как се казва този сладкиш

  • 1 067
  • 9
Съпруга ми постоянно ми намила за някакъв сладкиш, който представлявал изпечен блат и отгоре тънка глазура.После се нарязвал на ромбове и бил  много вкусен. вчера говорих с една стара дама по въпроса и тя ми каза , че бил супер лесен и се правило маслено тесто и отгоре разбити жълтъци.Каза ми че се казва нещо от рода на "аглеси". Търсих доста , но нищо не намерих .Дали не правя грешка с името?Ако някой помни такъв сладкиш или пасти , незнам кое е вярното , от детството си , моля да пише.
Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Не съм чувала за "аглеси", а за "агнеси". Дано да ти помогна.
Виж целия пост
# 2
Да не е Агнеса?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=150890.msg2904575
Виж целия пост
# 3
май си права, сега ще потърся рецепта.
Виж целия пост
# 4
Агнес (или Агнеса) се казва.
Ето първата рецепта, която хванах, не е точно от тефтера на баба ми, но се доближава до нея. Номерът е да се яде поне 24 часа след приготвянето, тогава глазурата се втвърдява, а тестото става душичка.

125 гр чисто масло
1,1/2 чаена чаша пудра захар
1,1/2 чаена чаша млени орехи
1,1/2 чаена чаша брашно
настъргана кора лимон
6 белтъка на пяна разбити
6 жълтъка - отдeлят се за глазурата

Всичко се разбърква добре.
В добре намазана тавичка се пече около 25 минути на 150-200/градуса.
След като се опече се залива със шестте жълтъка смесени с 1,1/2 чаша пудра захар и настърганата кора на един лимон.
Оставя се да се втвърди 24 часа.
Нарязва се на парчета на 12-тия час.
Виж целия пост
# 5
Благодаря за рецептата.Ще я опитам , макар , че малко ме притесняват суровите жълтъци.
Дали е достатъчно като термична обработка , това , че се поставят върху горещия блат. Разваля ли се бързо?
Виж целия пост
# 6
Благодаря за рецептата.Ще я опитам , макар , че малко ме притесняват суровите жълтъци.
Дали е достатъчно като термична обработка , това , че се поставят върху горещия блат. Разваля ли се бързо?
В хладилника я държа по 4-5 дни и не се разваля  Peace . Аз много я обичам, но само двамата с моето съкровище не можем да я изядем бързо и затова се застоява. Страхотна е!!!
Виж целия пост
# 7
Тина, аз в момента като бременна не бих яла нищо с жълтъци, които не са минали термична обработка, но инак никога не ме е притеснявало Simple Smile

Скоро четох другаде една дискусия по тоя повод, колко е рискът от салмонела в купешките и колко - в домашните яйца... ми... всеки сам си преценява. Но голяяяяма част от сладкарството - кремове, глазури, etc., ги включва сурови или малко обработени.

Виж целия пост
# 8
а може би идеята му е за Негърче /негърско дупе както му виках като малка  Mr. Green/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19107
Виж целия пост
# 9
Агнес е много вкусен сладкиш, но и аз не бих го направила през лятото- в тези горещини не съм сигурна в яйцата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия