пюре с овесени ядки???

  • 1 090
  • 10
Купих на моята бебка пюре с картоф и овесени ядки,но на него пише че съдържа глутен.Аз не видях нищо в съдържанието което да съдържа глутен освен овесените ядки.Но пък защо тогава докторката ни каза да се разхлабваме с овесени ядки!?На бурканчето пише за деца над 4 месеца.Мога ли да и давам? newsm78
Виж целия пост
# 1
Абе то колкото хора толкова мнения, на мен няколко лекари ми казаха да давам вода от овесени ядки за разхлабване, то не е ли същото като пюренце от овесени ядки, и едното и другото има глутен, и какво му е вредното на глутена? Ако има по компетентни мами, моля да се изкажат?
Виж целия пост
# 2
По въпроса от кога се дават храни съдържащи глутен има доста мнения. Повечето са, че глутеносъдържащи храни се дават след навършени 6 месец. аз въведох глутен доста по-късно - след 8 месец. Моят съвет е да не даваш ако имате все още колики. Глутена засилва коликите. Ако решиш да дадеш започни с малко и ако всичко е наред и на бебчо му харесва  eat
Виж целия пост
# 3
Вредното му е, че може да предизвика алергия, а риска е толкова по-голям, колкото по-малко е бебето. Затова даването на глутенсъдръжащи храни е добре да се отложи най-рано до 6 навършени месеца, а най-добре да се дават дори след 9-я.

Да, в овесените ядки имат глутен и не е добре да се дава дори пюре от тях, така че по-добре не рискувай! Това , че на опаковката пише "след 4 месец" означава само, че производителя или вносителя иска да пробута стоката си #2gunfire
И друг път сме коментирали за вносните пюрета, на чийто етикети пише "от 6 месеца", а отгоре е залепена лепенка с български надпис "от 4 месеца". Това какво ви говори Thinking
Виж целия пост
# 4
Само да вметна, че проблемът с глутена е много сериозен, може да се появи от 1 до 6 месеца по- късно. Развие ли се веднъж тази непоносимост в повечето случаи остава за цял живот. Ето цитат:
"Цьолиакия
проф. д-р Е. Роси,  доц. д-р М. Ю. Лентце и д-р Х. Гаце
Малабсорционен синдром, който може да настъпи при деца и при възрастни. Причинява се от клейовидния белтък глутен, намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса. Протича с тежки хистологични изменения на чревната лигавица с тотално изглаждане на мукозата ( неспецифично ). Клинично и хистологично настъпва подобрение след прилагане на безглутенова диета. При повторно въвеждане на глутен лигавицата отново се променя със или без клинични симптоми. Тази непоносимост е постоянна при около 90 % от случаите.
Честота:
Швейцария 1 / 890 ; Швеция 1 / 6500 ; Шотландия 1 / 1850 ;
Унаследяване :
Често се среща фамилно. Засегнати са 10 % от роднините от 1-во коляно. Вероятно се касае за полигенно обусловено заболяване.
Етиология:
Все още неизяснена. Има три теории:
- ензимо - токсична теория
- имунологична теория
- дефект на гликопротеините в клетъчната мембрана
Клиника:
Начало - класическо. Проявява се в първите 2 години от живота, 1 - 6 месеца след излагане на този вид глутен. Понякога симптомите започват едва години след включване на глутен съдържащите храни - атипични форми......"
Ето още 2 връзки по темата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1123.0
http://karmene.greatnow.com/gluten.html

Виж целия пост
# 5
щом овесените ядки съдържат глутен тогава защо педиатрите ни ги препоръчват за разхлабване.Така няма ли да предизвикаме алергия,все овесени ядки си е,дали в отвара дали в пюре?
Виж целия пост
# 6
Тук не веднъж е говорено за глутена, ето ти малко инфо :

Цитат
"Някои хора имат непоносимост към пшеницата или глутена. Непоносимостта към глутена (протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) се нарича Целиакия. Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, което води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите и са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни.
Това означава, че хляба, тестените изделия, зърнените закуски, направени от пшеница, ечемик, овес, ръж, овесени ядки не са допустими."

 

Аз няма да ти казвам какво да правиш и какво да даваш. Всеки сам носи отговорност за собственото си дете!
Лично аз дадох глутенсъдържащи храни от деветия месец. В нета има толкова информация за захранването и храненето по принцип, че всеки който се интересува може да чете, чете, чете и да пресява това, което счита за правилно в неговият случай.
Виж целия пост
# 7
щом овесените ядки съдържат глутен тогава защо педиатрите ни ги препоръчват за разхлабване.Така няма ли да предизвикаме алергия,все овесени ядки си е,дали в отвара дали в пюре?
Да и аз не мога да го разбера това? Ако наистина е толкова опасно колкото казвате, защо лекарите не ни предупредят? Аз ще изчакам за всеки случай, но ми е много интересно??? На мен ми се наложи доста често да давам вода от овесени ядки, имахме доста време проблем с акането, докато не намерих подходящо адаптивно мляко с което се реши проблема, но не сме имали проблеми и никой не ни е предупредил, че е опасно!?
Виж целия пост
# 8
щом овесените ядки съдържат глутен тогава защо педиатрите ни ги препоръчват за разхлабване.Така няма ли да предизвикаме алергия,все овесени ядки си е,дали в отвара дали в пюре?
Ами те педиатрите в БГ препоръ4ват и други неща дето не трябва примерно ад. мляко вместо кърмене, ама...
И на мен ми бяха казали да давам преварена вода от овесени ядки на 2-мес бебе, но не го направих. Въведох глутена при 9 навършени месеца и запо4нах с овесени ядки.
Виж целия пост
# 9
Да и аз не мога да го разбера това? Ако наистина е толкова опасно колкото казвате, защо лекарите не ни предупредят? Аз ще изчакам за всеки случай, но ми е много интересно??? На мен ми се наложи доста често да давам вода от овесени ядки, имахме доста време проблем с акането, докато не намерих подходящо адаптивно мляко с което се реши проблема, но не сме имали проблеми и никой не ни е предупредил, че е опасно!?
Защото сме в Бг и педиатите ни понякога правят нещата по инерция без да се замислят за последиците. така е и с кърменето и със захранването и с даването на антибиотици за щяло и нещало.

Офф: Забелязвам, че само ти използваш думата "адаптивно" мляко, сама ли си я измисли или я чу от някъде.  newsm78 Не се заяждам, просто ми е интересно да разбера.
Виж целия пост
# 10
Аз дадох глутен-съдържащи храни след 7 месец.
Наистина всяка майка решава за себе си. Аз бих ти препоръчала да не го даваш, още.
Защо педиатърката така ви е посъветвала, не зная. Аз съм юрист и често пъти не мога да си дам обяснение защо този или онзи адвокат е дал такава препоръка на клиента си. Въпрос на компетентност. Или на некомпетентност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия