Секциото повишава риска от астма и алергии при бебето

  • 5 537
  • 113
Раждането с цезарово сечение увеличава риска от астма при децата

Бебетата, родени с цезарово сечение, са с по-голям риск от развитие на астма в сравнение с другите новородени, сочат резултатите от норвежко изследване, цитирани от Ройтерс.

Екип под ръководството на д-р Мете Толанес от университета на Берген е изследвал методите на раждане при над 1.7 милиона раждания, вписани в медицинските регистри в Норвегия между 1967 г. и 1998 г.

Изследователите използвали данни от регистрите, за да определят броя на децата, които по-късно са развили астма.

Оказало се, че между 1967 г. и 1998 г. рискът от астма бил с около 50% по-голям сред децата, родени с цезарово сечение, в сравнение с онези, появили се на бял свят чрез спонтанно или вагинално раждане.

От 1988 г. до 1998 г. се появили неочаквани разлики между спешните и планираните раждания с цезарово сечение.

В сравнение със спонтанните вагинални раждания през този период спешното секцио е довело до увеличаване на риска от астма с 59%, докато при планираните раждания с цезарово сечение този риск нараснал с 42%.

Общо погледнато, тези данни потвърждават връзката между раждането с цезарово сечение и по-късната поява на астма, заявиха изследователите. Все пак причините за тази връзка остава да бъдат изяснени. БТА
http://health.actualno.com/news_169649.html

Само да добавя, че има и други изследвания, доказващи тази връзка. Бебетата, родени със секцио имали по-слаба имунна система, което обяснявало защо те са по-склонни да развият астма и  алергии по-късно през живота им. Смята се че вагиналното раждане излага бебето на важна бактерия, която му помага да укрепи имунната си система. Ще дам само няколко линка на английски за тези, които се интересуват повече, а тези на които не им е достатъчно, достатъчно е да изпишат в Гугъл "c-section asthma" и ще намерят повече материал. Само да ви спомена че не бива да разчитате на гинеколога ви да се съгласи с това. Едно че не се знае дали е чел новостите, и второ (и най-важното), по-удобно му е да си планира предварително кога ще оперира пациентката си, отколкото да рискува да го будят по нощите, да изражда с часове и то за същите пари Mr. Green И не ми казвайте как роденото ви вагинално дете имало астма, пък роденото със секцио дете на съседката нямало Mr. Green Тези научни изследвания са правени въз основата на данните за милиони деца, така че имат по-голяма представителност от вашия опит. За протокола - преди 9 месеца родих принудително със секцио, след като екипът направи всичко възможно за да го избегнем Sad

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20080522/cse … ons_asthma_080522
http://www.medicalnewstoday.com/articles/108427.php
http://www.webmd.com/baby/news/20080521/c-section-tied-to-childhood-asthma
http://www.congoo.com/news/2008June19/Babies-born-section-percent-increased
Виж целия пост
# 1
За мен това някакси не се връзва, но знае ли чавек. Да не забравяме, че на запад секцио по желание няма ( или поне майките пишещи тук това твърдят).
Виж целия пост
# 2
Като неможе да излезе по нормален път какво да правим?Незнам дали е вярно,но моето дете не боледува често и няма  такива заболявания.Не е много приятно да се чете това
Виж целия пост
# 3
Аз не вярвам в това Naughty
Виж целия пост
# 4
Ами след като прочетох се радвам  че родих вагинално.
Виж целия пост
# 5
Родих със секцио, дъщеря ми не е боледувала досега и само веднъж е вдигала температура. Да се надяваме, че и занапред ще е така.
А това, което си дала, не го вярвам, не само понеже така ме устройва. Naughty
Виж целия пост
# 6
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.
Виж целия пост
# 7
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.
        Peace   оляха се вече ...  с тия глупости  ooooh!  то не остана нищо полезно
Виж целия пост
# 8
Наистина ли?  Rolling Eyes Събирам информация, да си знам за един ден, но така се обърквам от всичко написано..
Виж целия пост
# 9
Не мисля, че е вярно.Аз съм родена нормално, но за сметка на това като малка имах и астма, и алергии и сума време не можех да се оправя
Виж целия пост
# 10
Не вярвам, за мен това са поредните глупости  ooooh! Със секцио раждах, детето ми няма никакви алергии, въпреки че таткото е с доста и имаше риск от унаследяване.
Виж целия пост
# 11
Знаех си че много които са раждали секцио ще кажат че не е вярно, защото не им изнася. Под предлог че не отговаря на наблюденията им върху 2-3 деца Laughing Първо, това е просто един фактор, който допринася. Има и други фактори, като наследственост например. Според едно от цитираните от мен изследвания повишава риска с 50 процента, е да, ама остават още 50. Второ, астмата и алергиите се развиват и в зряла възраст, така че ако имате наблюдения върху едно малко дете, просто не можете да кажете какво ще стане по-натам. И трето - "съмнителни изследвания". Не мисля че източник като WEBMD ще отразява съмнителни изследвания. И не става въпрос за едно изследване. И на мен между другото не ми изнася, но това не значи че ще си крия главата под пясъка. Не знам, ама това което се прави в България в това отношение - масово да се прави секцио просто заради удобството на майката и/или на лекаря, за мен е пълно безумие. И е за сметка на децата.
Виж целия пост
# 12
Не вярвам, не защото не ми изнася, а защото детето ми друго показва! Да ми е жив и здрав!
Всяко нещо си има плюсове и минуси. Ако бях родила по естествен начин, лично моето дете щеше да пострада доста повече.
Виж целия пост
# 13
Прочетох ти линковете, но във всички пише че това са предположения и теории, които не са напълно доказани все още. Освен това нещо не си разбрала, учените предполагат че децата родени със секцио имат по-слаба имунна система. Изследванията са правени само на деца, които имат астма в семейството с цел да се проследи дали ще я развият по-късно и се оказва че повечето деца развили астма са родени с цезарово сечение. Което показва че цезаровото сечение няма никаква пряка връзка с астмата, а просто според това изследване децата родени със секцио има по-голяма вероятност да развият наследствени болести от останалите деца. Като да подчертая отново това са само предположения.
Виж целия пост
# 14
Като неможе да излезе по нормален път какво да правим?Незнам дали е вярно,но моето дете не боледува често и няма  такива заболявания.Не е много приятно да се чете това

И моето не можеше да излезе нормално, ами в някои случаи (ама редки) няма как. Това което аз правя за да предотвратя астма и алергии е по-дълго кърмене и си заведох бебето на хомеопат превантивно, преди да са се появили още симптоми.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия