за количеството мляко, коликите и други разни питанки

  • 2 460
  • 11
Ние от днес сме на адаптирано мляко. Иначе от 15-тия ден сме на донорска кърма през шише, защото аз нямам достатъчно. До сега колики не сме имали - е понапъва се понякога, но чак да пищи (за да го определя като колики) не е било. Днес почнахме Фризолак - този новия с пербиотиците (дето били за запека). Та имам няколко въпроса:

1. Как определяте какво количество да изяде бебо? - той първо суче от гърдата (надали излизат повече от 20 грама от там), и след това от шишето. Знам че трябва да му забъркам повечко от написаното в таблиците (за нашта възраст конкретно 120 гр.), обаче по какво да разбера че е изял достатъчно - като започне да плюе биберона ли? като заспи ли?

2. Винаги ли се появяват колики, като се стартира адаптираното мляко? По какво да ги позная - ето сега се напъва и плачка и подозирам че са колики...ама знам ли?

3. На кое се вика бебе със запек - ние до сега сме си акали редовно по 3-4 пъти на ден - трябва да направи цял ден да не е акал или? Също така ако ще се запича предполагам трябва от следващия или по-следващия ден след стартирането на адаптираното мляко да го очаквам нали? или може и например след седмица чак?

Четох тук че разни мами са недоволни от дадено мляко, заради това че бебето повръщало от него - как разбирате че е от млякото, а не от преяждане?

Май за сега това са ми въпросите. Благодаря предварително за отговорите. Малко съм притеснена как ще потръгне с новия  вид хранене...защото за единия месец от както се отглеждаме това е третия тип хранене който ще правим.

Виж целия пост
# 1
По  българската схемата 1-х-0
където х- месеца на бебо ...за вас 1 месец 1-1-0 ........110 мл са достътъчни.

Не е задължително да има колики ..........големия беше на Фризолак ,малкия на кърма и двамата не са имали колики.

Бебе със запек е да не ака .......поне 24 часа / според мен / .

Има разлика от "изливане " / след преяждане / и "повръщане" / от неточно подбрана мляко /.
Виж целия пост
# 2
По  българската схемата 1-х-0
където х- месеца на бебо ...за вас 1 месец 1-1-0 ........110 мл са достътъчни.

Не е задължително да има колики ..........големия беше на Фризолак ,малкия на кърма и двамата не са имали колики.

Бебе със запек е да не ака .......поне 24 часа / според мен / .

Има разлика от "изливане " / след преяждане / и "повръщане" / от неточно подбрана мляко /.
Vessi е права. В таблицата пише повечко от колкото обикновенно ядът бебетата. Ние до 2 месеца пиехме по 80-90мл. И си качвахме по 1кг. на месец.
Виж целия пост
# 3
Да точно така по 100-110 мл. е нормално да изяжда .Колкото кърма поеме е добре ,а от шишето ще си дояде колкото му е необходимо.Давай му и от двете гърди, колкото има нека го изяжда.Но щом е на смесено хранене мисля ,че няма да се запича.Поне при нас беше така, но и след като минахме изцяло на адаптирано мляко не сме имали този проблем.А относно за времето на изхождне два дни е нормално ,но ако и на третия не ака вече трябва да тговориш с педиатъра.Но не го мъчи да ака с разни термометри и тем подобни ,консултирай се с лекаря си.
За коликите мисля че ви е рано но при всички бебета е различно.В адаптираните млека има повече магнезий и това предизвиква газове .мисля че във Фризолака количеството е по-малко , но не съм сигурна.Аз се бях видяла в чудо от колики..Но можеш да започнеш да му даваш чайче на хип от копър за колики вместо вода.по принцип при момченцата коликите се изявяват повече не знам защо , но има решение на проблема не се притеснявай.можеш да му слагаш в млякото по 15 капки саб симплекс във времето когато е по неспокоен и се свива.Те не са с химичен състав така ,че не се притеснявай.След всяко ядене непременно го слагай на рамото си да се оригне така ще му е по-леко.Относно марката мляко се въздържам да коментирам ,защото майките се сърдят , но и трите си деца съм хранела с немски млека така че имам предпочитание към тях.Но това е въпрос на вкус на бебетата някои не ги предпочитат.  
Виж целия пост
# 4
здравей, тиа Simple Smile
казвам как беше при нас - дано да съм ти полезна (хранехме се смесено три месеца)
1. кърмех всеки път и от двете гърди и после давах адаптираното. правех пълната доза - във вашия случай около 120 грама - и Таня всеки път, когато се наяждаше буташе бибата с езиче. ако млякото не и е стигнало още като извадех бибата започваше да плаче. най-сигурният признак, че детето е гладно, е ако плаче (обаче то може и да плаче и от други неща - колики например, пъпки и какво ли не). ако изпива всичкото мляко в шишето (моята беба е доста лакома и на един мес изпиваше по 140-150 грама) можеш да правиш малко повече да видиш дали ще го изпие. като цяло бебетата си знаят мярката и като се нахранят просто отказват да ядат. има и изключения разбира се, но повечето са така. ако бебето не плаче между храненията, най-вероятно е сито. аз от средата на втория път хранех Таня по 5 пъти на денонощие, отказваше да се храни на по-малки интервали, най-вероятно, защото поемаше повече мляко наведнъж.
2. когато плачат от колики свиват крачета към коремчето и плачът започва внезапно. често пъти пъшкат някак си... напъват се...поне при нас беше така...най-много успокоява гушкането, можеш разбира се и капки за колики да даваш (пусни търсачката - за колики има писани романи направо Simple Smile) опитай, ако искаш преди всяко хранене да поставяш мъничето за 5мин по корем. така като се притисне коремчето се изкарва част от въздуха в червата и успокоява. а и е полезно за мускулатурата освен това Simple Smile
аз не виждам честно казано защо да има връзка между адаптираното мляко и коликите ... колики имат деца и на кърма и на адаптирано...
3. повечето лекари казват, че ако бебето не е акало три дни, вече може да се говори за запек. аз лично никога не съм чакала повече от 24 часа (за щастие се е случвало рядко). липсата на дефекация за по-дълго време за мен е вредна. подчертавам, че говоря за бебета на смесено или изкуствено хранене, кърмени са друго нещо.
дано да съм помогнала Simple Smile не се притеснявай - с времето ще се научиш безпогрешно да разпознаваш сигналите на бебето Simple Smile
целувки на Калоян Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Нормално е на тази възрас да имате колики,но те не са свързани с вида на млякото(адаптирано или кърма)Аз съм давала винаги по -малко ,защото бебка качваше много на месец,но около 120мл е добре.Ние сме от запечените бебета и съм я оставяла до 48 часа без проблем,защото ако стимулираш всеки път може да  си направите лениви червата, ако се запече може да пробваш с овесена вода.
Виж целия пост
# 6
Благодаря на всички за отговорите. Прави сте че с времето ще се науча да разпознавам сигналите му...но пък и малкия не помага много. Първите 15 дни е бил недохранен, но нито веднъж не е плакал от глад - само беше по-неспокоен и на заспиваше след хранене (ама аз от де да знам че така трябва за да се сетя че е гладен).

Да питам и друго пак по въпроса с акото - в магазина от който купих Фризолака ме посъветваха ако акото му стане по-твърдо да направя връзка че може да е тръгнал на запек...е акото му стана наистина малко по-твърдо, но пък до сега за днес е акал 3 пъти, ял е от снощи в 10 ч. 3 пъти само формула и чак днес в 10 сутринта е ял кърма и формула (сукането всеки път по 10 минути не го броя за хранене с кърма,  защото съм скептична по отношение на количеството което изяжда от там, но все пак си го слагам на всяко хранене). Та според вас тръгваме ли бавно към запека? или е нормално за бебе на адаптирано мляко акото да е по твърдо?

Виж целия пост
# 7
Тиа, обикновено акитата на бебета са кашести
но дори и да е по-твърдичко и гъсто, три пъти на ден са есктра и все още нямаш поводи за притеснение Simple Smile
акитата при запек са много сухи, бебета имат болезнено изхождане и плачкат обикновено
пусни запек на търсачката и си приготви една нощ за четене Simple Smile
ако започнат да стават много сухи давай на Калоян водичка
овесена аз не бих дала на такова малко бебе заради глутена
нормална преварена вода
но само между храненията, ако е буден, защото иначе може да е за сметка на млякото, а това не е добре
половн час преди и след хранене не се дава по принцип вода
Виж целия пост
# 8
За това колко трябва да яде ще ти каже педиатъра, като отклонения +/- 20мл. са винаги нормални. Децата не са машина, в която да сипваш точно количество в точно определено време и готово. Вслушвай се в детето ти преди всичко, защото тепърва почват периоди на голям глад или обратното на липса на апетит, затова трябва да познаваш детето си и да се ръководиш от него.

Защо толкова си си навила на пръста за тези колики....някои бебета нямат такива и вярно, че адаптираното мляко е предпоставка за колики, но не е задължително, много кърмени бебета също имат колики. За да му помогнеш масажирай коремчето, за да излизат по-лесно газовете.

Запек е, когато акитата са твърди и детето се напъва много докато се изака. Продължителността на липса на аки не е критерий, ако всичк иначе си е наред, но все пак при липса на аки 24 часа можеш да предприемеш нещо и това, което аз те съветвам е да му дадеш 3-4 лъжички сок от круша, вместо да му бъркаш по дупето, прави масажче на корема , като си намажеш ръцете с бебешко олио и така.
Виж целия пост
# 9

Защо толкова си си навила на пръста за тези колики....

Запек е, когато акитата са твърди и детето се напъва много докато се изака.

Не бе не съм си навила на пръста, просто описанието на горните две работи все ми е еднакво (да се напъва, да свива крачета) и не мога да разбера кое от двете е. Новак съм в храненето.... Rolling Eyes, но ще свикна.

Виж целия пост
# 10
Е, нормално е да се чудиш...то май се научава човек, когато минат и колики и всичко  Wink не исках да прозвуча грубо, просто при моята имаше един момент, в който тя си реве за нещо си, а ние всички викаме - ааа колики са...та така се бях видяла в чудо само да нося и да друсам, докато не се разбра, че никакви колики не са, ами детето си имало и характер  Laughing
Виж целия пост
# 11
pandora всичко е наред - не си прозвучала грубо.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия