Закупуване на автомобил и каране с генерално пълномощно

  • 7 462
  • 8
Момичета моля за съвет!

Имам следния проблем : Харесах си кола, собствениците на която са мъж и жена, от които мъжът е в чужбина. Жената иска да продаде колата, но проблемът е , че прехвърлянето може да стане евентуално другата година, когато двамата със съпругът й са в България. През това време аз ще карам колата с генерално пълномощно.
Въпросът ми е : Ако те не се върнат в България има ли вариант колата да се прехвърли автоматично на мое име или трябва доживот да си я карам с това пълномощно?
Виж целия пост
# 1
автоматично не може да се прехвърли на твое име.Може да стане само с подписите на двамата в случая собственици
Виж целия пост
# 2
Прехвърлянето не може да стане автоматично.
С предишната ми кола бях в същото положение. Беше регистрирана на жена, която тогава работеше в чужбина. Колата я продаваше съпругът й и с моя мъж ходиха при нотариус, за да изготви генерално пълномощно. С това пълномощно я карах малко повече от 2 години и никога не съм имала проблеми пред органите на реда, застрахователи и т.н.
Когато ние решихме да я продадем, за щастие бившата й собственичка се беше върнала и купувачът си я прехвърли на негово име.
Виж целия пост
# 3
не може ли да те упалномощят да я продаваш включително и на себе си
Виж целия пост
# 4
Генералното пълномощно трябва да е подписано и от двамата съпрузи, ако е само от единия то е невалидно. В пълномощното могат да те упълномощят да я прехвърляш и на трети лица. Това с карането с пълномощно е повече минус за тях, отколкото за теб. Данъкът си остава за тяхна сметка, ако не дай си боже нещо се случи издирват собственика на колата, а по закон са те
Виж целия пост
# 5
Момичета моля за съвет!

Имам следния проблем : Харесах си кола, собствениците на която са мъж и жена, от които мъжът е в чужбина. Жената иска да продаде колата, но проблемът е , че прехвърлянето може да стане евентуално другата година, когато двамата със съпругът й са в България. През това време аз ще карам колата с генерално пълномощно.
Въпросът ми е : Ако те не се върнат в България има ли вариант колата да се прехвърли автоматично на мое име или трябва доживот да си я карам с това пълномощно?

Ако разрешите да се включи и едно момче Simple Smile
Според мен най - добрият начин да запазиш интереса си, е да сключите предварителен договор за покупко - продажба на МПС като в същият договор изрично е записана клаузата, че продавача (в случая жената) обещава съдействието съпруга си (мъжа), с който до определена дата ще сключат с теб окончателен договор за покупко - продажба.
Другото важно, което трябва да е включено в предварителния договор е, че цената е изплатена напълно и в случай, че отсъстващия собственик откаже да подпише окончателния договор за продажба, то имаш право да развалиш предварителния такъв и да си получиш сумата обратно.
Що се касае до "генералното" пълномощно - то такова понятие не съществува. Достатъчно (при това не е и задължително, ако не излизаш извън страната) е да имаш пълномощно да управляваш автомобила и да сключваш застраховки и получаваш застрахователните суми при събития.
За да можеш да си прехвърлиш автомобила сама на себе си, освен пълномощно от собствениците трябва да имаш и декларации за това, че не дължат публични вземания и декларации за семейното им състояние.
Друг вариант е съпругът да намери българско посолство, да завери пълномощно за продажба, както и декларации и да ги изпрати на съпругата си.

Успех !
Виж целия пост
# 6
Благодаря на всички за съветите!

В крайна сметка купихме колата с предварителен договор със срок една година и ако след тази година не се сключи окончателен договор за продажба, то ние им връщаме колата , а те на нас парите. На предварителен договор им платихме само 60 % от сумата и колата, а остатъка на окончателен. Колата ще ч караме с пълномощни до сключване на окончателен договор.

Още веднъж благодаря на всички за съветите!   bouquet
Виж целия пост
# 7
ами честито  Hug
със здраве да си я карате travel
Виж целия пост
# 8
ами честито  Hug
със здраве да си я карате travel


Мерси!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия