Актуално за раждането във "Вита"

  • 2 023
  • 9
Наскоро родих второто си дете във "Вита" при д-р Кълвачева. Мнението ми за д-р Кълвачева е най-добро, а за клиниката мога да цитирам нещо, което прочетох преди да родя, тук, във форума: " "Вита" е  хубаво място, но не забравяйте, че сме в България".
Първо хубавото: Д-р Кълвачева, освен несъмнено добър специалист, е много чаровен и етичен човек. Акушерките Мими и Галя ме оставиха с най-добри впечатления. Другите акушерки / с изключение на една/ също се държаха добре. Стаите са чисти. Раждането ми мина много добре, а без д-р Кълвачева и нейните препоръки за секцио сигурно нещата щяха да бъдат много зле.
А сега и не дотам хубавото: Има една върлинеста, суха, с черна къса коса, около петдесетгодишна акушерка с доста манипулативен маниер, нещо, което усетих на няколко пъти. Ето най-фрапиращия пример: След като при уговорката ни за раждане д-р Кълвачева ми каза, че за секцио се стои пет дни и пет нощи, въпросната акушерка дойде и ми каза "Утре /т.е. на четвъртия ден/ ви изписваме". Аз вече бях казала на близките си за по-следващия ден и много се учудих. На въпроса ми защо,тя взе много убедително да брои дните и да ми разправя, че за първи ден се брои денят на самото секцио, а за пети - денят на изписването. Изненадах се, но не ми беше до разправии. Помислих си, че нещо не съм разбрала. Също каза да внесем в касата 1700 лева. После дойде д-р Кълвачева и каза, че в клиниката просто няма места и че ще ме изпишат един ден по-рано, защото съм добре и няма смисъл да заемам легло. Каза също, че за по-ранното изписване сумата се намалява със сто лева, колкото е един леглоден. Ако не беше тя, така и нямаше да разбера, че трябва да ми върнат 100 лева и че всъщност наистина ме изписват по-рано, както си и мислех. Заради това, че никой не ме предупреди, свекър ми, на когото е кръстено бебето, не можа да дойде на изписването.
Друго нещо - приятелка ми беше казала, че при секцио първия ден не ядеш нищо, после си на по-специален режим и на по-следващия ден ядеш всичко от менюто на "О, Шипка". Мен докрая ме държаха на ограниченото  и крайно мъчително за мен меню за секцио, в което има само месища и въглехидрати. Д-р Кълвачева се учуди, че не са ми предложили цялото меню.
Нали се сещате, че не ми е за сто лева и пет салати, просто смятам, че балканджийските маниери не подхождят на място, където за раждане вземат 2100 лева / 1700 от теб за секцио и 400 - от Здравната каса/. Явно наистина, фактът, че сме в България изобщо не е за пренебрегване...
Все пак, най-важен е финалът. Ако има трети път, пак бих отишла при д-р Кълвачева, но едва ли ще има. Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Мда... Аз родих преди малко повече от година, и съм страшно доволна от всичко и от всички, начело с др. Кълвачева, но единственото което ме нервираше на няколко пъти беше една от акушерките, предполагам същата. Например на втория или третия ден дойде при мен и ми каза, че мъжа ми до 16 часа на същия ден трябва да внесе 1400 лв. (тогава толкова беше секциото) и не може да се отлага плащането за следващия ден. Можеше да се сети ден по рано и да ме предупреди, за да не му се налага на мъжа ми да тича в последния момент по банките да тегли пари. Говорих с Кълвачева и се оказа, че не е толкова фатално ако се платят парите и на другия ден. По принцип смятам, че би трябвало да се заплаща при изписване, или ако не, то поне да е упоменато някъде на кой ден се искат парите, за да не се получава излишен стрес в тази и без това напрегната ситуация, може би това си е грешка в политиката на болницата, не знам.
Също тя доста ме пообърка когато веднага след секциото я питах мога ли да пия вода, не ми даде ясен отговор и аз не посмях да се наливам неограничено с вода, в последствие до изписването имах страшен главобол, може би и благодарение на липсата на течности в самото начало.
Бях и задала и въпрос за раната на втория ден, понеже ме болеше по много странен начин, тя ми се сопна и ми каза, че ако задам такъв въпрос на Кълвачева тя щяла да ми се скара, че питам такива глупости. Е, питах я, и тя ми обясни съвсем човешки, погледна раната и ме успокои.
Преди самото секцио когато все още се надявахме на някакви контракции за да тръгне нормално раждане, само се чудеше как да накара мъжа ми да отиде някъде на разходка, не знам защо беше решила, че така по бързо ставали нещата, е тогава ми идваше да я халосам с нещо, нали заради това съм в тази болница, за да е до мен мъжът ми. След секциото също доста бързо ги подгони майка ми и съпругът да си ходели, добре че много не и обърнахме внимание тогава.
Не знам старша акушерка ли се води там, или само се изживява като такава, но наистина ми идваше в повече на моменти.

Отделно от това можеше и педиатрите да наминават по често по стаите да казват как са бебетата, не знам само в моя случай ли беше така или по принцип, но при мен мина педиатър 2-3 пъти за цялото време, това не значи че не са наглеждали децата по няколко пъти на ден, и че не бих могла да ги извикам да поговорим, но ми се искаше да знам, че ако имам въпроси, всеки ден ще мине педиатър на който мога да ги задам. Добре че акушерките винаги бяха много отзивчиви и ми отговаряха доколкото могат.
Като цяло всички от персонала бяха много мили, с изключение на горе споменатата акушерка, която също не е била груба, но можеше да бъде далеч по-съобразителна.

В крайна сметка, всичко друго беше наред, спомням си 5-те дена там с добро чувство, беше ми спокойно, чисто и уютно, близките ми бяха до мен и бих повторила пак там при второ, най-вече благодарение на др. Кълвачева.
Виж целия пост
# 2

Отделно от това можеше и педиатрите да наминават по често по стаите да казват как са бебетата, не знам само в моя случай ли беше така или по принцип, но при мен мина педиатър 2-3 пъти за цялото време, това не значи че не са наглеждали децата по няколко пъти на ден, и че не бих могла да ги извикам да поговорим, но ми се искаше да знам, че ако имам въпроси, всеки ден ще мине педиатър на който мога да ги задам.
При мен също беше така, а аз имах спешна нужда да се консултирам с неонатолог, но те минават веднъж на ден и то във време, когато им е удобно. В никакъв случай не твърдя, че не са добри, но смятам, че връзката им с майките трябва да е по-тясна. Например: детето ми е на фототерапия, а аз се чувствам добре, мога да се движа, имам кърма и искам да го накърмя, не да му бутат адаптирано мляко без нужда. В момента лампата му е изключена и само трябва да бъде изведено от кувьоза за фототерапия и накърмено. Пък после, ако ще има още фототерапия, да го върнат. Настоявам, но ми казват, че неонатоложката трябва изрично да се изкаже, че фототерапията е приключена, и да разреши. А кога ще намине, не е ясно. Така изпускам цял един ден кърмене. Към днешна дата се чудя как не се сетих да ги помоля да й звъннат по телефона или да ми стерелизират помпата и да го нахранят с изцедена кърма.
Виж целия пост
# 3
Мда... Аз родих преди малко повече от година, и съм страшно доволна от всичко и от всички, начело с др. Кълвачева, но единственото което ме нервираше на няколко пъти беше една от акушерките, предполагам същата. Например на втория или третия ден дойде при мен и ми каза, че мъжа ми до 16 часа на същия ден трябва да внесе 1400 лв. (тогава толкова беше секциото) и не може да се отлага плащането за следващия ден. Можеше да се сети ден по рано и да ме предупреди, за да не му се налага на мъжа ми да тича в последния момент по банките да тегли пари. Говорих с Кълвачева и се оказа, че не е толкова фатално ако се платят парите и на другия ден. По принцип смятам, че би трябвало да се заплаща при изписване, или ако не, то поне да е упоменато някъде на кой ден се искат парите, за да не се получава излишен стрес в тази и без това напрегната ситуация, може би това си е грешка в политиката на болницата, не знам.
Също тя доста ме пообърка когато веднага след секциото я питах мога ли да пия вода, не ми даде ясен отговор и аз не посмях да се наливам неограничено с вода, в последствие до изписването имах страшен главобол, може би и благодарение на липсата на течности в самото начало.
Бях и задала и въпрос за раната на втория ден, понеже ме болеше по много странен начин, тя ми се сопна и ми каза, че ако задам такъв въпрос на Кълвачева тя щяла да ми се скара, че питам такива глупости. Е, питах я, и тя ми обясни съвсем човешки, погледна раната и ме успокои.
Преди самото секцио когато все още се надявахме на някакви контракции за да тръгне нормално раждане, само се чудеше как да накара мъжа ми да отиде някъде на разходка, не знам защо беше решила, че така по бързо ставали нещата, е тогава ми идваше да я халосам с нещо, нали заради това съм в тази болница, за да е до мен мъжът ми. След секциото също доста бързо ги подгони майка ми и съпругът да си ходели, добре че много не и обърнахме внимание тогава.
Не знам старша акушерка ли се води там, или само се изживява като такава, но наистина ми идваше в повече на моменти.

Отделно от това можеше и педиатрите да наминават по често по стаите да казват как са бебетата, не знам само в моя случай ли беше така или по принцип, но при мен мина педиатър 2-3 пъти за цялото време, това не значи че не са наглеждали децата по няколко пъти на ден, и че не бих могла да ги извикам да поговорим, но ми се искаше да знам, че ако имам въпроси, всеки ден ще мине педиатър на който мога да ги задам. Добре че акушерките винаги бяха много отзивчиви и ми отговаряха доколкото могат.
Като цяло всички от персонала бяха много мили, с изключение на горе споменатата акушерка, която също не е била груба, но можеше да бъде далеч по-съобразителна.

В крайна сметка, всичко друго беше наред, спомням си 5-те дена там с добро чувство, беше ми спокойно, чисто и уютно, близките ми бяха до мен и бих повторила пак там при второ, най-вече благодарение на др. Кълвачева.
Аз съм изключително доволна от раждането си във Вита, благодарна съм на д-р Кълвачева, акушерките Галя и Мими се държаха прекрасно и бяха много мили, единствено съм недоволна от отношението на въпросната около 50-55 годишна акушерка Надя, беже ужасно груба и при мен се случи същото като pepetia и се наложи заради нея мъжа ми да си отмени служебните ангажименти, за да дойде да внесе сумата, освен това както е писала pepetia при приемането се опита да разкара мъжа ми точно когато имах най-голяма нужда от него, но благодарение намесата на Кълвачева и другата акушерка Мими мъжа ми беше до мен през цялото време преди и след раждането и беше успял да види бебка веднага след раждането.Както и да е, не успя да помрачи еуфорията  ни от раждането на прекрасната ни бебка, освен това спрях изобщо да и обръщам внимание.На мен акушерките много ми помогнаха за кърменето и още в началото изцеждах коластра за последното хранене в 22ч, през останалото време кърмех бебка
Всичко останало беше на ниво и съм доволна.Кълвачева е прекрасен човек и страхотен професионалист и ако ни е отредено да имаме второ дете-отново бих и се доверила
Виж целия пост
# 4
Явно наистина става дума за една и съща акушерка, макар че аз лично не й знам името. Мен също дойде да ме форсира да внесем сумата на третия ден, а и правеше разни неуместни коментари пред мъжа ми затова жените колко били смели, а мъжете колко ги било шубе и понеже той не пожела да коментира това твърдение, тя го подкачи: "Така е, нали?".
Виж целия пост
# 5
Тази Надя е бивш служител на ШЕЙНОВО! И мен така ме форсираше и супер ме дрезнеше - непрекъснато противоречеше на д-р Илиева - мъжа ми стоял долу на рецепцията 40 мин докато на мен горе ми правят секциото.Явно на регистртурата не издържали и го попитали какво чака и той казал! Веднага се обадиха в операционната и Илиева им каза да го пратят в стаята ми /не стоях в реанимация защото нямаше места/, а въпростаната НАДЯ много бързо го изпъди да си ходел щото трябвало да си почивам ....Докторката ми казва, че мъжа ми може да стои рпи мен - онази го пъди - а той нали ми е послушничък милия ..... Blush
Виж целия пост
# 6
Да, точно от някой работил в Шейново бих очаквала подобно отношение, въобще не се и учудвам.
Виж целия пост
# 7
Очаквах подобна тема  Mr. Green време й е.
аз пък от Надя съм много доволна, за разлика от другите. Две раждания имам във Вита. Първия път преди близо 3 години акушерките се държаха доста по-адекватно и не си позволяваха толкова да се разпореждат. за сметка на това помагаха повече при кърменето. точно Надя/старша акушерка е мисля, още/ тогава ме убеди да кърмя.
сега чакат да им звъннеш по телефона, ако имаш проблем или въпрос. Иначе все бързат занякъде. Може би трябва просто да дежурят повече акушерки - ако сега е една на смяна, да ги направят две. Като ми е второ дете, и като погледнаха как стои на гърдата -  "а, супер сте" и изчезват. А имах нужда и от съвети, и от окуражаване, и психическа подкрепа.
Менюто ми е най-малкият проблем - поне е вкусно, въпреки че наистина е бедно и изобщо не е подходящо за след операция.

що се отнася до педиатър, предполагам, че имате предвид Антоанета Добрева от шейново, която минаваше през стаята ми веднъж сутрин за 1 минута, всичко беше супер и наред, а накрая епикризата беше супер чиста и след изписването почнах да откривам разни пропуски. Изкукала е Добрева, и Вита малко си плюят на суратя, като разчитат на нея. Добрева ме убеждаваше колко подробно сме си говорили - чувай Гергино! Нищо не помни тази жена, а и нищо не вижда май. Имам три забележки по епикризата.
За кърменето щях да добавям, че с тази стара схема на закърмяне се излагат. Преди 3 години бяха по-напредничави. сега се наслушах на глупости за кърмене на 3 часа, даване на вода, а и натъпкаха детето с адаптирано мляко, щото още не ми била слязла кърмата. добре, че все бързаха, та пропуснах това онова - сигурно щяха да ме карат и да се мия със сапун преди кърмене.
та, малко на конвейр вървят нещата там. Първия път и мен ме изписаха на четвъртия ден, и ние бяхме много разочаровани. Този път си лежах колкото трябва.

Иначе Кълвачева е прекрасен избор за гинеколог и израждащ лекар.
Виж целия пост
# 8
Иначе Кълвачева е прекрасен избор за гинеколог и израждащ лекар.
То май ако не е тя много малко жени ще раждат във "Вита".
Виж целия пост
# 9
ей, тити, страхотно мнение! напълни ми душата...  Hug Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия