Интеграция на чужденци в България

  • 2 787
  • 38
Преди време си говорих с една колежка, която от 40 години има връзки с България, по отношение на интеграцията на чужденци там. Изразих мнение, че е много по-лесно за тях да се интегрират там, отколкото за чужденците тук. Тя не се съгласи с мен.

Какво е вашето мнение?


Edit: Темата е преместена в Клюкарника по молба на авторката!
Тя смята, че живеещите в България имат по-голям мироглед
върху това как се интегрират чужденците в държавата ни
и съответно в този форум ще получи повече обективни мнения.

Модератор

Виж целия пост
# 1
Смятам, че в България е много по трудно zа чужденците.
В БГ хората нямат опит с чужденци, просто там те са прекалено малко. Преди време идваха виетнамци да учат, смятахме ги zа втора ръка хора. Когато аz бях студентка с нас учеха гърци, а ние постоянно ги игнорирахме, zащото бяха zа нас ходещи протмонета, които даже български не говорят. Когато те се опитваха да говорят, все смешно ни се струваше.
После в последната ни година дойдоха американци да си пишат дипломната работа тук . С тях дори не искахме да се събираме, zащото те бяха zа нас туzарчета (само да поясня, че дори и не ги бяхме виждали).
Та това са ми личните наблЮдения преди аz да отида в чужбина.
Сега... съпругът ми е чужденец. Имам роднини, които много добре го посрещат и си го обичат Heart Eyes . Но zа останалите той е едно екzотично животно, с което те общуват само "zа престиж".
Така че от лични наблюения, интеграцията в БГ е много трудна. И не искам да кажа, че хората са виновни... те просто нямат опит с чужденци, не са свикнали някой да им говори на раzвален български ( в БГ това правят само циганите ) и т.н. Ако броят на имигрантите някога се увеличи, то може и положението да се пооправи, но zа сега според мен zа чужденец е много трудно в БГ.
Виж целия пост
# 2
Моят мъж никой не го гледа по-странно... като екзотично животно.
Може би, защото сме във Варна, морски град и всички са свикнали с присъствието на чужденци.
Когато дойде за първи път тук, дори беше щастливо изненадан, колко много хора говорят английски език.
Той също бързо се разбира с хората, защото пътува вече повече от 15г.
Самата аз знам, колко е неприятно е да те заглеждат по улицата, в заведение или магазина, сякаш имаш зелено лице (това докато живяхме в Азия)... и се радвам, че тук не е така.
Съпугът ми дори започна курсове по български език, за да е по-лесна комуникацията. Друг е въпроса, че бавно учи или всички се натискат да говорят с него на английски  Laughing
Виж целия пост
# 3
вчера мернах една предаване, за чужденците в БГ... даваха 2-3 двойки, купили си къщи в малки селца,,, изглеждаха щастливи newsm78...но и не са вдигнали летвата на очакванията прекалено високо- такова впечатление ми направиха....

а ми се  Sick от изказването на една австралийка, която каза, че мъжа и много щял да заобича БГ понеже се пушело навсякъде и се паркирало гратис Rolling Eyes
Виж целия пост
# 4
Мисля, че българинът приема избирателно чужденеца; според произход и финансово състояние. Така, че заможните може и да имат шанс да се интегрират, останалите винаги ще са "печки" "арабески", "кучеядци" и пр. Не само лиспата на опит с чужденци, а и прекаленото БГ-самочувствие са пречка. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Ние сме доста затворено общество, никак не
обичаме да ни се пречкат пред очите различни.
Чужденците, инвалидите, дебелите нямат място
у нас. За техния влак е шести челен коловоз, или
глух, както го наричат по народному. Чужденецът
винаги ще бъде минаван, прецакван, подиграван,
обиран, третиран като баламурняк, предпазливо
допускан на трапезата, или дотолкова, че да бъде
натаралянкан и осмян. Семейството, разбира се, и
близките или приятелите едва ли ще се държат с
чужденеца лошо, но, за съжаление, остават още
няколко хиляди души, които с удоволствие ще се
изсерат върху главата на чужденеца и няма да си
дръпнат водата. Разбира се, върху чужденеца със
силно потъмняла кожа или силно дръпнати очички
помията ще е по-миризлива, униженията и обидите
също. При беломунявите чужденци везните накланят
към обирджийството и по-незабележимата обида.

А ти си тръгнала да ми говориш за интеграция. Къде?
Виж целия пост
# 6
Трудничка би била интеграцията на чужденците. Лиска много добре го е описала, за съжаление. Българското е едно сравнително хомогенно, леко расистко общество и като добавиш езика и азбуката представям си какво им е. Примери са общприетите ужасяващи вицове/мнения за виетнамците, арабите, африканците, които пребиваваха в България преди време. В това отношение, се надявам капитализмът и повечето чужд бизнес в България да променят малко нещата.
Виж целия пост
# 7
За съжаление много е трудно да се интегрират в България чужденците. Но мисля, че това важи за коя да е държава в Европата.  Процеса  е труден и дълъг навсякъде и за кой да е емигрант. Peace
Парите правят живота навсякъде лесен не само в България.  Peace
Виж целия пост
# 8
Аз пък имах други идеи по въпроса.  newsm78 newsm78

 Израстнала съм в страшно толерантно семейство и винаги заобиколена от чужденци. Майка ми имаше за хоби, през лятото да среща туристи и да ги развежда ( не за пари!) из старата ни къща. Мисля, че частта от чужденци (различни от араби и виетнамци), все пак имат по-голям шанс от бързо интегриране и приемане от обществото. 

С Лиска съм донякъде съгласна за различните, но все пак не мисля, че е чак толкова зле положението....Наистина ли колежката ще излезе права, а аз живея в заблуда?  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 9
Пусни я темата в Клюкарника.
И ще те разкостят. На бас?!
Виж целия пост
# 10
Пусни я темата в Клюкарника.
И ще те разкостят. На бас?!

 Laughing  Laughing Знам и затова не я пускам там.... Wink Wink
Виж целия пост
# 11
Щото, реално погледнато, задграничната
романтика няма нищо общо с овълчването
у нас. Та затова отговорите трябва да търсиш
от хора, които пряко се сблъскват с чужденци
в България. Нашият поглед е съвсем различен.
Виж целия пост
# 12
Щото, реално погледнато, задграничната
романтика няма нищо общо с овълчването
у нас. Та затова отговорите трябва да търсиш
от хора, които пряко се сблъскват с чужденци
в България. Нашият поглед е съвсем различен.

Права си, но ние имаме повече база за сравнение. Затова я пуснах тук.
Може би, наистина й е там мястото.
Други мислят ли така?
Виж целия пост
# 13
Ние, дето живеем извън България, сме свикнали с чужденци. Навсякъде са около нас. Laughing
За интеграцията на "другите" в България има доста фактори.
Раса, професия, семейно положение и так далее.
Също съм на мнение, че сме расистка нация. Поне в днешния ни вариант.
Да, попитай в Клюкарника. Може да добавиш и хомосексуална жилка. Те тогава, стой, та гледай. Confused
Виж целия пост
# 14
Сигурно и на тях не им е лесно, но ако са сключили брак с български гражданин и имат необходимата финансова обезпеченост ... мисля, ще им е по-лесно.
Не съм чула обаче българска фирма охотно да наема чужденци на работа.
Сигурно има и такива фирми, де Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия