антибиотик и кърмене

  • 14 245
  • 18
Мили мами,
ще ми се наложи да пия антибиотик и няма да мога да кърмя известно време. Аз до скоро кърмих детето изцяло и съвсем отскоро запо4нах да го захранвам. Бих искала да продължа да кърмя след като свърши ле4ението и са ми нужни всякакви съвети от ваша страна в това отношение - какво да правя и какво да не правя, и какво да съблЮдавам. Има ли мами, които успешно са продължили да  кърмят след подобно ле4ение и период на прекъсване ?
Благодаря ви предварително
Виж целия пост
# 1
Мисля, че ако имаш желание да продължиш да кърмиш, няма проблеми. Аз имах подобно прекъсване за 5-6 дни поради същата причина. След това продължих да кърмя съвсем успешно и досега. Просто когато бебето пиеше мляко, аз се цедях и гледах да цедя поне толкова колкото тя пие, за да си запазя лактацията. После, след като отново я сложих на гърда, нямаше проблем и тя си засука. Само че усещането при мен беше, че все едно ми е за първи път, даже първите няколко дни имах болки и се бях уплашила. При нас се случи на около 5 месеца и тя беше все още само на кърма, всъщност тъй като имах замразени запаси, 2 пъти на ден ядеше кърма през този период. Съвпадение или не, тия дни като пи повече адаптирано мляко от шише, се снабдихме с млечница, при положение, че хигиената й по никакъв начин не беше нарушена, даже напротив.

Най-гадното нещо е че като се изцедиш трявба да хвърлиш кърмата в мивката.... поне на мен ми беше много гадно!
Виж целия пост
# 2
dalala, мислиш ли, 4е е добре да направя малко запаси от кърма преди да запо4на да пия антибиотика, за да може бебока да не е изцяло на адаптирано мляко ? Понеже аз досега никакви запаси не съм правила... Има ли някаква опасност малкият да не хареса адаптираното мляко и да се 4удя как да го храня ?
Виж целия пост
# 3
Ами незнам, зависи си от бебенцето, той пил ли е преди това адаптирано? Вики беше пила малко като добавка в началото, когато не бях сигурна дали ми стига кърмата и знаех, че го пие. Ако имаш възможност да направиш запаси, може би ще е добра идея.... Дано да нямате проблеми, някои бебенца отказват млякото, отказват и шишето.... с Вики не съм имала такива проблеми.
Виж целия пост
# 4
ами тои е пил адаптирано и от шише само първите два дена след раждането. От тогава само се кърмим и не знам сега как ще реагира на това, 4е хапването идва от друго място. Дано и аз като теб да успея после да възобновя кърменето. Благодаря ти за отговорите
Виж целия пост
# 5
 ConfusedАз докато кърмех също пих АБ но ми казаха че е безвреден и не съм спирала...
Виж целия пост
# 6
Аз също не съм спирала кърменето при употреба на антибиотик - това се налага само в много сложни случаи,когато само определен несъвместим с кърменето антибиотик е единственото лечение.В огромната част от случаите обаче има алтернативен антибиотик,съвместим с кърменето!Пеницилиновите и тези от групата на цефалексина са безопасни за употреба от кърмачки - те са и първи избор при бебета,ако се наложи по някаква причина да ги пият.Така че моят съвет е отново да се консултираш с лекаря,като твърдо обясниш,че не желаеш да спираш кърменето и настояваш да ти изпише средство,което може да се приема по време на кърмене.Ако ти каже,че такова няма,проведи собствено проучване по въпроса дали това,което ти предписва,е единствения вариант,а също така дали в действителност този антибиотик е противопоказан по време на кърмене - много често лекарите разчитат само на листовката на препарата,където стандартно пише да не се употребява при бременни и кърмачки.Има сайтове,в които можеш да провериш почти всяко лекарство дали е подходящо конкретно при кърмачки и съответно да можеш да направиш собствената си информирана преценка.
Виж целия пост
# 7
Варианта прекъсване на кърменето изцяло и даване на адаптирано има един голям риск - бебето да откаже млякото И/ИЛИ бебето да откаже шишето. Ако не сте правили опити за хранене с чашка или лъжичка, направете ги предварително, за да може бебо да се понаучи, така като видойде времето за хранене няма да се изнервяте взаимно.

Но това, което пиша е в случай, че лекарятти е категоричен, че това е единствената възможност. Аз лично силно се надявам, да не е, тъй като има много антибиотици на пазара, които са напълно съвместими с кърменето. Проучи въпроса отново, както не е посъветвала и Хедра, ако се наложи потърси мнението и на втори лекар или фармацевт.
Виж целия пост
# 8
Благодаря ви, моми4ета. Утре ще отида и при още един лекар да видя тои какво ще ми каже дали все пак няма алтернативни антибиотици, годни за кърмещи маики, които да ми свършат работа или поне да ми каже до каква степен е опасно, ако не запо4на веднага ле4ението. 4е детенцето в момента е в на4ален етап на захранване и ако сега изведнъж мина и на адаптирано мляко в шише съвсем ще го шашна горкото. Ина4е говорих ве4е с аптекарката, при която ходя редовно и според нея на доста от медикаментите пише, 4е са негодни за кърма4ки само за да се предпазят да не ги осъдят, ако стане нещо, един вид се презастраховат. Но пък и трябва да си премеря риска и ще потърся за допълнителна информация в интернет. Докато се изяснят нещата ще си освободя едното 4екмедже във фризера и запо4вам да го пълня с млекце.
Виж целия пост
# 9
можеш да провериш лекарството тук:
http://www.safefetus.com/index.htm

имаше още няколко сайта, но не мога да ги открия, другите мами могат да ти пуснат адресите
Виж целия пост
# 10
sladka hapka, благодаря ти
Виж целия пост
# 11
Ето още един сайт за проверка на лекарства,който е специално за кърмачки (този,който Сладка хапка даде,е повече за бременни,а все пак понякога има различия,колкото и да е странно - та не пречи на две места да се консултираш Wink)
http://www.e-lactancia.org/asp/consulta_producto2.asp
Виж целия пост
# 12
И още един Simple Smile
http://www.perinatology.com/exposures/druglist.htm
Виж целия пост
# 13
Здравейте мами  Grinning
Само искам да кажа, че и на мен много ми помогнахте с информацията, че не всички антибиотици са вредни за бебчето - тъй като май, ще се наложи да пия антибиотик, а хич не ми се искаше да спирам кърменето както ме съветваше лекаря  #2gunfire Антибиотиците от рода на пеницилините не са много вредни и ще взема да пия такъв (Ospamox) например. Благодаря на всички за полезните сайтове  Mr. Green
Виж целия пост
# 14
Антибиотиците от рода на пеницилините не са много вредни и ще взема да пия такъв (Ospamox) например. Благодаря на всички за полезните сайтове  Mr. Green

...Тъкмо тази сутрин изпих последното хапче от антибиотика .... Аз също не съм спирала да кърмя.... то и бебчо след това се зарази, но ....
...Лекарката ми каза да пия Ospamox , но друга лекарка ми каза че Duomox  е по- ефикасен (въпреки , че и двата са просто амоксицилин) , но все таки  аз пих от втория....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия