Новите българи

  • 5 715
  • 140
Лято е. Тяхното време. Техният сезон за полет към дома. Те са новите българи. Завръщат се само през лятото, за 10-тина дена и не всяка година, защото често не могат да си го позволят, но още по-често не си го признават. Те са новите поданици на млади държави. Живеят на хиляди километри от родните си домове. Зариват родителите си с купища снимки, клипове, филми, а тукашните си приятели с евтини съботно-неделни няколкочасови телефонни разговори. Те нямат много време. Бързат да наваксат пропуснатото от  години. Опитват се да натъпчат година време в час и без да искат говорят само за себе си. За новите си домове. Новата работа. Новият си град. Новата кола. Новите съседи. Те нямат много приятели там. Завръщат се лятото с килограми сувенири като ръчен багаж. Вместо глави, носят калкулатори, които непрекъснато смятат курсове на валути, сравняват цени на стоки, жилища, коли- сякаш, за да убедят себе си, че не са сгрешили. Хубаво ли им е вкъщи? Не спират да коментират  колко зле са нещата тук. Чудят ни се на акъла на нас, последните глупаци, останали да агонизират в родината си, присмиват ни се за дупките на пътищата, разбитите тротоари, боклуците по улиците, дори за жегата ни се присмиват. Доволни са, че са по-добре от нас, а дали е така? Не се знае, защото не ни и питат как сме? Важното е те, за своите 10 дена, да могат да разкажат с най-големите детайли уреденият си живот. И само понякога, след първата чашка се изплъзва емоция, която прилича на забранена опция. Забранената опция да се радваш на живота такъв, какъвто е.

Не ми забелязвайте. Исках само да изплача болката си колко много ми липсват приятелите, яхнали своите американски и канадски мечти. Те са вече други хора, много заети, за да проумеят тази болка.
Виж целия пост
# 1
Няма лошо. Всеки си е направил избора. Домът е там, където е сърцето Peace
Виж целия пост
# 2
Исках само да изплача болката си колко много ми липсват приятелите, яхнали своите американски и канадски мечти.
Не ги мисли! Те са калкулатори и се напиват от първата чашка. Не ти трябват такива.
Виж целия пост
# 3
Ох...
Искам да напиша нещо, но патосът ми идва в повече.
Виж целия пост
# 4
Така ли изглеждаме отстрани?Ще си взема бележка....
Виж целия пост
# 5
Забрави да споменеш колко манталитетно променени са, колко широко прекроени са, колко успешност има в оцеляването...


ПП. Двете дами преди мен в моите очи са изключение.
Виж целия пост
# 6
Да се оправят "новите българи" и да се спасяват хич не мога да ги мисля. Аз съм горд че съм "тъмен балкански субект" Роден съм в китна Тракия и тук ще си умра. Това ми стига. Кой където иска да ходи и да се връща.
Виж целия пост
# 7
Твърде грубо съдиш емигрантите. Не е лесно да се далеч и сам да се бориш в живота. Не бих съдила човек, който действа, за да преследва мечтите си. И мисля, че те не правят безцелни компромиси. неминуемо има промяна в тях и това е нормално За да се интегрираш в новата култура, трябва да приемеш този стил на живот.
Тази тема ще се заключи бързо. Познавам толерантността на нацията ни.
Виж целия пост
# 8
Когато от чужбина ви се хвалят със сбирки на барбекю в закупената на кредит къща, да знаете: ипотека трудно се плаща. Мнозинството вече не биха могли да си позволят дори "ол инклузив" на Албена!
Виж целия пост
# 9
Мога доста да кажа точно за тези, които идвайки отнякъде само хленчат и ни убеждават колко ужасен и жалък живот водим тук. Мога да кажа и за тези, които идат в родината да заредят батериите, както и нас близките им с положителни емоции. На едните им викат лузъри, на другите- уинъри!
Виж целия пост
# 10
Мисля, че ЛъЧиста визира един определен тип емигранти, които са недоволни от живота си в чужбина, но и се страхуват да се върнат в България, и се опитват да убедят и себе си и околните колко идеално си живеят. Познавам такива хора, но да се слагат всички българи, живеещи извън страната, в тази група е доста пресилено.
Виж целия пост
# 11
Не съм съгласна с теб, че всички трябва да се слагат под един знаменател. Интересното е, че , когато се прибирам( за много повече от 10 дни), никой не ме пита за това какво правя, с какво се занимавам, как живея. Аз и не се натрапвам, защото дори и да спомена нещо, много бързо се изместват темите за проблемите и болките на моите познати и роднини. И ги изслушвам. С надеждата, че ще ме попитат: "Аджеба, кои са нещата, които те вълнуват там". Искам да им разкажа, а те да ме изслушат ( дори за 10 минути), да ми направят комплиментче ( от роден човек ти сгрява душата), че с упоритост и труд съм постигнала някои дребни успехи.

Не сравнявам и цени, за да си правя равносметка за там и тук, а по-скоро да ми стане мъчно как възрастните ми роднини се справят все по-зле и по-зле. Не се и присмивам. Просто понякога ми се иска да вдъхна кураж, че ако хората се обединят там, много неща биха се променили ( за добро). не знам защо градивната критика винаги се приема зле и много хора застават на нокти. А тази критика идва от хора, на които им пука. Ако не им пукаше, нямаше да си правят труда да мечтаят, че един ден техните сънародници, роднини и семейство ще бъдат закриляни от полиция и инстанции, а не те сами да се борят за своето оцеляване.

Радвам се, че не мога да се причисля към "новите българи". Душата и сърцето ми туптят по български, във всичко онова, което казвам и правя прозира генетичната връзка с поколенията от рода ми. Не се намирам за променена по отношение на много неща, но не бих могла да кажа същото за собствените ми сънародници. Понякога не мога да ги позная.
Виж целия пост
# 12
 Пак ли ще обобщаваме и ще категоризираме хората...
Виж целия пост
# 13
Що бе, доволни са си. Мои приятели заминаха за Канада преди няколко месеца. Съкровената им мечта беше да издрапат 3 месеца престой, за да могат да получават социални помощи. Потигнаха я, алилуя, и са много щастливи!!! Вече всички проблеми им са решени. Плащат "адски нисък наем", храната им е "безумно евтина" и с няколко часа работа на черно в една птицекланница, направо живеят царски. Сега ще си идват за два месеца, защото билетът им дотук го "изработваме за няколко дни работа в птицекланницата". Така, че мислят да си идват често. Simple Smile Един вид ще си живеем готино тук с парите, които ни дават оттам. Мисля, че схемата е желязна и заслужава внимание. Naughty

Иронията настрана. Но на тях им харесва тамошното спокойствие и усмивките на хората. Живееш, казват, просто и много по-леко отколкото тук. Душатата ти е в мир. Все неща, които наистина заслужават внимание!
Виж целия пост
# 14
Темата ще се превърне в спор между живеещите в и извън България.
Тъпо е да слагаш всички в един кюп. Явно такива са всичките ти приятели, живеещи извън Б-я.
И как да кажат, че е хубаво в Б-я, като в сравнение с там където живеят, не е. И невиждам защо се обиждаш. Ти на черното бяло ли казваш?

ТротОари се пише между другото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия