На кого се доверяваме повече - психиатри, на духовници или на магьосники/ци?

  • 2 143
  • 36
Хипотетична ситуация. Смятате, че детето ви има някакъв проблем. Водите го на различни специалисти. Заключението им е, че имате напълно нормално и здраво дете и че имате нужда от специализирана помощ - вие, не детето - от психолог или психиатър. Как ще постъпите?

Оставам с впечатлението, че майките (а вероятно не само те?) приемат за нормално да се разболеят, примерно, от варицела или грип, но не и да признаят, че напрегнатото им ежедневие, преумората и... навярно и други фактори, са довели до нужда от консултация с психолог (или терапевт, или психиатър). Чудя се защо... и дали това е нещо характерно само за БГ? Болестите на тялото са нормални, болестите на душата - срамни? Така или иначе майчинството е свързано с голямо напрежение. Защо ни е срам да си признаем, че може и да ни се отрази?..
Виж целия пост
# 1
Болестите на тялото са нормални, болестите на душата - срамни?

Хипотетично не мога да отговоря. Аз самата съм магистър психолог и може би разсъждавам малко по-различно, но като цяло проблемът е, че българинът има закостеняло мислене  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Не бих се срамувала, но и не бих се доверила на някой да "се рови в главата ми". Просто нямам доверие на друг, освен на себе си, когато трябва да свърша нещо, дори когато върша нещо елементарно. Ще потърся информация за проблема и ще опитам да го реша. По свой начин. Няма универсални решения. Признаването му, все пак, е първата крачка към решаването, а самото решение ще търся сама. Дано не се налага, де  Wink
Виж целия пост
# 3
Намирам за най-правилно в такъвмомент човек да потърси помощ от специалист-психолог и т.н. Проблемът идва от това, че в България се счита едва ли не за срамно да посетиш такъв специалист.Повечето хора тук са на мнение, че могат и трябва сами да се справят с проблема, а това не винаги е възможно и ситуацията се усложнява още повече.Аз съм ходила при психлог заради проблеми, несвързани с майчинството, но не съм казвала на някой-просто знам, че другите биха се отнесли пренебрежително.  
Виж целия пост
# 4
Бих се доверила на психолог, без да се срамувам от факта, че имам някакъв проблем.
С духовник бих разговаряла по други проблеми, а третото (магьосник, баячки и т.н.) ми звучи абсурдно.
Виж целия пост
# 5
Бих се доверила на психиатър (по-скоро на психолог, все пак:)) и не ме е срам да кажа, че съм потърсила професионална помощ. Но в БГ, уви, все още няма нужното доверие към тези професии. Имам чуството, че хората смятат, че са за лудница, щом ходят на психолог/психиатър и затова предпочитат да не го споменават...

И с духовник бих говорила, но не точно по този въпрос...и това бих споменала, но като факт...
Виж целия пост
# 6
Бих се доверила на психолог, без да се срамувам от факта, че имам някакъв проблем.
С духовник бих разговаряла по други проблеми, а третото (магьосник, баячки и т.н.) ми звучи абсурдно.

и аз така Peace
Виж целия пост
# 7
Ще потърся специалист. Винаги съм осъзнавала, че на моменти напрежението ми идва свръх, така че, ако изпадна в подобна хипотетична ситуация, ще призная проблема си и ще се опитам да го реша с помощ от лекар. Не виждам от какво трябва да ме е страх  newsm78 По-скоро бих се страхувала да не изпадна в неконтролируемо състояние при липса на помощ.
Виж целия пост
# 8
И аз като АнМари и Алегра.
Адмирирам практиката в някои държави да има щатни психолози в болниците, които да консултират при необходимост пациенти. Самата аз съм се консултирала с психолог по определени проблеми (при следродилната ми депресия, относно хранително заболяване, относно поведението ми във връзка с детските страхове на едната ми дъщеря и т.н. - успешно съм решавала проблемите си). Обръщала съм се и към духовно лице, но в по-друг аспект на терзанията ми.
Към врачки, баячки и др. не бих се обърнала.
Виж целия пост
# 9
 katiABV,знам защо си пуснала темата,но не го разбирам.
 Остави жената на мира.Ти пък защо и как реши,че тя има нужда от психолог!? Rolling Eyes newsm78 ooooh!
 По темата,ще отида на психолог без да се притеснявам /имам си един у дома  Mr. Green,всяка вечер ми прави анализи/. Peace
Виж целия пост
# 10
Бих и съм търсила помощ от специалист /психиатър-психотерапевт/ и никога не съм го крила.
В България нямаме здравна култура. Обичаме да се самолекуваме. Българинът се смята за специалист по всичко.
И ако с някои физически неразположения можем да се оправим без намесата на лекар, то за лекуването на душата и поведението не можем да минем без  специализирана помощ.
"Едно време" за това не се говореше, психиката на социалистическия човек не страдаше и въпреки, че сега има достатъчно достъпна информация манталитета на хората се променя трудно.
Смятам, че нещата ще се променят явно ни трябва повече време, яко сме закостенели Mr. Green.
Виж целия пост
# 11
katiABV,знам защо си пуснала темата,но не го разбирам.
 Остави жената на мира.Ти пък защо и как реши,че тя има нужда от психолог!? Rolling Eyes newsm78 ooooh!
 По темата,ще отида на психолог без да се притеснявам /имам си един у дома  Mr. Green,всяка вечер ми прави анализи/. Peace

Е, това е отделен въпрос от поставената хипотетична ситуация, но... Да, същото е - тя пише, че лекарите, които е посетило детето, са й препоръчали консултация. И че няма да посети специалист, а ще търси баячка... за здравото си дете. И да, оставих я на мира - явно съветите не достигат до нея, независимо дали са дадени от лекар или не...

Виж целия пост
# 12
Ще последвам съвета на лекарите, преглеждали детето ми, и ще потърся помощ от специалист - психолог, психотерапевт или психиатър, без да се притеснявам от факта, че имам проблеми се обръщам към специалист.
За мен не би било срамно да потърся помощ ,ако усетя, че наистина имам нужда  Peace
Виж целия пост
# 13
Според мен темата ти е абсурдна и изобщо няма смисъл.

Ти откъде знаеш,че на детето и наистина му няма нищо?Да не би да го познаваш?

Пък и има хиляди случаи в които медицината е била безсилна и са помагали други методи.Това да не би да го отричаш?
Виж целия пост
# 14
katiABV,знам защо си пуснала темата,но не го разбирам.
 Остави жената на мира.Ти пък защо и как реши,че тя има нужда от психолог!? Rolling Eyes newsm78 ooooh!
 По темата,ще отида на психолог без да се притеснявам /имам си един у дома  Mr. Green,всяка вечер ми прави анализи/. Peace

Е, това е отделен въпрос от поставената хипотетична ситуация, но... Да, същото е - тя пише, че лекарите, които е посетило детето, са й препоръчали консултация. И че няма да посети специалист, а ще търси баячка... за здравото си дете. И да, оставих я на мира - явно съветите не достигат до нея, независимо дали са дадени от лекар или не...


Ситуацията не е хипотетична , мъчиш се да докажеш , че съветите ти са правилни !Не мисля, че когато човек е отчаян и традиционната медицина не намира проблем , но той пък си съществува и това притеснява майката , трябва тя да търси психиатрична помощ!!
Лекарите, които са посетили (цитирам -офталмолог , невролог и педиатър ), не намират проблем (консултация на майката да са  препоръчали не видях(прочетох)(освен твоята де -лекар ли си ???,  как поставяш диагнози без да си видяла  детето и майката??)!Щом майчиното сърце е свито , щом не вижда друг начин да помогне на детето си , не мисля че леенето на куршум ще навреди !!Докато на човек не му дойде до главата много лесно съди и отсъжда , но става ли въпрос за най-милото всяка ,майка е готова да обърне света , така че не бъди толкова крайна!!!
По темата ти , ако  имам нужда от психиатрична помощ бих потърсила , но не и преди да се реши проблема, който има детето ми!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия