подава в НОИ или заедно с останалите документи след раждането?

Благодаря!!
Виж целия пост
# 6
zdraveite na vsichki mami iskam i az da popitam po sashtata tema v momenta jiveq i nai veroqtno shte rodq v Ispaniq do predi da zamina se osigorqvax v balgariq i se vodex na rabota v balgariq no sega sled kato rodq tyk i nqmam pravo na nikakvo maichinstvo tyk moga li da se vazpolzvam ot nego v balgariq pitax v sotsialni griji no tam mi kazaxa che imam pravo samo na ednokratnata pomosht za parvo dete a za maichinstvoto da pitam v noi no tam kato popitax nishto ne mi kazaxa.moga li da napravq neshto ili ne.
Виж целия пост
# 7
Силвал,
да това е болни4ния който се издава 45 дена преди раждането .Той се подава първи в НОИ .
Нямаш ли с4етоводител и някой който да ги движи тези неща?
Виж целия пост
# 8
Здравей, аз съм в твойта ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!


Личният лекар в Бг няма да издаде акта за раждане!
Аз лично се надявам скоро това да бъде премахнато - да получаваш майчинство от БГ (че и детски), но да не отглеждаш детето си там (съгласна съм да бъде оставено, само за такива, които са наистина закъсали и дето се казва са "опрели на това майчинство").
Кои държави ти дават майчинство или детски, ако си гражданин, но живееш в друга държава, пък нищо че си се осигурявал?
Виж целия пост
# 9
Здравей, аз съм в твоята ситуация.Работя във френска фирма ,която ме осигурява в БГ...но ще родя във Фр-я .
Трябва първият ти болни4ен да е издаден от БГ.После след като родиш в Англия , с преведен акт за раждане и някакъв документ от болницата , 4е бебето се е родило живо и здраво , го изпращаш в БГ ,на ли4ния си лекар.Въз основа на тези документи , той ти издава болни4ен, съответно -акт за раждане в Бг...После третият болни4ен ( забравих дали имаше) ,но май да се издава автомати4но от БГ ...
Не е вярно , 4е след като си работила, осигурявала си се , и си спазвала закона нямаш право на май4инство ...Тогава защо си ги плащала тези осигуровки...още пове4е , 4е в страната в която си нямаш право на нищо..
В НОИ не са наясно , искат тези формуляри ,но пък се полу4ава куриоз , тъй като от европейските държави не ги издават...та така , караш по тази процедура която аз ти дадох ...на мен ми я дадоха от отдела по интеграция на НОИ в София , явно съм попаднала на някой който си знае работата....
Успех!


Личният лекар в Бг няма да издаде акта за раждане!
Аз лично се надявам скоро това да бъде премахнато - да получаваш майчинство от БГ (че и детски), но да не отглеждаш детето си там (съгласна съм да бъде оставено, само за такива, които са наистина закъсали и дето се казва са "опрели на това майчинство").
Кои държави ти дават майчинство или детски, ако си гражданин, но живееш в друга държава, пък нищо че си се осигурявал?

AG-да, акта за раждане се издава от кметството в БГ въз основа на 4ужбинския акт за раждане...
За останалото -ами преди да се палиш толкова , дали си запозната със ситуацията???
Аз съм омъжена за 4ужденец,но изцяло живея и работя в БГ за 4ужда фирма...пътувам през два месеца в 4ужбина, понякога по рядко , понякога доста 4есто.Детето ми ходи на БГ ясла , а скоро на градина, за която си плащам както вси4ки .С първото, май4инство си вземах във Фр-я , тогава живеех там...За второто ще си вземам в БГ-я , щом живея и се осигурявам там.Имам висока длъжност във фирмата , която ми плаща осигуровки за май4инство в БГ-я и заплата в Бг-я , (осигуровки около 300евро на месец)....та забележките ти са леко не на място.  Peace..Във Фр-я с второто няма да взимам нищо - а и не съм искала ...Имах възможност да избирам къде да родя и избрах Фр-я - защо?ами при4ини много ,но надали са за темата..
Надявам се авторката да ме е разбрала правилно , и не само да си полу4и май4инството в БГ за което е била осигурена , ами и да се възползва от вси4ки социални придобивки за които си е плащала.! Peace
Виж целия пост
# 10
а защо не погледнеш цитирания регламент? цялото законодателство на ЕС е с онлайн безплатен достъп http://eur-lex.europa.eu/en/index.htm или просто пусни в гугъл Regulation и номера и със сигурност ще изскочи.

Да си знаеш юридическата база за каквито и спорове ти предстоят с плиткоумната бг администрация
Виж целия пост
# 11
Здравейте, случаино попаднах на темата, ровейки в интернет.
Относно формулярите може да погледнете този линк:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&task=v … 339&Itemid=73
Някъде по средата описват процедурата при бременност и раждане.
Може на търсене да пуснете този текст "В случаите на бременност и раждане в друга държава се процедира по гореописания начин" за по-лесно намиране.
Дано да помогне!
P.S. Същата информация е и тук:
http://www.noi.bg/content/ukazania/08/uk_2.htm
Това е сайта на НОИ
Виж целия пост
# 12
Black Mamba, благодаря ти че откликна. Наистина ситуацията е малко по-необичайна и се радвам, че се намери кой да ми даде насока.

По отношение на болничния от България, това болничния, който се издава 45 дни преди термина ли е?

След като ми го издадат веднага ли се подава в НОИ или заедно с останалите документи след раждането?

Благодаря!!
и аз благодаря за изчерпателната информация, мойта история е същата само че държавата е Испания, бременна съм в четвърти месец и дано не ми създат някакъв проблем. Но ако има такъв ще знам към кого да се обърна. Благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 13
Здравейте! В момента се намирам в една "интересна" ситуация и искам да се допитам до вас.
С мъжа ми живеем, работим и се осигуряваме в Латвия. Водя се на отчет при латвийски доктор и сега съм в болничен(тук го наричат декретен отпуск), който е задължителен по закон и се дава няколко месеца преди термина. През април, когато бебенцето вече ще е родено, договорите ни изтичат и ще се приберем в България.
Имам ли право да получавам майчинство или нещо такова, когато се приберем в БГ или не? В България не съм се осигурявала откакто сме тук(вече 6 месеца). Ходихме при тукашния еквивалент на НОИ, но ни казаха, че щом няма да живеем в Латвия щом детето се роди нямаме право да взимаме никакви пари макар и да сме се осигурявали тук. Мен лично малко ме съмнява това, така че ако има някой по-компетентен по европейските въпроси нека да изкаже мнение, прави ли са или не са!
Мисля, това е всичко, ще чакам отговорите ви с нетърпение.
Виж целия пост
# 14
не съм адвокат, но ти гарантирам че в БГ майчинство няма да вземеш (да не се бърка с прословутата еднократна помощ при раждане, която възлиза на 'крупните' 200 лв, както и детски). Майчинство се плаща на базата на това къде си се осигурявал, а не къде живееш. Кога ти изтича договорът - преди или след термина? В някои държави за да получиш майчинство се изисква не само да си рабтил някакъв период преди раждането, но и да си в трудово правоотношение към момента...Не могат да те изхвърлят бременна, но друг е случаят ако си на срочен договор, който просто си изтича малко преди раждането. Ако бебето се е родило, когато ти изтече договорът, то тогава вече ще си в режим на 'получаване на майчинство' от латвийското НОИ.

Трябва да си погледнеш латвийското законодателство при какви условия се получава майчинство - като ветеран в безкрайно умозаплетени админ въпроси ще бъда безкрайно изумена, ако местожителсвото е условие.  От БГ няма какво да търсиш по отношение на майчинство...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия