Натрапливи мисли и действия

  • 15 204
  • 67
Натрапливи са тези мисли или действия, които ви карат непрекъснато да мислите, правите или да не правите едно и също нещо. Когато това са натрапливи мисли, обикновено са лоши мисли. Преследват ви всеки ден и не можете да се отървете от тях по никакъв начин. Натрапливите действия обикновено карат хората да вършат или да не вършат нещо, защото мислят, че иначе ще им се случи нещо лошо. Например, решавате да минете по тази, а не по другата улица, защото мислите, че ако минете по другата ще ви се случи нещо лошо, но нямате никакви реални основания да мислите, че наистина ще ви се случи нещо лошо. Вие просто не можете да преодолеете себе си и своите лоши прдчувствия. Имате ли натрапливи мисли и действия и какви?
Виж целия пост
# 1
Вечер по сто пъти проверявам дали е заключена вратата, дали е изключена печката, дали са изгасени лампите и т.н. Не знам дали това са натрапчиви мисли, ама определено вече сама се дразня от себе си  Mr. Green. Пък горкият ми мъж как ме търпи, не знам...
Виж целия пост
# 2
 :35:villiana , аз това го правя сутрин, като тръгваме за работа. Вратата е отворена, мъжът ми стои навън и ме чака, а аз обикалям апартамента. Не стига това, ами като тръгнем аз пак питам- ти видя ли дали заключих?  ooooh! Joy
Виж целия пост
# 3
Аз задължително и сутрин и вечер  Laughing
Виж целия пост
# 4
Да, таво определено са натрапливи действия.
Виж целия пост
# 5
Аз чак такива натрапчиви мисли и действия нямам, ама една приятелка е .....  ooooh!
Преди да излезе от апартамента проверява, задължително с пипване с ръка,  всички, повтарям, абсолютно всички прозорци, врати, шкафове, врътки на чешмите, тоалетните казанчета дали са спрели да зареждат водата, като същевременно с това изисква и някой да е до нея, а тя да говори какво прави, как затваря, как е видяла райберите и т.н. и т. н. 
На излизане заключва и отключва поне 3 пъти, за да се върне и да провери дали котлоните са спрени, дали готварската печка е с изключен от мрежата контакт, (а защо проверява котлоните при това положение - не съм се интересувала!  Shocked),  дали всички други електроуреди, (освен фризера и хладилника!), са с извадени от мрежата щепсъли, оставени на достатъчно голямо разстояние от контактите.
А ако е гладила преди да излезе .....  ooooh!  Най-малко 5 пъти повтаря на глас, така че и глухите да я чуят, че ютията е изключена и я е оставила в банята, за да изстине и да не запали нищо около нея.
Стига ли или да продължавам за натрапчивите мисли и действия?
(Мога да пиша до довечера!) bowuu
Виж целия пост
# 6
Проверявам нощем дали съм изключила наистина бойлера. Осъзнавам колко е шизофренично, но много ме е страх да не стане беля.
Виж целия пост
# 7

Натрапчива мисъл ми е, че животът се изниза като пясък между пръстите.
Виж целия пост
# 8
Мисля си как отново може да ни оберат и непрекъснато съм под напрежение. Не смея да отварям входната ако няма никой друг вкъщи, защото може някой крадец да звъни. Проверявам по 100 пъти всичко ли е заключено.
Виж целия пост
# 9
Мисля, че се отклонихте от темата, но авторката ще каже дали правилно съм усетила Laughing

Инъче:
Вие просто не можете да преодолеете себе си и своите лоши прдчувствия.

Всичко може Wink
Виж целия пост
# 10
Как да сме по здрави,богати и щастливи всички! Hug
Виж целия пост
# 11
Отдавна не ми се е случвало. Но като ученичка имах доста такива ритуали, които спазвах. Прескачах плочки, закопчавах копчетата по три пъти, решавах, че днес няма да ми върви ако си сложа червило или се завъртах в кръг за щяло и нещяло. Сега като се замисля, доста бях обсебена от такива мисли.
Виж целия пост
# 12
 Нямам никакви натрапливи мисли. Свързвам ги със суеверията и понеже те са ми напълно чужди, чужди са ми и натрапливите мисли. За натрапливи действия също не се сещам. Нямам! На моменти се чудя (обземат ме ненадейно едни такива мисли!) кога ще ми свърши късмета и безоблачното ми безхаберие ще ме доведе до някоя битова злополука, примерно...Тогава ставам посреднощ, проверявам всичко, което заслужава проверка(от контактите, до това заключена ли е задната врата на градината ни) и после, напълно удовлетворена, си лягам и заспивам. Това състояние, както казах, ме обзема само "на моменти". Последният такъв момент беше преди повече от година Simple Smile. Брои ли се?
Виж целия пост
# 13

Натрапчива мисъл ми е, че животът се изниза като пясък между пръстите.

Събуждаш се и лягаш с тази мисъл, или...? Това за животът м/у пръстите не е ли нещо напълно нормално и съвсем присъща мисъл над определена възраст, но защо пък натрапчива?

............дали готварската печка е с изключен от мрежата контакт, (а защо проверява котлоните при това положение - не съм се интересувала!  Shocked), ..........

Извинявай, ама това си е направо болестно състояние. Laughing

Аз както я разбрах темата, примерно, ако си вървя, изведнъж нещо започва да ме бута да мина по другата улица, не по която съм мислила. Нещо като шесто чувство, нямаш обяснение, ама то натрапчиво ти досажда. Противно на логиката или предварително намисленото, да постъпиш иначе. Имала съм, да, доста, но напоследък не, странно. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 14
Натрапливото действие е всъщност повторение на забраненото действие. (из ''Тотем и табу'' на Фройд)
Струва си да се помисли и над това.  Simple Smile

И мислите, и действията (много по-често дори) могат да бъдат свързани с т.нар. обсесивно-компулсивното разстройство. Това го казвам за тези, на които им се чете, има доста инфо в Гугъл.  Wink

Аз самата не мисля, че имам натрапливости. И слава Богу.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия