Мононуклеоза

  • 2 396
  • 2
Здравейте доктор Слънчева !
Неведнъж съм се допитвала тук до вас и винаги сте била отзивчива и от помощ !  Hug
Сега ме тревожи следната ситуация :
След гнойна ангина, направихме някои кръвни изследвания на синът ми и има съмнения за инфекциозна мононуклеоза.
В кръвните резултати отклоненията са :

Тромбоцити 516 / при реф 150-390/
Левкоцити 10,3 /при реф 3,5-10/

Моноцитите / които знам, че са един от най-важните фактори за диагностика в този случай/ са в норма 0,05 / реф 0,04-0,08/

Това, което силно ме удивлява са други два показателя извън норма  :
сегментоядрени гранулоцити 0,29 / реф 0,51-0,67/
лимфоцити 0,66 / реф 0.22-0,4 /
Тук и самият лекар изказа предположение, че може просто да са разменени стойностите / просто грешка  Confused/.
Можете ли да изкажете мнение, налага ли се специфично изследване за мононуклеоза в този случай и дали здравната каса покрива такова изследване ?
Благодаря предварително !
Виж целия пост
# 1
Мононуклеозата се проявява с ангина подобна на гнойната, висока температура, отоци около очите и най-характерното силно увеличени  и неболезнени лимфни възли по цялото тяло, увеличен черен дроб и далак. От кръвната картина увелечен брой левкоцити и много характерни моноцити- водят се лимфо-моноцити, защото имат характерен вид, когато се гледат под микроскоп.
Що се отнася до сегментите и лимфоцитите във Вашия случай те говорят за вирусна инфекция(лимфоцитите са значително повече от сегментите). Има специфично изследване за мчононуклеоза- търсят се Ебщайн Бар вируси причинители на заболяването. Моя съвет е най-добре да се консултирате с детски хематолог, защото те са специалисти по това заболяване. По принцип лечението не е нещо особено. Дава се лекарство за температурата и вит. С( всъшносст като при вирусни инфекции) и щадящ режим поне 10 дни свързан с увуличените слезка и черен дроб.
Виж целия пост
# 2
Направихме тестовете.
Отрицателни , за щастие се оказаха наистина.
Благодаря ! Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия