Помощ при избор на специалност и университет!

  • 5 684
  • 27
Мое близко дете е прието едновременно в СУ, спец. "Немска филология" и в УНСС, направление "Администрация и управление". Колебае се накъде да се насочи и коя специалност е по-перспективна. Аз й дадох съвет, но нещо издишам откъм аргументи.
Моля ви за аргументирано мнение, особено ако има между вас хора, завършили и реализирали се в някоя от двете специалности.
Виж целия пост
# 1
Не съм завършила точно такива, но икономическата според мен е по-перспективна. Тя какви планове има?
Виж целия пост
# 2
Понеже съм завършила икономическа специалност и знам какво общо взето се изучава, не бих препоръчала "Администрация и управление" - то едно никакво такова- хем в администрацията, хем мениджър, звучи ми от т.нар измислени специалности- за привличане на студенти и такси във ВУЗ.

С Немска филология поне има повече възможности за реализация: преводач, редактор, преподавател, водещ курсове и т.н., един език да се знае е изключително ценно.
Виж целия пост
# 3
Не съм завършила точно такива, но икономическата според мен е по-перспективна. Тя какви планове има?
Много й се ще да продължи да учи немски. "Администрацията" й е второ желание, първото е "Икономика с изучаване на немски", но не се знае дали на второ класиране ще бъде приета по него. А дилемата СУ/УНСС трябва да се реши още сега.

svetla, това "Администрация и управление" е общо направление и май от втората година вече ще ги делят по специалности Rolling Eyes

Виж целия пост
# 4
Има ли някакъв шанс да запише Администрация и в последствие да се премести в специалност Икономика с изучаване на немски?
Виж целия пост
# 5
Има ли възможност следващия семестър да се
прехвърли в друга специалност, както е тука?
Ако е така, все тая какво ще запише. Някога ме
бяха приели тук немска филология, но получих
съвети, че е абсолютно безперспективно! Но не
знам как е в България, там май е все тая какво си
учил, после така и така работиш съвсем друго.

"Администрация и управление", ако й дава нови
контакти тук-там и възможност за създаване на
връзки, не звучи лошо. Иначе ми изглежда скука.

Защо не се поогледа за университет в Германия?
Виж целия пост
# 6

Има ли някакъв шанс да запише Администрация и в последствие да се премести в специалност Икономика с изучаване на немски?
Това също ми се иска да знам.

Лиска, засега университет в Германия не присъства като възможност.
Виж целия пост
# 7
Когато аз кандидатствах през 2001г., УНСС беше единственият университет, в който ти вземаха дипломата от средното образование още след първо класиране. Аз си я дадох. После заминах на море и през това време са ме приели по първо желание във Великотърновския. По това време мобилните телефони не бяха толкова разпространени и нашите докато ме открият, баща ми беше тръгнал да се разправя да ми взема дипломата от УНСС и да ме записва във ВТУ. Накрая се свързаха с мен и аз предпочетох УНСС, Мисълта ми е, ако все още е така, да подава в УНСС, ако до следващото класиране реши друго, да си взема дипломата и да записва в Софийски.
Виж целия пост
# 8
С Немска филология поне има повече възможности за реализация: преводач, редактор, преподавател, водещ курсове и т.н., един език да се знае е изключително ценно.
И аз мисля, че немската филология е за предпочитане.
 
Много й се ще да продължи да учи немски.
Това, че иска е водещото. Това, че е учила е предимство.
Да продължи, за да го доразвие и използва после. Ако спре сега изучаването на немския, после много по-трудно ще се чувства тя самата уверена, когато/ако й се наложи да го използва.

Виж целия пост
# 9
Нека провери как стои въпросът с магистърските степени след завършване на филология. Може след бакалавърската да запише по-различна магистратура.
Виж целия пост
# 10
В момента Администрацията е по- актуална и перспективна за у нас , но аз бих учила филология
Виж целия пост
# 11
Аз съм за "Администрацията и управление" - тези знания ще са от полза, каквато и сфера да препочете т.е. има по-голям избор за специализация след това.  
Езика няма пречка да го учи успоредно щом иска.
Виж целия пост
# 12
А желанията на "детето " къде отиват? До колкото разбирам ти дори не си му родител а косвено вземаш някакво решение. Ебаси....
Нищо лошо към теб, просто е малко...не на място...
Виж целия пост
# 13
А желанията на "детето " къде отиват? До колкото разбирам ти дори не си му родител а косвено вземаш някакво решение. Ебаси....
Нищо лошо към теб, просто е малко...не на място...

Да бе. Наистина това дете майка и баща няма ли си че ти да му даваш акъл какво да прави в живота си.
Виж целия пост
# 14
А желанията на "детето " къде отиват? До колкото разбирам ти дори не си му родител а косвено вземаш някакво решение. Ебаси....
Нищо лошо към теб, просто е малко...не на място...
Никво решение не взимам! Довечера ще й пусна линк към темата, затова помолих за аргументи. Детето ми е достатъчно близко и ме помоли за съвет, но повече обяснения в тази насока няма да давам, защото не засяга никого тук. Въпросът ми беше достатъчно конкретен и моля за отговори по него, не за общи коментари.
Специално за Борис, Кати и другите скучаещи, обещавам при първа възможност да пусна тема: "Е ли човек на 18 години достатъчно зрял и подготвен, за да взима абсолютно сам решения, касаещи целия му бъдещ живот?"
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия