Какво да нося в църквата за 40 дни?

  • 52 698
  • 18
Майчета, какво се носи в църквата за  40 дни? Задължително ли е да се отиде точно на 40ден, защото нашия се пада през седмицата и мислех да отидем в неделята преди това ?
Виж целия пост
# 1
Единственото, което трябва да вземеш е бебчето Laughing , друго не се носи.
  А дали трябва да е точно на 40-я ден - мисля, че да, но не съм сигурна Embarassed
Виж целия пост
# 2
И аз мисля, че трябва да е на 40-я  ден от раждането. Чете се молитва на майката! Нищо не се носи! Laughing
Виж целия пост
# 3
и аз мисля че точно на денят се ходи освен бебето и 5-10 лв поне в нашата църква толкова ни иска попа
Виж целия пост
# 4
Питах за това попа в нашата църква - той каза, че точно на 40-тия ден майката и бебето трябва да идат да им се чете молитва за здраве. Не се носи нищо - само на място се купува свещ и (по желание) оставяш като дарение за църквата (трябва да има специална кутия) колкото пари решиш (1-2-5 лв.).
После не бива да се прибирате направо вкъщи, а да отидете на гости у някои близки (едно време се е правило, за да се представи бебето на роднините - нали родилката и детето не са излизали до 40-тия ден, но е останало като традиция).
Виж целия пост
# 5
Цитат на: azaf
Питах за това попа в нашата църква - той каза, че точно на 40-тия ден майката и бебето трябва да идат да им се чете молитва за здраве. Не се носи нищо - само на място се купува свещ и (по желание) оставяш като дарение за църквата (трябва да има специална кутия) колкото пари решиш (1-2-5 лв.).
После не бива да се прибирате направо вкъщи, а да отидете на гости у някои близки (едно време се е правило, за да се представи бебето на роднините - нали родилката и детето не са излизали до 40-тия ден, но е останало като традиция).


  Да, вярно - трябвало да се отиде на гости в три къщи.
Виж целия пост
# 6
Цитат на: Biby
Да, вярно - трябвало да се отиде на гости в три къщи.


А ако не се отиде? Rolling Eyes  Embarassed
Виж целия пост
# 7
Цитат на: mi6i
Майчета, какво се носи в църквата за  40 дни? Задължително ли е да се отиде точно на 40ден, защото нашия се пада през седмицата и мислех да отидем в неделята преди това ?


защо е задължително да се ходи на 40-тия ден на църква?
абе кви са тези глупости.. да се ходило в 3 къщи.. какви са тея странни езически обичаи? или може би са христиански (ама в Библията не пише по въпроса)
Виж целия пост
# 8
BeaZtie,
Никой на никого не опира ножа до гърлото - изобщо не е задължително - то си е по желание (зависи доколко са религиозни мама и татко). Същото е и за ходенето на гости - не го намирам нито за глупост, нито за езически обичай - то просто е останало от миналото (има го и в Библията, когато носят бебето Иисус в храма да бъде благословено и Симеон вижда в него Господния Помазаник - само дето това става на 8-мия ден, за да съвпадне с традицията на обрязването при евреите; по-късно благословията остава, но времето е променено на 40 дни, защото в християнството това е свещено число и толкова са дните, необходими за пречистването от греховете - 40 са дните, които Иисус пости в пустинята и т.н.) - нали съм го написала:
"... (едно време се е правило, за да се представи бебето на роднините - нали родилката и детето не са излизали до 40-тия ден, но е останало като традиция)."
Виж целия пост
# 9
Относно горното - за справка - Новия завет, Лука, 2, 21/35.
Виж целия пост
# 10
Цитат на: bobolenta
Цитат на: Biby
Да, вярно - трябвало да се отиде на гости в три къщи.


А ако не се отиде? Rolling Eyes  Embarassed


 Ами, не знам Embarassed Така ми бяха казали и ходихме на гости в 3 къщи. Но предполагам,че не това е по-важното, а църквата Laughing
Виж целия пост
# 11
BeaZtie,
Извинявай, но сега си препрочетох какво съм написала и виждам, че не е много ясно - това с цитата от Библията се отнася за ходенето в църквата, а за гостито - е това с традицията (за ходенето на гости наистина не го пише никъде или поне не си спомням да съм го срещала, но да не се повтарям, че ще стана досадна).
Виж целия пост
# 12
да, за ходенето на гости става дума Simple Smile
иначе има голяма разлика между "религиозен" и "вярващ" и двамата с жена ми сме вярващи (тя е протестантка - аз уж се водя православен, ама мразя всякакви църкви, попове и подобни измамници - защото вярта е в теб самия, а не в излагането на показ и лицемерието - т.е. май и моите разбирания се доближават най-много  до протестантството - макарче чета Ницше със  страшна сила /при това доста повече, отколкото Библията/ - при това ми харесва.. това не ме прави по-малко вярващ) - ама дори и да искаме да идем на гости в 3 къщи - трудна работа Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Цитат на: mi6i
Майчета, какво се носи в църквата за  40 дни? Задължително ли е да се отиде точно на 40ден, защото нашия се пада през седмицата и мислех да отидем в неделята преди това ?

Kompetentna sum po vaprosa, zashtoto dnes otidoh v curkavata po tozi povod. padashe se sedmica predi 40 den. otidoh v Sveta Sofia i tam popovete me napraviha edva li ne na GUZ!
Ne bilo hubavo zena da stupva v curkva predi da e CHISTA ( za menzisa govoria) , bilo losh kusmet za bebeto..... abe poludiah.
Oshte mi treperiat krakata. Strashno se razstroih, ama tia vinovna na edna priatelka maika i kaza che mozelo i predi 40 den. Abe UZAS!
Taka che otgovora e - ne hodi predi 40 den.
Виж целия пост
# 14
Какво за мензиса? Че той ми липсва от една година вече и кой го знае кога ще дойде. Значи да не ходя в църква?? Или нещо недоразбрах Sad
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия