Частен съдебен изпълнител и чл.528 от ГПК (доброволно предаване на дете)

  • 9 100
  • 28
Умишлено не пускам темата  в Родители отглеждащи сами децата си, защото мисля че темата е по-глобална.
Искам мнението на запознати с дейността и правомощията на , тази за мен нова структура Частен съдебен изпълнител. И съответно коментари на текста в чл. 528 от ГПК, за т.нар. доброволно предаване на дете.
Нашият конкретен случай е следният:
Сестра ми след постановено от съда решение, да дава детето на биологичния баща се сблъска със следната ситуация. БНД идва пиян и надрусан, не може да се държи на крака , но шофира, тя отказва да му даде детето и седмица по-късно получава покана от Частен съдебен изпълнител. В тази покана, уж благовидна на пръв поглед прочита, че е осъдена да предава детето, или на бащата доброволно, или ЧСИ може да го изведе от дома му , дори и без присъствието на другия родител. Ако майката не предаде детето , е задължена да заплати  400лв. глоба на ЧСИ. В прословутия чл.528 от ГПК е упоменато, че Соц. служби по закрила на детето съдействат на ЧСИ , да обяснят на майката , а ако се наложи и на детето , предимствата на доброволното предаване и санкциите , които следват ако то не се изпълнява.
Имам следните въпроси, що за институция е този ЧСИ, и що за правомощия са му дадени, след като , полиция, кмет и Социални служби съдействат едностранно на него и не мислите ли че текста от ГПК е дискриминативен???
Всички знаем колко трудно се отглежда едно дете и каква отговорност носи родителят , който го отглежда, за да може законодателят с лека ръка да предостави възможността , то да бъде отнето и предоставено на безотговорния, напуснал дома си и не полагащ никакви грижи, отделно застрашаващ живота и здравето на малкото създание, човек.
Виж целия пост
# 1
Явно няма други пострадавши във форума, то дано и не се случва, никому.
За протокола , нашата битка продължава. За момента , само полицията отреагира, след като детето беше взето най-безцеремонно , болно и отведено на море, с амбулаторен лист и предписан домашен режим на лечение и беше върнато с  няколко часа закъснение след изрично упоменатия час за връщане в решението.
Искрено се надявам да не се  стигне до отвличане и извеждане зад граница, пред очите и със бездействието на институциите. Като в същото това време се оказва абсолютно узаконен емоционален и финансов рекет на майката, от страна  на ЧСИ и  БНД.
 Преди около 6 год. с приятелки си говорехме, че се нароиха много  възможни мъже, които имат деца от няколко жени, кога с брак , кога без и рано или късно ще се намери, начин в закона да отнемат родителски права или да притискат майката по-грозен начин. И ето го факт, новия ГПК , просто им отвърза ръцете... чувствам се като в ислямска държава, от което.
Виж целия пост
# 2
Искрено съчувствам на семейството ти...а че има неуредици в закона е факт. Не познавам лично други потърпевши в подобна ситуация, но съм сигурна, че това е един от големите страхове на всяка майка разделила се с бащата на децата си Rolling Eyes
Виж целия пост
# 3
Не съм специалист по семейно право, затова не мога да съм ти много от полза. Ето тук можеш да прочетеш какво е това частен съдебен изпълнител.http://www.bcpea.org/bg/quest.htm
По принцип трябва да знаеш, че неговите действия могат да се обжалват- посъветвай се с адвокат. Разбирам, че майката има задължение да предава детето в определените дни и часове и именно това е основанието бащата да е потърсил услугите на ЧСИ, но все пак предполагам, че здравословното състояние на детето е от някакво значение в случая.
Дано за в бъдеще да не стигате до подобна ситуация.
Виж целия пост
# 4
Искам мнението на запознати с дейността и правомощията на , тази за мен нова структура Частен съдебен изпълнител. И съответно коментари на текста в чл. 528 от ГПК, за т.нар. доброволно предаване на дете.
Ще се опитам да дам професионално мнение по зададените  и незададени въпроси:
1. ЧСИ е физическо лице, придобило статут на такъв чрез конкурс и имащо правата да привежда в изпълнение съдебните решения на българските съдилища, подлежащи на изпълнение
2. Досегашния ГПК не осигуряваше (макар да ги имаше записани) варианти за свиждане на другия с непълнолетно дете
3. В новия са се опитали да отстранят този пропуск - според мен, неуспешно.
Сега незададените:
1. Има начини за "прескачане" на текста  при случаи като този на сестра Ви
2. Не, категорично не бива детето да се дава на такъв, а в случая именно на този баща, нищо, че му е биологичен родител...
3. Ако споделите (на лични ) кой е ЧСИ, който преследва племенничето Ви, може да опитам да помогна... (Доколкото става дума за софийски ЧСИ)

Сега към всички майки в това положение: Не сте длъжни да давате децата си, но го правете умно! Буквалното прилагане на закона от ЧСИ може да ви донесе проблеми. Но и те са хора... А и всеки закон си има вратички...
Не си давайте децата, ако сте сигурни, че таткото има проблеми...
Ако не сте, обаче, не забравяйте, че дечицата обичат "тати".
Виж целия пост
# 5
Много благодаря за съпричастието Креми и lilfi
Az i ti пиша ти  на лични. Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 6
pitia,
имам абсолютно същия проблем с бившия. Даже в момента държа поканата за доброволно изпълнение от ЧСИ. Най -тъпото в случая е, че никога не съм създавала пречки на бившия да вижда малката. Но той си е такъв - от години както сме разведени пише разни писма, нотариални покани, а сега ... и ЧСИ!!!! Как не го е срам този човек, незнам...Ако наистина имаше такъв проблем - да не вижда детето - социалните в района щяха да са в течение, но... бившия е цар да си измисля истории...Честон казано, даже си мисля, че го прави за да ме стряска и тормози. Thinking
Кажи ми моля, как се развиха нещата при вас.
А знаеш ли защо никой не пише - има не малко такива случай, но хората много са напатени и страдат...
Виж целия пост
# 7
Niniel човек , като е решил да е гаден си е гаден до край. Не мога да ги коментирам вече тези неща, щото няма смисъл. Въпросът е как да отреагираш в конкретна ситуация. При моя "зетко" нещата винаги са били на контра, сестра ми когато му даваше доброволно детето , той не го искаше. Сега е с ясното съзнание, че пил и "тупал бело" какъвто е жаргона за кокаина, го прави опасен и за него самия  и за околните, за детето няма какво да коментираме. Единствено и само да тормози околните ги прави тези изцепки. Непрестанно викаме полиция ,те си ни знаят и така си живееме весело и интелектуално, да кажеш че сме някакви долнопробни отрепки  Laughing Laughing Laughing, да идват да ни разтървават , то на моменти е комично като в латино сериал.... Embarassed Embarassed Embarassed
Детенце е обучено , като спешен отряд , да звъни на когото трябва , да пита в кой хотел са отседнали, да знае какво да направи , ако спрат някъде и той заспи и ей такива неща, но просто е невъзможно на момента да не се изпълнява разпореждането на ЧСИ , защото 400 кинта за всяко просрочие, не са малко пари. Трупаме разпореждания от полицията, соц. служби не се ангажират, защото нямали причина да се съмняват в добросъвестността на ЧСИ. На всички е ясно , че той плаща на ЧСИ , а и при провинение на сестра ми онзи пак печели пари. И така , някакъв параграф 22 е цялата работа. Още не сме го измислили както трябва, защото детето си го иска и е много деликатно , не знам дали игра на варианта отнемане на родителски права е най-доброто в случая. Първо защото в Б-я , това е много сложно, второ защото доказването на това , че бащата е наркоман е много трудно, трето защото има не един и два прецедента в Съда , когато баща с пари и власт, отнема родителските права на майката визирам Христо Сираков Ирен Онтева , и 1-2 случая от по-близкото ни обкръжение.
И в един момент се оказва ,че избираш по-малката злина.
Виж целия пост
# 8
Аз също имам проблема на Niniel и Pitia. Аз също никога не съм създавала пречки на бившия да вижда малката. Това не му пречи обаче години наред да ме разкарва по институции да пиша обяснения на безумните му жалби и да се разправям с разни кухи каки- социални работнички, които абсолютно безсрамно се опитват да ме убедят, че е по-добре дъщеря ми да има баща- извратеняк, отколкото- никакъв.
Абсолютно всяка година по няколко пъти ми праща ЧСИ(, доколкото знам и плаща за да си върши работата и тя не пести сили да ме терори...разликата с държавния СИ е, че държавата им плаща да си вършат работата....).Изобщо в тази страна самотна майка е мнооого мръсна дума и вместо да се насърчават самотните майки за това че имат куража да си отглеждат сами децата си и не ги захвърлят из разни "социални" институции, където всички знаем какво се случва с децата...., ами се опитват и да ни стъжнят още повече живота...
Няма повече да се ядосвам! На pitia искам да кажа, че когато прецени може да откаже да даде детето си. Разбира се санкцията е глоба, мен също са ме глобявали няколко пъти, НО! 1.не си длъжна да платиш глобата веднага;2. тази глоба може да се обжалва, не съм много сигурна, но май в 7 дневен срок; 3. Не знам за теб, но аз съм преценила, че физическото и психично здраве на детето ми ми е много по-скъпо от 200, 400 или 1000 лева.Щом тъпата ни система не е в състояние да се справи с ПРОБЛЕМА БЕЗОТГОВОРЕН БАЩА, скрит зад благовидното оправдание, че детето има нужда да общува с баща си за да стане пълноценен човек, не ми остава нищо друго освен да се доверя на собствената си интуиция и да предпазвам доколкото мога детето си... Мога да кажа, че когато преценя ще продължавам да отказвам изпълнението на съдебното решение и ще си нося последствията.Дъщеря ми беше на 2 годинки когато се разведохме.Сега е на 6 г.Смятам да продължавам така докато стане достатъчно голяма да взема самостоятелно решения. И не искам един ден да ме обвини, че съм оставила баща и да си прави каквото си иска с нея само защото ме е било страх от ЧСИ.... Всеки решава за себе си.........
Виж целия пост
# 9
.........
pitia, zaraza,
прочетох внимателно отговорите  и на двете ви...Мъчно ми е, че това е възможно и се случва на децата. Аз Ви разбирам, защото изживявам същото - може детайлите да са различни, но казусите са много сходни.
pitia, много е неприятно, че таткото освен пияница и е наркоман....поне това в нашия случай го няма.
Но при нас таткото разполага със средства  - пари - и време , и според мен честно казано въпрос на месеци или година е да заведе дело за  родителските права....той затова пише насам и натам - да оставя документи Sad аз също много се измъчвам относно детето ми - кое е най-доброто за него, как най-малко да бъде травмирано...защото е много страшно, знаете ли как бързо порасна това дете, слушайки неща, които нетрябва да слуша, виждайки грозни сцени и т.н.Дали ако живеехме другаде, при друга съдебна и социална система  - дали това щеше да се случи?!
Виж целия пост
# 10
Като човек, който се занимава с подобни проблеми или, който всъщност не иска да се занимава с подобни проблеми, искам да Ви кажа, че частните съдебни изпълнители гледат да не се занимават с тази дейност. Дори само поради една причина - режимът на деца обикновено е в събота и неделя. Естествено е всеки да иска тогава да си почива. В другите държави с тази дейност се занимават само социалните работници и трябва и тук да стане така. Средството за принуда е глобата, от която никой няма полза. Иначе давам една безплатна идея за създаване на сайт за татковците и мъжете, който да помага за преодоляване на всички простотии, гадости и изнудвания от един куп представителки на женския пол в днешно време.
Виж целия пост
# 11
Здравейте, и аз имам същия проблем, само дето не съм си получила още доброволната покана...има ли някакъв начин...да не я получавам...и какви са последствията, ако не я получа тази покана....какво ще стане ...ако чси не може да ме намери за да ми връчи покана. Може ли някой да ми каже... Благодаря ви...
Виж целия пост
# 12
Здравейте, и аз имам същия проблем....но още не съм си получила доброволната покана, може ли някой да ми каже какви са последствията, ако не си получа доброволната покана и чси не може да ми я връчи... какво става по нататък и какви са последствията... ох страшно е че, няма кой да ни защити ....
Виж целия пост
# 13
djena76 пиши на zaraza на лични , явно тя от нас всички ни е навлязла по-навътре в проблрема и сигурно знае повече "хватки " за измъкване от ситуацията.
При нас нещата позатихнаха , защото човекът е ленив и не може да си нарушава спокойствието в живота , сега сестра ми дори насилствено  Laughing Laughing Laughingго кара да спазва графика за свиждания и да взима детето за ваканциите , просто е кампанийна ситуацията.
Дано ти издържи психиката  Peace Peace
Желая ти успех  Peace Peace Peace
Виж целия пост
# 14
ох дано си права и найстина да е кампанийна ситуация, и дано да събера сили  да се справя с цялата тази ситуация. Просто не мога да разбера хора живота е толкова кратък, а ние го съкращаваме със всички възможни начини....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия