Две думи ме мъчат - нощешен и наверев!

  • 2 511
  • 20
Здравейте!
Преди време много ми помогнахте и затова отново се обръщам към вас.
Мъча се с едни тестове по български език и отново попаднах на думи, които не знам какво означават и никога не съм чувала, а са дадени за правилни.
Думите са : нощешен и наверев.
Друга дума , която ме затруднява е олисяли.Тя е дадена за гршна но не знам защо.
Благодаря предварително!  bouquet
Виж целия пост
# 1
нощешен - тази дума, ако е вярна и аз не знам какво означава. Единствено нощен и снощен ми звучат, но това?  newsm78
наверев - не е ли на верев, ако е това в шиенето се използва, не знам за друго значение.
олисяли - а това, ако според теб не е грешно , какво означава?  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 2
олисяли = пооплешивяли
Виж целия пост
# 3
на верев
нощешен - няма такава дума
Виж целия пост
# 4
http://www.chitanka.info:82/lib/text/6600 - нощешен.
Наверев - може би както е в шиенето на верев.
Олисяли - оплешивяли или поразредени.
Виж целия пост
# 5

наверев - не е ли на верев, ако е това в шиенето се използва, не знам за друго значение.

И на мен ми се струва,4е са термини за текстил.На верев,на вътък.
Виж целия пост
# 6
Олисяли е грешно, защото я-то преминава в -е - правилното е олисели.
Виж целия пост
# 7
Думите са дадени за верни в теста по български език точно така, както съм ги написала.
НАВЕРЕВ И НОЩЕШЕН!
И са верни според отговорите дадени към теста! ooooh!
Виж целия пост
# 8
Нощешен е архаизъм, означава нощен. Произлиза от "нощес" = през нощта.

Призори вихра нощешен
нейде се луд отпиля,
първи сняг бяла покривка
метнал над морни поля.

Пенчо Славейков

Виж целия пост
# 9
има такива думи според контекста - например: накрак и на крак, наглава, на глава...ама наверев newsm78не съм срещала
Виж целия пост
# 10
Нощешен - много поздрави от Славейков (Пенчо) тъсми, отпиля, бозна, отде ... Simple Smile Намери си го, весело е.
На верев - по диагонал тук поздрави са от текстила. На чорчик , на чомпе, на пенджуек... не значат същото, но отново са звучни.
олисяват поляни, гори, темета и други подлежаши на оредяване на растителността повърхности. Защо е грешно, са ти отговорили, а защо не ползваш google е тайна за мен.
Успех.
Виж целия пост
# 11
Нощешен - много поздрави от Славейков (Пенчо) тъсми, отпиля, бозна, отде ... Simple Smile Намери си го, весело е.
На верев - по диагонал тук поздрави са от текстила. На чорчик , на чомпе, на пенджуек... не значат същото, но отново са звучни.
олисяват поляни, гори, темета и други подлежаши на оредяване на растителността повърхности. Защо е грешно, са ти отговорили, а защо не ползваш google е тайна за мен.
Успех.
Тук е по забавно!
Виж целия пост
# 12
Търсих думите в Уикипедия, но не ги открих там.Затова се допитах до вас.
Виж целия пост
# 13
Ееееее, Татти ме разби, така не съм се смяла от години.
Виж целия пост
# 14
Какво му е на "нощешен". Виж как прилича на "вчерашен".

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия