15 дни допълнителен платен отпуск при раждане на дете за бащата

  • 28 529
  • 65
Здравейте!До 10 дни ще стана татко за втори път.Чух , че на татковците се полага допълнително 15 дни платен отпуск.Вярно ли е и дали вече е влязло в сила.Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравейте!До 10 дни ще стана татко за втори път.Чух , че на татковците се полага допълнително 15 дни платен отпуск.Вярно ли е и дали вече е влязло в сила.Благодаря!

Вярно е, но още не е влязло в сила. На проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда му предстои да мине през Народно събрание, след което да бъде обнародван в Държавен вестник и тогава ще влезе в сила. Там са тези промени, според които бащата може да ползва платен отпуск при раждане на дете, който започва да тече от изписване на детето от болничното заведение.
Виж целия пост
# 2
Благодаря!
Виж целия пост
# 3
С оглед необходимите средства за изплащане на обезщетенията, да бъдат предвидени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 г., текстовете, свързани с правото на ползване на този отпуск /чл. 163, ал. 7 КТ/, ще влязат в сила от 1 януари 2009 г.
Виж целия пост
# 4
Може ли някой да ми каже  - на таткото полага ли се някакъв отпуск от 2-3 дни ,когато им се роди дете?
Прегледах чл.157 от КТ ,но такова нещо не намерих и все пак може да има вратичка.
Ако мястото нс темата не е тук,моля модераторите да я преместят!
Виж целия пост
# 5
А бе имаше нещо и то май до две седмици, или нещо такова.
Виж целия пост
# 6
15 дена е проект-закона ,който ще се гласува сега след ваканцията,че преди нея не успяха - бяха заети с източване на еврофондовете.
Искам да знам по сегашния КТ полага ли се подобна отпуска?Наши познати ни казаха ,че се подава молба до работодателя и към нея прилагаш акта за раждане на детето.
Виж целия пост
# 7
Сега в Кодекса на труда няма такъв вид отпуск. То ако имаше, нямаше да се приема подобно изменение  Wink
Въпросните 15 дни ще влязат в сила от 01.01.2009 г.
Виж целия пост
# 8
това за 15дни е наистина добра идея, ако татковците действително помагат на майките, а не просто използват въпросните дни, за да почиват и лентяйства у дома.
Виж целия пост
# 9
Чакайте малко, аз знам, че в чужбина има бащинство, което е около 1-2 месеца, ако не ме лъже паметта. Все мислех, че и в България го има това нещо, а пък то тепърва щяли да го вкарват Shocked
Виж целия пост
# 10
Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда


15 октомври 2008 г.



Народното събрание прие на заседанието си на 15 октомври 2008 г. промени в Кодекса на труда, предложени от Министерския съвет. Те предвиждат бащите да имат право на 15 дни платен отпуск след раждането на дете.
НАИСТИНА ДОБРА НОВИНА!!!  Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 11
В краен случай има лекари, болнични...абе българина все ще се оправи. Laughing
Виж целия пост
# 12
Може да си ползва платения отпуск, в краен случай - неплатения.
Аз предлагам следният вариант.
Ползване на отпуск съгласно чл.167а от КТ.
В случаят, и бащата може да ползва този вид отпуск.
Да уточня, това е отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, който се зачита за трудов стаж, но е неплатен.
Ако основанието на молбата за ползване на отпуск е с това
основание, то работодателя (по силата на закона) следва да
разреши ползването, като няма право да откаже ползването.
Това е единственият вид отпуск, който не зависи от преценката
на работодателя.
Размера на отпуска е до 6 месеца. Няма пречка да се ползва само един месец. Или пък само 15 дни.
Ако имате въпроси относно КТ, питайте!
Виж целия пост
# 13
за сега няма  нишо такова,но никога не се знае!
все пак:     наи доброто предстпо!
Виж целия пост
# 14
Днес в "Часът на мама" дочух, че казаха, че вече е официално прието решението за 15-дневния отпуск на татковците при раждане на дете. Някой знае ли в кой закон е записано това, къде е обнародвано и т.н.?
Предполагам, този отпуск е като допълнителен, освен полагащите се 20 дни годишен отпуск?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия