Хипохондрик ?Какво точно значи това?

  • 37 505
  • 27
Какво точно значи това?Как се лекува?
Виж целия пост
# 1
Човек, който е убеден, че е болен от нещо. Понякога дори и когато всички изследвания са доказали, че не е така.
Лечението, предполагам, е в сферата на психологията.
Виж целия пост
# 2
Цитат
Това е едно заболяване, което се характеризира с това, че болния непрекъснато смята, че е болен от някаква болет - сериозна. Обикновено болестите са смъртоносни, неочквани, мигновени. Симптомите се преиначават и подсилват. Ако го боли глава, например, ще навърже и световъртежа от стреса + още няколко симптома (които не е задължително да ги има) като отслабване и отслабване на зрението и ще го диагностицира като "рак в мозъка". Тези хор непрестанно е самонаблюдават, изследват тялото си, усещанията си. Забелязва се преувеличаване в голяма степен. Един от критериите е, че след определено време, когато се почувства по-добре, се появява нов симптом.
Ако през нощта го заболи глава, ще е сигурен, че има нещо, което трябва да се изследва на сутринта, но когато се сабуди - ако не е повтаряща с болка, ще му се струва доста глупава мисъл, че се е уплашил толкова от това. НО ако пак го заболи, ще върне и ще каже "ето и онази нощ ме боля и сега пак..."
Тези хора не вярват на лекари. Те постоянно си мислят, че нещо не са им открили. При тях е много вероятно да подейства плацебо хапче. Може да пият виамин Ц за рак в мозъка с месеци и да се чувстват по-добре.
За такива хора е препоръчително да не гледат филми за болести, защото те им дават допълнително идеи за ново заболяване.
Причина за появата на хипохондрия би могла да бъде загуба на близък от тежка болест, недовречиви хора с повишено ниво на тревожност, хора страдащи от депресия, фобии, стрес.
Подобна тенденция (но не като заболяване) имат студентите по медицина както и психология и всички науки изучаващи болестни състояния.
Виж целия пост
# 3
Май и аз имам хипохондрия. Преди години се страхувах от болести на физическото тяло, но покрай проблема с нервите ми стана по-лошо- почнах да се страхувам от психически заболявания, да не полудея, да не съм ненормална. И в последните дни съм депресирана от мисълта да нямам биполярно разстройство, непрекъснато се самонаблюдавам какво и как мисля, намирам "потвърждения" на болестта, макар да осъзнавам, че няма разумна основа, но страхът отвътре ме съсипва.
Виж целия пост
# 4
Оф и аз май имам наченки на хипохондрия.Само дето страха ми  не  е насочен към мен,а към детето ми.Все едни мисли ми се въртят из главата,ужас ooooh!
Виж целия пост
# 5
Хипохондрик=моят мъж.
Нямате идея просто за какво става въпрос....
А иначе значението но думата вече са го обяснили.
Виж целия пост
# 6
Оф и аз май имам наченки на хипохондрия.Само дето страха ми  не  е насочен към мен,а към детето ми.Все едни мисли ми се въртят из главата,ужас ooooh!

Една форумка психоложка беше писала, че притеснението за здравето на близките е натрапливи мисли и страхове.
Виж целия пост
# 7
Е , то всеки втори , който се притеснява за близките си или за себе си трябва да е хипохондрик. Аз себе си улавям доста пъти да си внушавам , че тука ме ухапало нещо , там не знам си какво ми станало и айде черните мисли са вече в главата ми , но все пак гледам да е в рамките на нормалното , че има една граница може би , от която от там насетне си вече неспасяем случай  Половинката също изпада в такива състояния да си измисля болести примерно понеже се разкашлял и видиш ли веднага е нещо сериозно , но да си призная последният ми страх ( и мисля , че не е без  причина) е от това , че едни приятели идват от чужбина и ме е страх заради тоя прословут свински грип , но после си казвам - да става каквото ще и ми минава и забравям . И то не ме е страх от това , че ще го донесат от страната  , в която живеят , защото там има регистрирани няколко случая само , страх ме е по тия летища като се мотаят ама какво да се прави .
Виж целия пост
# 8
аз също имам притеснения, че съм болна от неизлечима болест...при по - продължително неразположение в главата ми се въртят какви ли не мисли...сега даже пак си правих изследвания и всичко е наред...здрава съм, но ме притеснява факта, че с всичките тези негативни мисли наистина ще си докарам реална болест...и се уча да не се задълбавам в тях...  Peace
Виж целия пост
# 9
Проблем е, да знаете. На мен ми поставиха диагноза, след скенер и аз пак не вярвам, че ми има нещо, а това без да ти има да си мислиш, че си тежко болен, сигурно е много, много трудно! Търсете начин да се оправите, защото страхът от болест може да убие човек, без въобще да е болен от нещо!
Виж целия пост
# 10
поговорете с психиатър
Виж целия пост
# 11
Проблем е, ако тревогата е натрапчива и мислиш само за това...ако е в границите на нормалното човешко притеснение си е ок...във всички случай обаче човек трябва да е позитивен и да не мисли за болести... Peace
Виж целия пост
# 12
да, може и да ви изпише успокоителни докато тревогата ви поотмине и разберете че това всъшност e само нереален страх
Виж целия пост
# 13
Оф, моя свако е типичен пример за хипохондрик,  от 40 години все е болен ... Незнам той как се чувства, но за околните е някакъв ад ...
Виж целия пост
# 14
Оф, моя свако е типичен пример за хипохондрик,  от 40 години все е болен ... Незнам той как се чувства, но за околните е някакъв ад ...
Моята свекърва е така. Мъжът ми казва, че от четири годишен, откакто се помни, тя все твърди, че е толкова болна, че като се приберет някой ден, ще я намерят умряла... През декември, същата тази "болна" жена, ще навърши 90! Mr. Green А мъжът и, който е бил здрав като бик и 10 години по-млад от нея е покойник от 20 години...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия