Искам да попотим нещо свързано с майчиството и отпуската след него

  • 762
  • 9
Здравейте  Hug на братовчедка ми и свършва майчивото декември месец тя е уредена в една строителна фирма да я водят на работа за да взема майчинсто 2 години интересува я че като е уредена в тая фирма след като и свърши майчиството полага ли и се отпуска при случаи че не работи там а я водят само колкото да ползва 2г платено майчиство.Дано сте ме разбрали Embarassed
И да добавя че тя няма и 1 работен ден в тая фирма.
Виж целия пост
# 1
Цитат
при случаи че не работи там а я водят само колкото да ползва 2г платено майчиство

"воденето на работа" си точно законно, с трудов договор и всичко има права наравно с останалите работници, отпуски, обезщетения....дори и фиктивното водене....държавата не прави разлика....то няма и как да се разбере де...повечето работодатели не искат да правят тази 'услуга' защото след изтичане на майчинството трябва да се върне на работа..т.е да започне да работи там където се води само на документи.. newsm78  обикновено тогава последва уволнение.
Виж целия пост
# 2
Разбрах те, но честно казано ми се струва малко нахално в случай, че са я уредили там фиктивно, за да получва майчинството си да иска и платен отпуск.По принцип за времето в кето е водена на работа там и за времето на майчинството и се трупа такъв, но той се заплаща вече от фирмата-работодател, а не от НОИ.
Друг е въпросът, ако иска да го ползва фиктивно-да се води в отпуск по документи, за да и тече стаж без да изисква той  да и се заплаща. Предполагам,че щом са се съгласили да я водят  на работа  само документално биха и направили и тази услуга.
Но пак мисе струва нередна цялата работа. Макар, че  знам, че много хора постъпват по този начин. Лично мнение Peace
Виж целия пост
# 3
По време на отпуск дължи осигуровки. Освен това заплащането и идва от работодателя, а не от държавата, така че - файда никаква, освен ако не се бори за стаж. Предполагам, че сама си е плащала осигуровките преди да излезе в първия болничен?
Виж целия пост
# 4
Платеният отпуск ще и бъде заплатен от строителната фирма, не от държаната. Според мен обаче не е редно братовчедка ти да иска и това от тях, при положение, че не е техен служител и те така или иначе са и направили голяма услуга дотук.
Виж целия пост
# 5
Нея я интересуваше дали и се полага не е казвала че ще настоява да и дадат платен отпуск.
Виж целия пост
# 6
Полага и се, по 20 работни дни за всяка година майчинство, общо 40 работни дни. После може да ползва и 6 месеца неплатен отпуск, който се зачита за трудов стаж.
Виж целия пост
# 7
Полага се да, но като почне да си търси работа след изтичането на майчинството, някой работодатели може да излязат с номера, че няма право на платен отпуск преди да е направила 6 месеца при тях. Честно казано не знам как е по закон, но на последното интервю за работа ми казаха, че нямам право на отпуск без да съм направила при тях 6 месеца, въпреки, че на мен спомените ми са, че трябва да имаш 8 месеца стаж на едно място, за да ползваш платен отпуск.
Виж целия пост
# 8
Да, по закон трябва да имаш общо 8 месеца трудов стаж, а не на всяко работно място. Предполагам, че работодателите, които изискват 6 месеца стаж при тях го правят, за да може все пак работникът да си "заработи" отпуска. Няма законово изискване за такова нещо.
Виж целия пост
# 9
...ми тя що не ги попоти там?
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия