За двойното гражданство

  • 1 413
  • 25
Здравейте! За първи път пиша във вашия форум. Въпросът ми е отправен по-скоро към мамите, живеещи в Канада. Брат ми живее там от около 7 години и има двойно гражданство. Днес пристигна в Б-я, проверяващите на летището са му казали, че българският му паспорт е изтекъл и го накарали да подпише декларация че веднага ще си извади нов. Лошото е, че той заминава за Гърция във вторник. Зная, че има експресна услуга за вадене на паспорт, но не вярвам на българските служби, че ще спазят срока, с една дума - притесняваме се! Знаете ли друг начин да замине за Гърция от тук, ако евентуално българският паспорт не стане до вторник? Все пак той има канадски паспорт и е и канадски гражданин?
Виж целия пост
# 1
Здравей Бояна, Grinning
Спокойно....
Ако брат ти си е влязъл в Бг с канадския паспорт ,при положение ,4е българския му е бил с изтекъл срок  няма проблем да излезе пак с него (канадския) и да влезе в Гърция така. А пък през това време в България Ще му стане готов и българския. Той на връЩане от Гърция Ще мине ли пак през Бг?
Ако не се връЩа до Бг можете да му пратите паспорта по 4овек или куриер.
Виж целия пост
# 2
.Експресната поръчка за бг паспорт мисля , че е за 2-3 дни..., - ще си спазят срока, спокойно ( изпробвано е ) Grinning
Ели4ка,това е бързата поръ4ка. Експресната е за 8 4аса ( 1 работен ден).
Виж целия пост
# 3
Ели,аз знам това:

1) обикновенна услуга _ 1 мес _ 30 лв
2) бърза услуга_ 3 раб дни  _ 70 лв
3) експресна услуга _ 1 раб.ден _ 150 лв
Ако инфото ми не е вярно,поправете ме  Wink
Виж целия пост
# 4
Не би трябвало да има проблем ходенето до Гърция с канадския му паспорт. А защо трябва да има валиден български паспорт след като има канадски? Има ли намерение да стои в България над 3 месеца? Питам, защото и моят паспорт изтича скоро, но нямам намерение да го обновявам засега, защото смятам да пътувам с канадския си паспорт.
Виж целия пост
# 5
Laura, според мен пак всичко опира да прослувутия ни мързел /не твоя/
Незнам да има закон, който да те задължава да влизаш в БГ с българския паспорт, но на граничен контрол настояват да се влиза с него. Май трябва да питаме някой юрист, дали има такъв закон.
Ние сме стигнали до парадокса, че дъщеря ми излиза от КР с местния паспорт, и влиза в бг с българския, съответно на тръгване е обратно, ако и гледаш само единия от паспортите, става весело. С Бг паспорта само излиза от БГ и седи в нищото, а с КР излиза от тук и пак седи в нищото.
Виж целия пост
# 6
boyana, извинявай забравих да напиша по темата ти.
Всички поръчки се изпълняват в срок, дори извън София, обикновенната поръчка може да стане по бързо от 30 дни. Хубаво е след като брат ти е подписал декларация, да си извади паспорта, в противен случай мисля че ще има проблеми да излезне от БГ, след като са му дали декларацията, значи е влезнал с БГ данните.
Успех
Виж целия пост
# 7
Laura, според мен пак всичко опира да прослувутия ни мързел /не твоя/
Незнам да има закон, който да те задължава да влизаш в БГ с българския паспорт, но на граничен контрол настояват да се влиза с него. Май трябва да питаме някой юрист, дали има такъв закон.
Ние сме стигнали до парадокса, че дъщеря ми излиза от КР с местния паспорт, и влиза в бг с българския, съответно на тръгване е обратно, ако и гледаш само единия от паспортите, става весело. С Бг паспорта само излиза от БГ и седи в нищото, а с КР излиза от тук и пак седи в нищото.

В интерес на истината, ние правим същото из Европа - там пътуваме с европейските си паспорти, защото ни е по-лесно и удобно ( а пък и опашките са къде-къде по-малки). Например в понеделник дъщеря ми излезе от Канада с канадския си паспорт, а влезе във Великобритания с британския. Това няма значение; важно е да се влиза и излиза от дадена страна с един и същ паспорт.

А причината да не си подновя българския паспорт е много прозаична - не ми се занимава с бюрокрация. Честно казано, става ми лошо при мислълта през какви перипетии трябва да премина, за да го направя (защото искам да си сменя фамилното име и да го унифицирам с това, което ползвам тук, т.е. моето фамилно име + това на мъжа ми с тиренце).
Виж целия пост
# 8
Незнам да има закон, който да те задължава да влизаш в БГ с българския паспорт, но на граничен контрол настояват да се влиза с него. Май трябва да питаме някой юрист, дали има такъв закон.

Добре ще е ако има юрист да коментира по темата защото законите са объркващи.. поне за мен.

В Закон за българските документи за самоличност е казано следното:
"Чл. 12. (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г.) Българските граждани,
притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга
държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
Чл. 34.  (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница
на Република България и за пребиваване извън страната."

НО според Закона за чужденците в България:
"(4) (Нова, ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност."
Виж целия пост
# 9
Ellie, значи както и предполагах, няма закон който да изисква показване на българския паспорт, трябва да покажеш бг документ за самоличност,което е само личната карта, незнам дали шофиорската книжка е вече еквивалент на документ за самоличност в БГ. Теб кое те обърква?
Ама  това при полужение, че са само тези два закона де.
Laura, напълно те разбирам, но ако не си си легализирала брака в БГ, ще е много лесно да си смениш фамилията. Пък ако не трябва да го правиш в София, направо ще е песен.
По тези два закона не би следвало да имаш проблеми с влизането, разпечатай ги и си покажи зъбетата ако се наложи, едва ли ще викнат юрист да се разправя с теб.
Успех
Виж целия пост
# 10
....
 но ако не си си легализирала брака в БГ, ще е много лесно да си смениш фамилията. Пък ако не трябва да го правиш в София, направо ще е песен.
Кита99,какво имаШ предвид? Как то4но става със смяната на фамилията ако не е легализиран брака в Бг заЩото и мен ме интересува newsm78
Бояна извинявай за Офф а
Виж целия пост
# 11
И според мен трябва да се пита юрист, брат ми беше много изненадан от това, което са му казали при проверката. Ако пътуваше от Канада за Гърция нямаше да има проблем, но са му обяснили, че от тук за Гърция му трябва и българския паспорт. Сега отиде да си подаде заявление - 150 лв. е таксата за изпълнение до 8 часа. Ще ви пиша дали са спазили срока.
Виж целия пост
# 12
Момичета, последния път когато пътувах на летището се случи следното с една жена: тя си дава небългарския си паспорт, а граничния полицай и казва, че БГ паспорта й е изтекъл и отиде да прави справки. Върна се и продължи да мрънка, а жената му вдигна скандал и му каза, че в БГ идва за по 2 дни и няма намерение да си вади нов паспорт и ще си пътува с другия. Е все пак я пуснаха.
Естествено,4е Ще я пуснат.  WinkНяма как. Ина4е Ще стане дипломати4ески скандал. Щом като влизаШ с легален документ не могат да те спрат  Naughty Според мен няма никакво законово основание да трябва да показваШ задължително и двата паспорта:те имат вси4кото инфо за теб в системата им.
Виж целия пост
# 13
....
 но ако не си си легализирала брака в БГ, ще е много лесно да си смениш фамилията. Пък ако не трябва да го правиш в София, направо ще е песен.
Кита99,какво имаШ предвид? Как то4но става със смяната на фамилията ако не е легализиран брака в Бг заЩото и мен ме интересува newsm78
Бояна извинявай за Офф а

Моля те кажи, наистина как става. Не, не съм си легализирала брака в България и съм от Варна.
Виж целия пост
# 14
....
 но ако не си си легализирала брака в БГ, ще е много лесно да си смениш фамилията. Пък ако не трябва да го правиш в София, направо ще е песен.
Кита99,какво имаШ предвид? Как то4но става със смяната на фамилията ако не е легализиран брака в Бг заЩото и мен ме интересува newsm78
Бояна извинявай за Офф а

Моля те кажи, наистина как става. Не, не съм си легализирала брака в България и съм от Варна.
Лаури4ка,а ти приела ли си фамилията на мъжа си? Тоест искам да кажа в акта за граждански брак и в канадските ти документи как си записана? newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия