Идеи за капризни деца - хранене

  • 1 545
  • 4
Предлагам да събереме колкото се може повече идеи как изкушаваме и съблазняваме децата да ядат.
 Дори да копираме тук чужди съвети и идеи , независимо дали са проработили при нас.
Виж целия пост
# 1
Ето нашата история и какво сме постигнали досега.

Кърмя на поискване от ден първи, захранване на 6м с каша и от тук тръгнахме по мъките. Хапваше по няколко лъжички, с неособен интерес, не насилвах, търсех вкусове които ще хареса, но така или иначе успехите бяха миниатюрни. Към 11м пролича явна алергия към млечни - изключваща диета, хомеопатични лекарства(от чашка и лъжичка - грешка голяма да се дават лекарства на дете, което и без това не обича много яденето от лъжичка ) А ако добавя , че почти не ядях пред нея, сещате се как и малкия интерес към храна различна от кърмата намаля. Накрая останахме на кърма и интерес само към боклучави и пикантни храни( китайско пържени картофи, зрънчо и т.н. , които аз не желая да давам ) Така си откарахме на кърма с надеждата да прояде, почнах да ям пред нея - никакъв ефект....
Търсеки в нета за капризни-злояди деца почти не намирах полезна информация за мен -витамини и имуностимулатори, да де ама тя като не ги иска какво да правя????
Започнах да търся разни идеи как да прояде и така незнайно как попаднах на форума за дечица с проблеми и там открих интересни неща. Така стигнах до логопед-хранителен терапевт.Сигурна съм, че бихме имали полза, но за съжаление това са платени консултации и на мен не са ми по джоба. Така че започнах да чета мнения на мами, да си пиша с тях и така се сдобих с някои лесно приложими идейки. БЛАГОДАРЯ ИМ!   bouquet
Съществува така наречената сензорно интергративна дисфункция и техники за подобряване на положението. Стигнах до идеята, че моята принцеса е капризна, защото е много сензитивна в устата Simple Smile) и че трябва да направя нещо за да почне да харесва и опитва повече храни. Освен това наблюдавам какво и как хапва, с какв прибори и гледам така и др. неща да пробутвам.  Стига празни приказки ето и конкретните техники.

За "събуждане" на устата са полезни всякакви мероприятия и хрупкави храни, и др. дразнещи вкуса неща. Аз давам натурален корнфлекс , така сух вместо бисквити и солети. Други неща, които още не съм опитала са ментово бонбонче преди ядене, лимон. Използвам вибрираща четка за зъби да дразня езика, кокото дава детето и колкото се може по-често, моята мома харесва това. Под душа си миеме езика , като първо го правя аз и се смея, че ме е гъдел, после тя си изплези езика и така си играеме всеки път
Ето съветите на една мама,за което пак й благодаря:

"Упражненията (вибр. четка) правите колкото можеш повече- 5, 10 или 15 пъти - няма значение. По минутка всеки час ако трябва. Колкото се сетиш. КОлкото повече - толкова по-добре.
А за сваляне на сетивността може би са ви казали - да смуче лед, давай и парченца лимон да си играе с тях и смуче, МНОГО цитросови сокове със сламка, Може да и даваш газирана вода да пие - въобще всичко което дразни устата. Не и давай люто де - ще те намрази детето 
Има и друго - че като работиш по тактилното възприятие се отразява и на устата  - т.е. ако се маже с храната ще има по-голяма вероятност да се сваля по-бързо сетивността в устата. Остави я да яде сама с ръце - примерно попара или там нещо друго лепкаво. Може да и предложиш картофено пюре което се маже по ръцете(това е много добро упражнение), също и храна на парченца (мека - варени моркови, и твърда - парчета бисквити, много малки парченца солети и т.н.)

Един от етапите на смъкването на сензорните проблеми в устата е осъзнаването от детето че те са там...
Затова е важно да правиш упражнения да си научи частите на лицето - не само къде са очичките, къде са ушичките, но и като я питаш да си покаже езика, да посочи с пръстче бузите от вътре, да се плези нагоре, да се плези надолу, наляво и надясно - ще трябва да застанеш пред нея и да и показваш.
а интереса към храната ще дойде - не го мисли"

И сега нещо което прилагам от 2 дена и има ефект при нас, кърмените на поискване и предпочитащите кърма пред всичко друго.  ЗАЛЕПВАНЕТО НА ЗЪРНАТА С ПРОЗРАЧЕН ЛЕЙКОПЛАСТ Скришом от детето ги залепвам и като ме потърси за кърмене й казах, че амите ( гърдите) спинкат и че ще се събудят по-късно( след половин час) Тя беше озадачена, опита се да се размрънка , но я разсеях на прозореца. Чудото стана, амите ги "събудихме" след час и половина, когато отивахме да си лягаме( скришом в банята махнах лепенките и измих гърдите) След сутрешното кърмене направих същото, без грешка Simple Smile, имаше храна и тя си похапваше, само веднъж казах, че амите спинкат, тя дори не провери Simple Smile
Наобядва се сама, гушна се при мен и заспа без кърмене , това не се беше случвало. Е като я слагах в леглото се събуди и се накърмихме, но целта е постигната, 1во ядеме , после кърма.

Значи важно е да се яде с детето, да се готви пред него и с него. Започнах да готвя в хола , на ниската маса и да я вкючвам да ми помага, според възможностите.
Правиме заедно " бульон", понеже обича бульон, така започнах да наричам пасираната крем супа, а тя натиска копчето на пасатора и после с моя помощ си сипва в чинийката.
Харесала си е едни кукленски криви лъжички( закривена към устата) и иска с тях да яде, ами оставих я . Такъв мерак има за тази лъжичка, че с него сок от праскова сама си слага в устата, аз пък сипах там пчелно млечице - за апетит и имунитет, а в друга чаша мултисанастол и сок и двете бяха изядени Simple Smile))
Харесва сладолед, нарекох сладолед едно студено  кремче и нещеш ли тя опита няколко лъжички. Така ще наричам и другите студени десерти от кисело мляко и извара , може да не е правилно , но щом от данонино се прави сладолед, защо и др. полезни десерти да не са любим сладолед Simple Smile
Забелязах как с кака си( моя племеница) играят, захапали солета в двата края и я гризкат. Така я изкуших да опита диня, после сама си поиска. Е повече не ни се случи... но все пак се старая да опита вкуса поне, а иначе сега целта ми е да прояде нещо различно от кърма, макарони и шунка

Ябълката режа на "пържени картофки" ,често като се разхождаме с количката вместо солета тя гризка ябълково "картофче" предварително нарязани от мен. С подобна форма е и краставицата, кашкавала.

Червения цвят събуждал апетита - така че ако ако присъства на масата, може да подейства, не съм го пробвала още

В момента не се сещам за други хитринки, имаме още дълъг път към прояждането, но май стъпихме на вярната пътечка.

Надявам се да съм била полезна, бъдете полезни и вие, споделете вашите хитринки и каквото още сте  чули прочели, все на някой ще помогнат.

Дано направиме полезна съкровищница! 
Виж целия пост
# 2
Аз имам един основен принцип - за да яде детето, взимам го с нас на масата и се храним заедно (да е и той "като големите"). И най-вече - ядем с апетит!
Второ - никога не го насилвам. Да, предлагам му храната, понякога дори настойчиво, но се старая да не прекалявам, за да не го отвратя. Приемам, че ако не иска да яде, значи не е гладен (понякога много се глези на масата и прекратяваме яденето предсрочно, така че после бързо-бързо изгладнява и яде като ламя).
Трето - максимално съм ограничила достъпа на всякакви боклучави храни вкъщи (а навън по площадките не се храним), така че ако пожелае да яде нещо, поне да е хранително и здравословно. Е, случва се да хапне зрънчо, пуканки и т.н. неща, но е рядко и в никакъв случай не е пристрастен към тях.
Да отбележа, че още кърмя на поискване, но постепенно кърменето от "за нахранване" стана само "за приспиване". Отначало ядеше-сучеше-ядеше (това на едно и също хранене), сега само яде. Не ми се е налагало да ползвам трикове с лейкопласт и т.н., но сигурно и до тях ще прибегна (когато реша да се отбиваме).
Виж целия пост
# 3
1. Някои деца обичат по-силните вкусове - солено, киселко, люто. Вие сами знаете, че бебешките храни са неовкусени. На картофено пюре може примерно повечко лимонен сок или по-солено сирене да се добавят. Така обикновената храна, която всички в семейството приемат, може да бъде приета и от по-капризното дете.

2. Сервирането на храната да бъде в аткрактивна форма - красиво подредена, по цветове, нарязана на различни формички.

3. чинийките и купичките, приборите могат да се разнообразяват - по цветове и форми. Това впечатлява децата и ги кара да обърнат повече внимание на съдържанието на чинията.

Това ми идва на ум сега. Ако се сетя още ще пиша пак.

Виж целия пост
# 4
 Е то аз до лейкопласта стигнах не за да отбивам,а за да види че има и друга храна, защото си караме иначе само на кърма, та това ни свърши работа и ще се кърмиме около съня( заспиване-събуждане)
А педагогическото хранене при нас не дейсатва засега, най-много сирене, краставица и шунка да вземе.
И определено готвенето и включваето в процеса при нас води до интерес. Но аз я видях че си играе с чашки, храни мечето и от там се сетих.

Още една идейка

 Моя приятелка, с нормално ядящо дете и силен интерес към храните още преди годинката разпознаваше храните на картинките и имитираше, че си взима и яде. А ние само животни гледахме и имитирахме звуците. Сега съм решила да й показвам картинки на плодове и зеленчуци, както и други  ястия и да храниме куклите, мама и стаси, така може би като ги види истински ще поиска да си ги поднесе към устата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия