Най-полезното консервиране за най-малките

  • 12 090
  • 11
Това ми е питанката. Има много начини за консервиране, но кой е най-добрия, най-полезния, при кой се запазват най-много полезните съставки на дадения плод или зеленчук? Кой за каквото знае нека пише. И нека да е подробно за тези които на са много наясно с консервирането Blush
Виж целия пост
# 1
При положение че вече има целогодишно пресни плодове и зеленчуци, защо си спряташ екшъна по консервиране...
Като си сметнеш труда /което най-често не правим/ докарваме по-височката цена, когато не е сезон на определения продукт Wink
Иначе най-"полезно" /демек запазващо витамини и минерали/ си е замразяването.  Peace
Виж целия пост
# 2
Защото си имаме градина, в която сме си отгледали ние какви ли не плодове и зеленчуци, а какво по хубаво и качественно от това. Затова искам да направя от нашите си.
Виж целия пост
# 3
Здравей.......... Аз направих на моята дъщеря пюрета също с домашни картофи ,тиквички и моркови. След няколко седмици ще й направя и местни (само от бялото месо знам аз). Нашите пюренца ги варихме 2часа . Предполагам че месните също ще ги варим 2-2.30 ч. Това от мен

АААА сетих се .......  Има пюренца на HIPP само  от месо и аз й ги мешам с тези домашните зеленчукови
Виж целия пост
# 4

--> Замразяването се счита за по-щадящия вид консервиране от варенето и сушенето. Но не винаги е така, защото е важна технологията на замразяване.

--> Проблемът при замразяването е съдържанието на вода в плодовете и зеленчуците. Образуват се кристали (лед) в продуктите, които увреждат тяхната структура и клетки. Счита се, че при недобра технология на замразяване не спират изцяло някои биохимични процеси и се развиват микроорганизми.
Промишлено се използва методът на шоково замразяване – продуктите се охлаждат до -35 градуса и водното съдържание преминава директно от течна в твърда форма.
В домашни условия, където това е трудно постижимо, е важно фризерът да охлажда  до -25 или повече градуса.

--> Най-важното е плодовете или зеленчуците да се замразят възможно най-бързо след като са откъснати. Парадоксът е, че замразените плодове и зеленчуци могат да бъдат по-полезни от пресните: ако се замразят веднага след откъсването им. Всеки час престой на продуктите (в хладилник или на стайна температура) води до загуба на все повече витамини.

--> Някои плодове и зеленчуци е добре да се бланшират за кратко, така се запазват най-добре витамините, цвета и аромата. Има доста разминаване в информацията дали бланширането винаги е задължително преди замразяване и кои зеленчуци/плодове се нуждаят от такава предварителна обработка.

--> Основното предимство на замразените плодове и зеленчуци пред консервираните в буркан (особено ако се консумират сурови след размразяване) е, че те са запазили фибрите си. Пасирането, рязането, беленето и варенето унищожават голяма част от растителната целулоза. 

--> За загубата на витамини и минерали при различните начини на консервиране няма единно мнение. Зависи и от конкретните продукти.

--> За да се запазят максимално витамините, при размразяване плодовете и зеленчуците се консумират при първа възможност или се слагат директно във вряща вода при готвене (за разлика от месото, което се размразява бавно и по-продължително в хладилник).
Виж целия пост
# 5

Трайност на замразените продукти /в месеци/:

Зеленчуци: 8-10
Плодове: 10-12
Подправки: 6-12
Сокове: 6-8

Това са максималните срокове за съхранение (+/- 1 месец според различни източници) при температура поне -18 градуса т.е. в самостоятелен фризер или фризер с отделна врата.
Виж целия пост
# 6
Косе Босе благодаря за инфото. Както винаги изчерпателна. Моля те дай идеи за конкретни плодове и зеленчуци или за тези които си правила примерно.
Виж целия пост
# 7
Аз съм замразявала праз, моркови, сурови чушки нарязани на парченца, картофи обелени и нарязани, сега мисля да опитам с тиквички, въпреки че заради съдържанието им на вода ме съмнява какво ще стане.
От опит най-зле стана с картофите, ама аз очаквах. На вкус бяха добри, но станаха кафяви.
Плодове не съм опитвала. Тях съм поръчала на бабите да правят компоти без захар за зимата.
Замразих сварено и пасирано телешко във формички за лед, много съм доволна.
Така замразявам и бульон от варенето на най-различни зеленчуци, който после слагам в манджичките. Мисля и за зимата да си запазя, но не мога да преценя каква трайност би имал  Thinking.
Виж целия пост
# 8
Тиквички съм замразявала обелени и нарязани за пържене, и на кубчета за готвене. Стават и в двата случая. И тъй като бебчовците не ги касае пърженето - с тези нарязани на кубчета съм готвила мусака и суфлета. Условието е да не се размразяват предварително.
Виж целия пост
# 9
Тиквички съм замразявала обелени и нарязани за пържене, и на кубчета за готвене. Стават и в двата случая. И тъй като бебчовците не ги касае пърженето - с тези нарязани на кубчета съм готвила мусака и суфлета. Условието е да не се размразяват предварително.
Мерси   bouquet
Виж целия пост
# 10
как замразявате тиквичка-казаха ми че има особенност специално при нея. Трябвало предварително да се бланшира и след това да се заммрази
Виж целия пост
# 11
Моята свекърва миналата година замрази малко тиквички за малката.Бланширани за няколко минути в кипяща вода,оцедени от водата и в пластмасови кутийки с капак.Аз съм замразявала бланширани ябълки и круши на кубчета,праскови,кайсии(вкусът им след размразяване е малко по-странен,но стават),сини сливи,тиква.Замразявала съм и домашни зеленчукови пюрета,но не съм ги съхранявала дълго,най-много 2-3 седмици.При размразяване консистенцията им става на парчета и трябва да се пасират пак.
Специално за месото,най-добрият начин за съхраняване за бебета е като се пасира сварено месо с булъона в който е вряло и после се замрази в кубчета за лед.Така може да стои по около 2 мес.Не ми допада идеята да се варят и стерилизират месни пюрета в бурканчета,като се съхраняват за повече от няколко дни.Съществува риск от заразяване с ботулизъм от стерилизирано месо в буркани.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия