Патладжан с доматен сос, помагайте,моля

  • 11 406
  • 9
Мъжът ми много обича, а аз не знам как се прави  Rolling Eyes
Но ще помоля стъпка по стъпка, като напътно начинаеща готвачка  Praynig Hug
Виж целия пост
# 1
Надникни в патладжанената тема, има много хубава публикувана рецепта с патладжан , домати и зеленчуци
Иначе аз мога да ти предложа тази, става много вкусна  Peace

Патладжани с доматен сос
патладжани
лук
домати
кис.мляко
чесън
червен п-р
магданоз
сол
черен п-р на зърна по желание

Патладжаните обработени по обичайния начин ( белени , посолени... и т.н.) се изпържват/изпичат( за по-здравословно) нарязани на колелца или филии( на дължина). Доматите ( желателно е да са повечко) се настъргват на ренде ( люспата изхвърлям) и се изпаряват , до желаната гъстота за сос.
Лука се запържва, добавя се черв. п-р и изпарените домати за 10 минути.
В тава редите патладжаните , в/у тях доматения сос, патладжани и пак дом.сос. Запичате за около 20 мин., като 10 мин. преди да е готово заливате с кис. мляко . Когато е готово ръсвате ситно нарязан чесън и обилно магданозче.
Виж целия пост
# 2
Нарязваш патладжана на колелца,посоляваш го и го оставяш за 1/2 час да си пусне горчилката....

През това време настъргваш домати(колкото искаш д а ти е соса като количество) и ги слагаш на котлона да си се варят,посоляваш,добавяш 1 дафинов лист,2-3 щипки черен пипер(млян),1 ч.л. захар(за да не киселее),4-5 скилидки чесън.

Отделно задушаваш лук 1 глава  в олио.

Когато доматения сос се е посгъстил,добавяш задушения лук  заедно с олиото.Бъркаш за да поеме соса от мазнинката,похлупваш и махаш от котлона.Соса е готов

Измиваш патладжанените кръгчета с чиста вода и ги подсушаваш.Топиш в брашно и пържиш в добре загрято олио и от двете страни.

После слагаш в порцията патладжан и поливаш с доматения сос....




П.П. Мазнина се слага чак накрая ,когато се прави доматен сос,защото иначе пръска страхотно.А така печката ти остава чиста     bouquet
Виж целия пост
# 3
Вече си получила един отговор, но ето и моя вариант:
Обелвам патладжаните, нарязвам ги, посолявам ги и ги оставям да се отцедят от горчивината си около час. Панирам в брашно и пържа.
Приготвям доматен сос от около килограм белени пасирани домати, смесени с около 300 милилитра вода и 2 с.л. брашно. Когато доматеният сос е почти готов, добавям нарязани 4-6 скилидки чесън и половин връзка магданоз. Изключвам котлона, слагам в доматения сос патладжаните и поклупвам с капак да се задушат.
Виж целия пост
# 4
ДМастерче, и аз така по твоя начин по рецептата която дадох горе процедирам когато нямам време да чакам да се запичат отново във фурната, абе страхотен си е патладжана, както и да го приготвиш  ...утре на линия    bouquet
Виж целия пост
# 5
ДМастерче, и аз така по мойта рецепта която дадох горе процедирам когато нямам време да чакам да се запичат отново във фурната, абе страхотен си е патладжана, както и да го приготвиш  ...утре на линия  bouquet

Ахам  Blush
Виж целия пост
# 6
Ето и моето предложение:

1 кг патладжани
1,5 - 2 кг домати
олио за пържене
сол
магданоз
1 - 2 ч. л. захар
3 -4 скилидки чесън

За соса:
Доматите се заливат с гореща вода, обелват се и се пасират или настъргват. Слагат се да се сварят до сгъстяване, като се бъркат да не загорят. Когато са почти готови, се добавят нарязаните скилидки чесън, сол на вкус и задължително поне 1 ч. л. захар, за да се убие киселият вкус на доматите. Аз лично не слагам каквато и да било мазнина в соса, защото след като той се смеси с патладжаните става прекалено мазен. Най-накрая добавям и нарязания магданоз.

За патладжаните мога да ти предложа 3 начина за приготвяне, като задължително преди това те трябва да се обелят и нарежат на кръгчета, да се осолят хубаво и да се оставят да пуснат горчивия си сок. След това се изплакват със студена вода.

1 начин:
подсушават се и се изпържват във фритюрник

2-ри:
в една купичка сипвам олио, а във втора – брашно. Овалвам последователно  в двете, след което нареждам патладжаните ветрилообразно в тава и пека.

3 ти:
по идея за едни хрупкави тиквички тук от форума: всяко неподсушено парченце патладжан се овалва в брашно и се оставя върху хоризонтална повърхност, без да се застъпват (аз примерно ползвам алуминиево фолио, че не ми се мият съдове), оставят се за кратко върху тях да се образува каша от барашното и водата, и след това се изпържват в силно згрятото олио.

След като и сосът и патладжаните са готови, се смесват и приятен апетит!  chef



Виж целия пост
# 7
Аз май ги правя по най-мързеливия начин.......  newsm78
Нарязвам на кръгчета измитите патладжани и ги оставям за около час да си пуснат горчилката. После ги овалвам в брашно и редя в намазнена тавичка ред патладжани, ред домати пасирани с чесън и лук, и така.... като най-отгоре задължително завършвам с домати. Пека на загрята фурна на 220 градуса 40-50 минути и готово. При сервиране поръсвам обилно с магданоз!  Peace
Виж целия пост
# 8
Ето и моята рецепта:
Два патладжана се нарязват по дължина (без да се белят). Оставят те с в посолена вода за около 20 мин, след което ке отцеждат и се овалват в брашно. Пължат се до златисто. В тенджера с много малко мазнина се задушава 1 глава ситно нарязан лук, малко брашно (около 1 с. л.) и червен пипер, добавят се настърганите домати около 1 кг може и повече и малко водичка. След като започне да ври се намаля котлона и ври около 20 мин. Добавят се патладжаните и ври още 10 мин. Накрая се добавя счукан чесън и повечко магданоз.
Дано ви хареса. В къщи ги обожават.
Виж целия пост
# 9
Аз пък не беля патладжана-нарязва се на кубчета и се оставя посолен да се отцеди..Запържвам в тиган с брашно-за да останат цели парчетата, настъргвам домати, нататък доприготвянето на соса и подправките са като при другите примери...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия