Форми на съжителствуване в страната, в която живеете

  • 1 374
  • 10
Получихме покана за сватба. Съседите ни ще сключват брак след 8 години съвместно съжителствуване. Имат и момиченце на 2 години и половина.

По този повод се замислих, че Холандия е доста интересна страна в това отношение. Освен, че е първата страна признала и узаконила гей- браковете, голям процент двойки (без значение дали са хетеро или хомо) живее съвместно без да са сключили брак. Двойките, живеещи на семейни начала имат същите права, както и тези сключили официално брак. Такива двойки сключват договор при нотариус като по  този начин си уреждат съответно всички административни и правни въпроси в случай на развод или смърт.
Има и доста двойки, съжителствуващи заедно и с деца без да имат сключен договор или брак. Доста от тях се решават на брак, когато децата вече са поотрасли.

Може би и за това при попълване на официални документи в графата 'семейно положение' има толкова много опции.

Как е в страната, в която живеете?
Виж целия пост
# 1
СИРИЯ
тук има 2 вида бракове
1-официален+религиозен
2-само религиозен
като и от 2та децата се признават за законни
Виж целия пост
# 2
Ima официално съжителстване с брак и без брак, и тук графите са доста, като и при двете форми децата са законни и се водят на двамата родители, ползват се данъчни облекчения и т.н. всичко е уредено с договор или ако не се действа според предвидени от закона минимални права (при ползване на застраховки, развод...). По мои наблюдения съжителстване без брак е по-често срещаната опция.
Виж, пред Господа незнам как е решен въпроса, но май църковния брак съвсем не е популярен, особено сред младите, като се има предвид доскорошното огромно влияние и вмешателство на църквата на всички нива, включително и в семейния живот.

Др. интересно тук е, че при развода децата се гледат и от двамата родители като се подписва договор и примерно единия да го гледа в понед, вторник и събота, а др/ в останалите дни...и обратно Peace Намирам идеята за силно положителна!

Действието се развива в Кебек...
Виж целия пост
# 3
МИНЕрВАта, и при нас много двойки, които живеят заедно без сключен договори или брак. За мен това е малко безотговорно ако имат деца. На скоро чух за млад мъж (25 г.), който е починал при трудова злополука. Приятелката му и детето не са получили нищо, защото не живеели на семейни начала. Той е работел в металургичния концерн, където служителите са по принцип добре осигурени (застраховки и пенсии) именно заради опасността от злополука. В случай на такава, семейството на загиналият получава еднократна компенсация и пенсия.
Колкото до уреждането на попечителството над децата при развод, родителите сами вземат решение как искат да си разделят родителските отговорности. Има го и този вариант- 3 дни при единия и 4 при другия родител.
И тук религиозният брак не е толкова популярен Thinking. Не знам какви са причините.

А, нещо друго, което отначало намирах за странно, но сега ми се вижда нормално- гей- двойките имат право да осиновяват деца.
Виж целия пост
# 4
Получихме покана за сватба. Съседите ни ще сключват брак след 8 години съвместно съжителствуване. Имат и момиченце на 2 години и половина.

По този повод се замислих, че Холандия е доста интересна страна в това отношение. Освен, че е първата страна признала и узаконила гей- браковете, голям процент двойки (без значение дали са хетеро или хомо) живее съвместно без да са сключили брак. Двойките, живеещи на семейни начала имат същите права, както и тези сключили официално брак. Такива двойки сключват договор при нотариус като по  този начин си уреждат съответно всички административни и правни въпроси в случай на развод или смърт.
Има и доста двойки, съжителствуващи заедно и с деца без да имат сключен договор или брак. Доста от тях се решават на брак, когато децата вече са поотрасли.

Може би и за това при попълване на официални документи в графата 'семейно положение' има толкова много опции.

Как е в страната, в която живеете?


И тук е същото. Гей-браковете и осиновяване на дете от гей-семейства се прие ей сега, преди седмица. Но те си живееха на законни семейни начала и преди, така че разликата е само в хартийката и церемонията. И осиновяването естествено.
Церемонията е църковна. Май аз съм единственият човек, когото познавам, който се е женил в съда. Всеки ме пита как е. И това, защото имахме 2 сватби, 1 в Норвегия и 1 в България. Аз още натискам моя съпруг, че следващия път ще се женим на Хаваите, или някъде в Пасифика, където слагат големи цветни гердани около врата  Mr. Green Няма да се давам аз.
Виж целия пост
# 5
Испания
Има граждански брак, църковен брак, съвместно съжителство - официално заявено. Гей-браковете са разрешени от 2005 г., но мисля, че все още не им позволяват да осиновяват деца.  Thinking
Много са популярни църковните бракове, но тук по принцип залагат много на показността в религията - то не са процесии по всички празници, бичуване, приковаване на кръст...  ooooh!.
Останала съм с впечатление, че появят ли се децата, се женят, дори и преди това да са си узаконили съжителството официално. Не всички, разбира се.
А самото съжителство - заявяват в кметството, че живеят заедно, и оттам нататък имат всички права на женени двойки.
За разводите и правата по отглеждането - на базата на 2-3 разведени двойки, които познавам, нямам точно мнение.
Виж целия пост
# 6
О, при Папата наблизо едва ли ще има раздижване при формите на съжителство в Италия.
Има форма брак и такава без брак. Втората група до колкото знам още не е получила права.
Виж целия пост
# 7
Германия:
брак, без брак, бракуваните минават в по-изгодна данъчна степен; има доста самотно възпитаващи (т.е. самотни майки/бащи) Бракът между еднополови е разрешен, през юли, живот и здраве ще бъда на гейска сватба. Двамата се бракуват, за да могат да осиновят дете.
Църковните бракове са популярни при религиозните.
Виж целия пост
# 8
Тук няма данъчни облекчения за семейните Thinking Но едва ли това е причината да не се женят. По скоро им става зле като сметнат какво състояние им трябва за да се организира една сватба Crazy
Виж целия пост
# 9
Тук няма данъчни облекчения за семейните Thinking Но едва ли това е причината да не се женят. По скоро им става зле като сметнат какво състояние им трябва за да се организира една сватба Crazy
Мда, това е причината, заради която зълвата и приятелят (мъжът) и не са се бракували още. Заедно са от поне 8 години, имат 2 деца, но....и двамата са от многодетни семейства, ако трябва да правят сватба, ще е хем в общината, хем в църква и дори и само родителските и семействата на братята и сестрите + децата ще са поне 50 човека.  За да се избегне такава дандания и харчене, братът на зетя ми взел, че се оженил тайно в общината на друг град.
Виж целия пост
# 10
Белгия
- съжителство без никакви формалности
- съжителство с договор за съжителство пред общината
- същото + договор при нотариус
- брак - само в общината или в общината + църква

Децата имат еднакви права независимо от формата на съжителство на родителите
Много от младите хора не се женят
Доста се развеждат - над 50% от децата са деца на родители, които не живеят заедно
Опитват се да стимулират гледането на децата и от двамата родители след раздялата. Най-често е една седмица при майката, една при бащата

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия