Въпрос за детските и майчинството при второ дете?

  • 1 949
  • 28
Здравейте, вярно ли е, че при излизането по майчинство 45 дни преди раждането-за второ дете, се спират осигуровките за първото(разбира се ако все още ги взимаш).Т.е имаш право на детски само за едното дете, независимо, че второто още не е навършило 2 годинки.Надявам се да сте ме разбрали-какво питам, че малко объркано се получи. Embarassed
Виж целия пост
# 1
Чакай, чакай, наистина малко объркано  си го написала Wink
Всъщност детските за които пишеш или Помощите за отглеждане на дете до навършване на 18 год. си ги получаваш без значение колко деца имаш.
Но според мен теб те интересува застъпването на майчинствотос болничните преди раждане, нали?

Понеже и аз скоро се сблъсках с тези въпроси, та мога да ти отговоря.
Майчинството от първото дете ти го намаляват на 50% (или 65лв.) когато започнат да теката 45-те дни болнични преди раждането на второто. Значи ако термина ти е на 15.02.05 ще получаваш в пълен размер до 01.01.05, а после наполовина.

Малко е тъпичко и ощетяващо, нооо тва е положението #Cussing out
Виж целия пост
# 2
Доколкото разбирам въпроса е за обезщетението за отглеждане на дете до 2 години-, а не за детските надбавки изплащани от соц.грижи. Детските надбавки се изплащат за всяко дете по 18 лв., ако доходът на член от семейството е под 200лева. Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години в размер на 130 лева започва да се изплаща на 50% за първото дете и на 100% за второто, ако първото дете е под 2 години разбира се. Така е и ако майката започне работа преди детето да е навършило 2 години, пак се плаща 50% от размера му заедно със заплатата. Ако искаш да се запазиш цялото майчинство за първото дете, можеш да го прехвърлиш на някоя от бабите например, но трябва да са осигурени за всички осигурителни рискове към момента на прехвърлянето, т.е. да работят на трудов договор някъде и да имат поне 6 месеца трудов стаж по принцип, за което най-вероятно няма проблем. Майчинството може да се прехвърли и на таткото пак със същите изисквания. Дано да съм била полезна с информацията.
Виж целия пост
# 3
Доколкото разбирам въпроса е за обезщетението за отглеждане на дете до 2 години-, а не за детските надбавки изплащани от соц.грижи. Детските надбавки се изплащат за всяко дете по 18 лв., ако доходът на член от семейството е под 200лева. Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години в размер на 130 лева започва да се изплаща на 50% за първото дете и на 100% за второто, ако първото дете е под 2 години разбира се. Така е и ако майката започне работа преди детето да е навършило 2 години, пак се плаща 50% от размера му заедно със заплатата. Ако искаш да се запазиш цялото майчинство за първото дете, можеш да го прехвърлиш на някоя от бабите например, но трябва да са осигурени за всички осигурителни рискове към момента на прехвърлянето, т.е. да работят на трудов договор някъде и да имат поне 6 месеца трудов стаж по принцип, за което най-вероятно няма проблем. Майчинството може да се прехвърли и на таткото пак със същите изисквания. Дано да съм била полезна с информацията.
не съм сигурна,че като се прехвърли майчинството на някой ще се взема целият размер - това е обезщетение,че не работиш и не съм съгласна с мнението - ако майката не излиза в тия 45дни преди термина  и го прехвърли - да - тогава може да се взема цялото
Виж целия пост
# 4
Повярвай ми, може. Счетоводител съм и съм ги правила тези неща, а и закона го позволява.
Виж целия пост
# 5
не съм сигурна,че като се прехвърли майчинството на някой ще се взема целият размер - това е обезщетение,че не работиш и не съм съгласна с мнението - ако майката не излиза в тия 45дни преди термина  и го прехвърли - да - тогава може да се взема цялото
gmsvetla е права, точно така стоят нещата. Аз го обмислях този вариант за себе си но не ми се получи, защото единствения подходящ човек беше свеки, а тя не работи от 5 год. и трябваше аз да и плащам осигуровките. Като си направих една проста сметка се оказа, че не си заслужава.
Виж целия пост
# 6
Ето малко от закона/Кодекс за социалното осигуряване/
"Чл.53. (1) (изм.,ДВ,бр.1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (изм.,ДВ,бр.1 от 2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл.167, ал.2 от Кодекса на труда.
(3) (нова,ДВ,бр.69 от 2004 г.) Обезщетението по ал.1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл.26, ал.1 от Закона за закрила на детето.
(4) (пред.ал.3,изм.,ДВ,бр.69 от 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал.1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка. "
И ето още от Кодекса на труда:
"Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(загл.изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
Чл.164. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (отм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
(3) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) Отпускът по ал.1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
(5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната. "
Мисля, че е достатъчно това да докажа твърденията си. Основното е да е са осигурени за всички осигурителни рискове към момента на прехвърлянето.



Виж целия пост
# 7
Ако отпуска се прехвърли на бащата и бабите, те ще го вземат в пълен размер само ако в семейството няма незаето лице годно да гледа детето, т.е. и майката и бащата работят.


Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на
отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите
(осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено
в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва
неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на
8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по
ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или
остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от
родителите на майката или на бащата на детето.
Виж целия пост
# 8
Ако отпуска се прехвърли на бащата и бабите, те ще го вземат в пълен размер само ако в семейството няма незаето лице годно да гледа детето, т.е. и майката и бащата работят.
Ти дефакто се водиш на работа при започването на болничния от 45 дни преди раждането, плащат се и осигуровки. Всъщност според мен цялата тази инициатива си едно символично "връщане" на работа и излизане в болничен наново.
Виж целия пост
# 9
Ако отпуска се прехвърли на бащата и бабите, те ще го вземат в пълен размер само ако в семейството няма незаето лице годно да гледа детето, т.е. и майката и бащата работят.


Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на
отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите
(осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено
в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва
неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на
8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по
ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или
остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от
родителите на майката или на бащата на детето.
Къде виждате това незаето лице годно да гледа детето. Майката дефакто работи по трудов договор, но ползва отпуск - първо за бременности и раждане на второто си дете, а след това и отпуск за неговото отглеждане до 2 години. Проблем има само ако детето е настанено на пълна държавна издръжка. Спокойно може да си прехвърли майчинството ако има такъв вариант.
Виж целия пост
# 10
Ако отпуска се прехвърли на бащата и бабите, те ще го вземат в пълен размер само ако в семейството няма незаето лице годно да гледа детето, т.е. и майката и бащата работят.
Ти дефакто се водиш на работа при започването на болничния от 45 дни преди раждането, плащат се и осигуровки. Всъщност според мен цялата тази инициатива си едно символично "връщане" на работа и излизане в болничен наново.
не е така - дано стане, защото както навсякъде другаде  в законите си има вратички, но съм убедена , че от НОИ ще резнат.Успех!А като стане - ОК!
Виж целия пост
# 11
Ох, няма да го резнат.  Както писах имам такива случаи при мен.Цитирания чл.167а се отнася за Отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст и няма нищо общо с този за отглеждане на дете до 2 години, който е платен. Първият- почл.167а е неплатен, заменя този, който беше само за майката, неплатен за отглеждане на дете до 3 години и сега този по чл.167а се ползва от двамата родители и е по 6 месеца в годината/ има изключения при по-специфични случаи, но не ми се обяснява и за тях/, неплатен е  и се признава за трудов стаж. Не обърквайте допълнително жената и без това за да пита явно няма достатъчно информация.
Виж целия пост
# 12
Да наистина нямам информация и съм доста объркана.Благодаря за отговорите ,  става дума за тия 130 лв. и ми се поизясни вече що-годе.Всичко в тая държава е толкова объркано, че ако не се занимаваш с тия неща професиално няма как да ги знаеш....
Виж целия пост
# 13
не е така - дано стане, защото както навсякъде другаде  в законите си има вратички, но съм убедена , че от НОИ ще резнат.Успех!А като стане - ОК!
Така е, но явно аз не се изразявам както трябва.
Виж целия пост
# 14
не е така - дано стане, защото както навсякъде другаде  в законите си има вратички, но съм убедена , че от НОИ ще резнат.Успех!А като стане - ОК!
Така е, но явно аз не се изразявам както трябва.


Обезщетението не е "помощ", която се дава за дете, тя е "компенсация" за неполучени трудови възнаграждения. Къде виждате тук "трудови възнаграждения"????????
 Не ми се водят  безмислени  спорове. Ако има кой /а нека той си знае по кой начин и на какво основание/ да й даде цялото майчинство НЯМАМ НИЩО ПРОТИВ Laughing А ако/като стане така ще се радвам момичето да се похвали. Това е от мен по темата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия