На ясла или на градина,още една година вкъщи

  • 1 403
  • 20
Здравейте.Нова съм във форума.Досега само четях,но сега бих искала да ми кажете вашето мнение по тази дилема,а именно:Имам дъщеря,който незнам дали да я пусна на ясла или направо догодина на градина.Септември месец ще бъде на 2.7 години,ако я пусна на ясла ме е страх да не боледува много.Досега не е боледувала много,1 път на антибиотик и леки настинки.Ако я гледам още една година и я пусна на градина все си мисля,че няма да боледува толкова,все пак ще е по-голяма.Въпреки,че много майки ми казват,че зависи и от детето,няма значение дали ще е на 2 или на 3 години.Знам ли.Чакам класирането за яслата(ОДЗ) и незнам дали ако я приемат да я запиша или да изчакам още 1 година.От една страна за детето ще е по-добре сред връстниците му,финансово ще сме по-добре(имам добра професия,добре платена),вече честно казано на моменти ми писва вкъщи,липстват ми социалните контакти с колегите,свикнала съм да общувам с много хора и сега това ми липсва.Излизам на разходка,с приятели,семейството си,но не е същото.От друга страна,ако я запиша на ясла и почне много да боледува,трябва да си взимам и болнични и да я гледам в къщи,няма кой да ми помага.Дали ще ме търпят на работа.Финансово сме средна хубост,мисля че ще избутаме още една година,съпругът ми работи на 2 места и засега се справяме що годе,но докога не се знае.Съпругът ми каза аз да предценя кое е най-доброто решение в случая,но аз съпоставям плюсовете и минусите и не мога да реша.А и свекърва ми даде съвет,че е по-добре да изчакам и да я пусна на детска.Много боледували децата, но пъка така ще придобият имунитет.
 Предварително ви благодаря за вашите мнения по темата.
 А имам и един въпрос,тъй като майка ми работи в ОДЗ,мойто дете има ли някакво предимство
за прием в детската градина,освен изброените предимства в сайта за кандидатстване.Или това е въпрос на връзки.
Виж целия пост
# 1
Със сигурност от тук ще получиш различни отговори. Личното ми мнение е, колкото по-късно, толкова по-добре. Мисля, че няма да загуби кой знае колко от това, че няма да играе в големи групи с деца за период ок. 1 година. Познавам учителки с дългогодишен опит, работили в ОДЗ-всичките смятат, че е по-добре след 3 год. да се тръгне. За разболяването-че е индивидуално, според детето-да, но ако плъзне някой вирус об. помита всички. Важното е да не обира вирусите ежемесечно. Някои казват (при това педагожки!), че било нормално и че се израствало и ако си пуснеш детето на градина примерно на 5 вместо на 2 год. пак ще изкара всичките болести, които е пропуснало, докато си е било вкъщи #Crazy И ако все пак решиш да я пуснеш, гледай да е при баба си. Привилегии за това, че работи там, до колкото знам няма. Въпрос на връзки е.
Виж целия пост
# 2
Всеки ще ти отговори според своите разбирания. Аз съм ЗА. Моята я пуснах на 1 год на ясла, мисля че е боледувала в границите на нормалното. Много ми беше трудно първата година, но го израсна. Вече завърши градина, и в групата им все още има деца които прихващат всяко кихане, така че е до изграждане на имунитет според мен. Доволна съм от детските заведения - детето ми е самостоятелно, контактно и се оправя само по площадките - не се намесвам като майка орлица. Но всеки трябва сам за себе си да реши, кое е най-добро за детето му и за него, защото неудовлетворената е майка - не е добра майка. Не опира само до финанси, а и до личностни нужди.
Виж целия пост
# 3
Боледуването е индивидуално, а и те болестите няма да я прескочат в градината. Пускай я от сега да свиква.
Виж целия пост
# 4
Наистина при всяко дете е различно-познавам деца които от самото им трагване нито веднъж не се разболяха Simple Smileкакто и такива които 1 година непекъснато бяха все болни от тази ясла като моито например SadБях на ръба да я спра и да си я гледам ама издържах и сега съм много доволна Grinningзащото явно вече изгради някакъв имунитет и доста време е вече здрава,а преди това всяка седмица боледуваше-направо кошмар ooooh!.На тво място бих я пуснала на ялите да пробвам как ще се адаптира,ще боледува ли и добре ли ще се чувства сред децата WinkАко не опиташ -няма как да разбереш,а и после като тръгне на градина пак не можеш да предотвартиш неизбежното Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Ето и моето мнение! Имам горчив опит с  яслата.Аз дадох детето на 2 г. на ясла. Дотогава не беше боледувал, като изключим хремичка. Там се скъса да боледува и да плачи. Бях махнала памперса, но там детето се притеснява и изтърва. Караха ме да нося памперси. Никаква полза не видях от яслата. Така че ако имаш възможност гледай я до настъпване време за детска гр. А относно нуждата от контакти: мисля че са твърде малки за да имат навици да играят колективни игри.
Виж целия пост
# 6
Аз пък много съм доволна от яслата-там Марти се научи да ходи на гърне,сам се облича и съблича,знае много песнички и стана много самостоятелен.Сутрин направо тичаме към яслата-едната лелка я обожава и даже я нарича мама Трифонова.В началото като тръгна на ясла 4 дни ходеше и на петия беше болен.После разреждаше интервалите на боледуванията.За 8 месеца изкара 11 вируса-само веднъж пи антибиотик заради отит и да чукна на дърво вече 2 месеца и половина ми е здравичък.
Виж целия пост
# 7
Всяко дете е строго индивидуално. Затова те съветвам пробвайте, за да видиш как ще се адаптира. Ако не ти харесва винаги можеш да го спреш. А за дет. градина, мисля че е противопоказно ако не ходи.



  bigdance2
Виж целия пост
# 8
Моето дете тръгна на ясла на 2 г. 6м., миналия май. Свикна бързо - за две седмици буквално. Лятото го изкара само с една ангина и един конюктивит. Бях обнадеждена, че няма да сме от често боледуващите. Беше и на село известно време, пи и имуностимулатор и реших, че закален и силен започва новата учебна година в детската градина. Изкара една седмица и се разболя. От тогава до сега боледува кажи-речи през седмица. Банални истории-ринофарингити, но пък са толкова често, че главата ми побеля. Иначе детето научи доста, порасна, разви се интелектуално и емоционално. Обича да ходи на детска градина, но за съжаление отсъства често. Аз работя, но за тази учебна година съм ползвала 35 дни болнични. Sad Тоест изчерпала съм лимита си от болнични, който е  40 дни. Какво ще правя есента и зимата не е ясно. Отвреме навреме мъжът ми излиза в болнични и свекърът ми идва понякога. В тях ми е надеждата.
Ако може си остани в къщи и си гледай детето, ще му спестиш много болести. Може и да не боледува, но не е сигурно. Аз не бих рискувала, ако имах възможност.
Виж целия пост
# 9
Разбира се, че тук няма класация "най- добър отговор", има лични мнения.
За мен лично яслата въобще не е вариант. Имам предвид нашата органвизация в яслените групи. Мога да пиша много по темата, но ще се откажа. Имам избор, за моя радост.
Ако ще тръгва- директно на ДГ, ние на тази възраст тръгнахме в І група и бяхме много доволни. Ако не приемат детето- остава си в къщи и изчаква до навършване на 3 години поне.
Виж целия пост
# 10
Всяко дете е строго индивидуално. Затова те съветвам пробвайте, за да видиш как ще се адаптира. Ако не ти харесва винаги можеш да го спреш. А за дет. градина, мисля че е противопоказно ако не ходи.



  bigdance2
Може доста да се поспори относно полезността на детските градини.
Брат ми е ходил и на ясла и детска градина. Беше затворен, срамежлив. Като малък играеше само с мен, баба и родителите ни. Детската градина не подобри комуникативността му ни най-малко и не допринесе за социализацията му. Чак в училище нещата се подобриха. Но пък се скъса да боледува в детската градина, получи хроничен синузит.
Моя приятелка направи детето си гросмайстор на шах на 5 г. Не го даде на детска градина, гледаше си го вкъщи. Беше му направила стройна програма за деня. Водеше го на плуване, шах, английски. Там детето се среща с други деца, социализира се, но майка му се грижи основно за него, обучава го, възпитава го и го обгрижва.
Нямам представа от методите й, не съм педагог, но тя прилагаше специална система на обучение и детето напредна много даже и задмина връстниците си като интелуктуално развитие. В детската градина такъв индивидуален подход не се прилага и това дете може би нямаше да стане шампион на 5 г.
Моите спомени от детската градина са кошмарни, както и друг път съм писала. Учителката беше изрод и ни биеше. Децата се биеха по между си, храната беше отвратителна и не достатъчна. Играехме със счупени играчки. Мразех да ходя на градина.
Така че не считам, че деца които не са ходили на детска градина са загубили кой знае колко
Виж целия пост
# 11
"Ползите" и "вредите" от детските заведения са много хлъзгаво понятие.  Laughing Често при тях вредите могат да надхвърлят ползите, а последните са твърде недоказуеми като наличност.
Лично аз съм доволна от своята ДГ, както и от градината на големия ми син, но... тук отново допира до шанс, основно до учителя, на който ще попадне детето. Същот така зависи изключително много от здравословното състояния, включая имунната система и темперамента на самото дете.
Виж целия пост
# 12
Аз също все още се колебая,но като че ли бих предпочела да пусна детето си на ясла.Чакам класирането утре и ще реша.
Каквото и да решиш ти желая успех.Според мен нещата са на кантар-има и добри и лоши страни относно пускането на децата на ясла или градина.
Виж целия пост
# 13
Абсолютно съм съгласна с Judy . Лошото е, че като започнеш работа, трудно после можеш да се откажеш, ако на детето не му тръгне с детската, боледува или е нещастно там.
Виж целия пост
# 14
Ето и моето мнение! Имам горчив опит с  яслата.Аз дадох детето на 2 г. на ясла. Дотогава не беше боледувал, като изключим хремичка. Там се скъса да боледува и да плачи.
....
Така че ако имаш възможност гледай я до настъпване време за детска гр.
PeaceСъщото беше и при сина ми.И аз полза не видях от яслата-само болести,сълзи и сополи. Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия