До мамите счетоводителки-въпросче

  • 1 964
  • 6
Един проблем ме мъчи няколко дена насам-значи нашата фирма има наематели. Ние им префактурираме тока 411/703 -в един момент се оказва, че електромерите не са били наред и ние сме губили от разликата-за това издадохме ДИ. В месеците, в които те са били на загуба-ние трябва да им платим. Обаче плащането от тяхна страна е с прихващане-прихващат нашата сума и плащат по-малко в брой-издаваме касова бележка. Как се осчетоводява това?  newsm78 Може би през разчетна сметка?
Виж целия пост
# 1
Според мен е по-правилно и най-чисто за

...месеците, в които те са били на загуба
 

да издадеш КИ, след като в обратния случай си издавала ДИ.

За какъв период от време става въпрос или колко префактурирания на ел.енергия трябва да коригираш?
Виж целия пост
# 2
За цялата 2007-месец по месец-или ние сме на загуба или те.
И да-за месеците, в които ние сме длъжници-аз издавам КИ към тях.
Въпросът е, че те плащат в брой и не знам как да го осчетоводя-да издам ПКО с по-малка сума? Разликата м/у ДИ и КИ? А по бележките сторно?
Виж целия пост
# 3
Попитах те за какъв период става въпрос, защото аз бих постъпила по друг начин. Вместо да издавам общо 12 КИ или ДИ към издадените вече фактури бих направила една справка - сума по издадената фактура, коректна сума и разлика между тях. И така за всяка фактура поотделно. Накрая сумираш разликите - плюс, минус, плюс, минус и каквото се получи - издаваш едно ДИ или КИ и с това изчистваш случая. Прилагаш си справката и копия на издадените фактури, ако искаш и първите и коректните сметки за ел.енергия. Ако издадеш ДИ - 411/703 и в червено за КИ. В първия случай чукаш касов бон + ПКО /501/411/, а във втория само изплащаш сумата с РКО /411/501/ без да издаваш сторно бележка, защото нямаш издадена фактура и съответно чукната сума на касов апарат, с които да ги обвържеш в рамките на месеца/годината.

Щом си издала отделни изравнителни КИ или ДИ, мисля че е по-правилно да работиш по горния начин и с точните им суми, а не с разлики между задълженията или прихващания. ПКО и РКО нали трябва да отговарят на сумите по фактурите?

Уффф...дано не греша за всичко, което изписах. newsm78 Иде ми да звънна на моя приятелка данъчен инспектор. Crazy

Алоооооууууууу , няма ли и други бесни счетита из този форОм?!? ooooh!
Виж целия пост
# 4
а във втория само изплащаш сумата с РКО /411/501/ без да издаваш сторно бележка, защото нямаш издадена фактура и съответно чукната сума на касов апарат, с които да ги обвържеш в рамките на месеца/годината.


 newsm78 Ама тя сумата се прихваща от парите, които те ми дават. Пък и дори да издам РКО какъв ще бъде техния насрещен документ?ПКО? А касовите бележки не трябва ли да ги сторнирам-нали за всяко ДИ съм чукнала кас бележка, а сумата де факто е по-малка? Така прихода в касата ми не е реален-по-голям е  ooooh!
Виж целия пост
# 5
Повече от сигурна съм в правилността на отговора ми, със съществената разлика, че за КИ трябва да издадеш сторно бележка, за да засечеш касовия апарат и респективно касовите продажби. Не съм имала подобен случай, извини ме, че те подведох.Embarassed Потвърдено е от данъчна инспекторка. Crazy От чисто любопитство разнищих въпроса ти и с нея, но нямах време да пиша. Тя по принцип предложи и други варианти /доста сложни и замотани за мен лично, вече не ги и помня/, но заедно стигнахме до извода, че този начин е най-чист.

Ако работиш с точни суми и накрая теглиш чертата, пак ще стигнеш до въпросната разлика между задълженията ви. Ако прихващаш и издадеш ПКО примерно, който ще е със стойност различна от каквито и да е издадени документи по случая, как ще си закриеш издадените ДИ или КИ?

Ако издадеш КИ - 411/703 + сторно бележка, след това РКО - 411/501, така и оборотите ти ще бъдат чисти. Ако работиш с точни суми обаче. Mr. Green Техните контировки - за КИ - 602/401, /някои слагат ел.енергията в 601/ + ПКО - 501/401.

За всяко ДИ издадено през тази година си чукаш касов бон и приемаш точната сума с ПКО.

Една идейка - защо не си създадеш временен, нов клиент в счет.програма с име `бг-мамма` Mr. Green и разиграй случая с поне 2-3 КИ и ДИ по начинът, по който ти предлагам и ще видиш, че нещата се изчистват. Ако не го пробвам и аз утре в офиса пък нА! hahaha С Т-обрАзни сметки май съм на `Вие` Embarassed

Миналогодишните фактури са ти закрити, нали така? В този случай пу не ме питай към кои изходящи фактури ще отнесеш издадените през тази година КИ и ДИ. Mr. Green

Не мога повече да мисля днес. Тежък ден.
Виж целия пост
# 6
Благодаря от сърце   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия